Երևանում երթևեկության կազմակերպման քաղաքականությունը նպատակ չունի ստեղծել առավել հարմար պայմաններ մարդատար մեքենաների համար։ Այդ մասին հայտարարել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը՝ անդրադառնալով կարմիր գծերի վարձավճարի հնարավոր նվազեցման հարցին, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Քաղաքապետի խոսքով՝ մայրաքաղաքում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված է քաղաքի շարժունակության բարելավմանը։
«Միակ բանը, որ հնարավոր է Երևան քաղաքում, երթևեկության անցողիկության և անցունակության բարելավումն է, որը չի կարող ենթադրել ավելի լավ պայմաններ մարդատար ավտոմեքենաների համար։ Սա նշանակում է, որ մեր հիմնական նպատակն առաջին հերթին հետիոտնի և հանրային տրանսպորտի համար հարմարություն ստեղծելն է։ Հետագայում հնարավոր են նաև սահմանափակումներ մարդատար ավտոմեքենաների համար»,– ասել է Երևանի քաղաքապետը։
Դիտարկմանը, թե կարմիր գծերի գնի բարձրացումը նպատակ ուներ բեռնաթափել Երևանի կենտրոնը, սակայն խցանումները չեն նվազել, Ավինյանը պատասխանել է, որ մայրաքաղաքում խցանումների մակարդակը գրեթե նույնն է, ինչ նախորդ տարի։
Նրա խոսքով՝ միաժամանակ քաղաքում ավելացել է մեքենաների քանակը, ինչը նշանակում է, որ երթևեկությանը մասնակցող մարդատար մեքենաների թիվն աճել է։
«Դրան զուգահեռ ուզում եմ տեղեկացնել, որ Երևան քաղաքում մեքենաների քանակն ավելացել է, այսինքն՝ շարժմանը մասնակից մարդատար ավտոմեքենաների թիվն աճել է։ Սա նշանակում է, որ որոշակի լուծումներ, որոնք քաղաքապետարանը տվել է (որքան էլ դրանք պոպուլյար չէին սկզբնական շրջանում), որոշակի արդյունքներ են տվել։ Ինչ վերաբերում է կարմիր գծերին, ապա մենք շատ շուտով մի հավելված ենք հրապարակելու, որով յուրաքանչյուր մարդ կարողանալու է տեսնել Երևան քաղաքում ազատ կայանատեղերը և մոտավոր ժամանակը, թե երբ կհասնի այնտեղ»,– նշել է Ավինյանը։
Երևանի ավագանին 2026 թվականի համար հաստատել է կարմիր գծերում կայանման նոր սակագները․ Ա գոտում մեկ տարվա փաթեթը կազմում է 160 հազար դրամ, իսկ Բ գոտում՝ 24 հազար դրամ։ Ժամավճարը Ա գոտում 300 դրամ է, իսկ Բ գոտում՝ 200 դրամ։

Политика организации дорожного движения в Ереване не ставит целью создание более комфортных условий для легковых автомобилей, заявил мэр столицы Тигран Авинян, комментируя возможное снижение платы за парковку на «красных линиях», сообщает «Sputnik Армения».
По словам мэра, реализуемая в столице политика направлена на улучшение общей мобильности города.
«Единственное, что возможно в Ереване, — это улучшение пропускной способности движения, что не может подразумевать создание лучших условий для легковых автомобилей. Это означает, что наша основная цель — прежде всего обеспечить удобство для пешеходов и общественного транспорта. В дальнейшем возможны и ограничения для легковых автомобилей», — отметил Авинян.
Отвечая на замечание о том, что повышение стоимости парковки на «красных линиях» было направлено на разгрузку центра Еревана, однако пробки не сократились, Авинян заявил, что уровень заторов остается почти таким же, как и в прошлом году.
При этом он подчеркнул, что количество автомобилей в городе увеличилось, что означает рост числа легковых машин, участвующих в дорожном движении.
«Одновременно хочу сообщить, что количество автомобилей в Ереване увеличилось, то есть число легковых машин, участвующих в движении, выросло. Это означает, что определенные решения мэрии — пусть они и не были популярны в начале — дали определенные результаты», — сказал он.
Авинян также сообщил, что в ближайшее время будет запущено новое приложение, с помощью которого каждый сможет увидеть свободные парковочные места в Ереване и примерное время прибытия к ним.
Городской совет Еревана утвердил новые тарифы на парковку на 2026 год: в зоне А годовой пакет составляет 160 тысяч драмов, в зоне Б — 24 тысячи драмов. Почасовая оплата составляет 300 драмов в зоне А и 200 драмов в зоне Б.