10 Մարտ 2026 - 14:06 AMT
Նույնականացման քարտերի տպագրությունն արդեն սկսվել է, իսկ անձնագրերի հետ կապված աշխատանքները գտնվում են ավարտական փուլում, առաջիկայում կհաստատվի նաև անձնագրի մասսայական տպագրությունը: Այդ մասին ասվել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի և «ՀայՓասի» տնօրենների խորհրդի նախագահ, IN Groupe-ի գործադիր կոմիտեի անդամ Դունիա Էլ Հասնաուի գլխավորած պատվիրակության հանդիպմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը կենսաչափական փաստաթղթերի արտադրության և տրամադրման, ինչպես նաև քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում նոր բարձր չափանիշներ սահմանելու ուղղությամբ։
ՆԳՆ-ից հայտնել են, որ ներկայացվել է կենսաչափական համակարգի ներդրման համալիր ճանապարհային քարտեզ, որը նախատեսում է փուլային ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ։
Քննարկվել է նաև ծրագրի մեկնարկի ժամանակացույցը։ Նախատեսվում է առաջին փուլում գործարկել միջազգային eIDAS ստանդարտին համապատասխան տվյալների կենտրոն, ինչպես նաև անձը հաստատող փաստաթղթերի դիմումների կառավարման ծրագրային ապահովում՝ քաղաքացիների համար հասանելի նախագրանցման հարթակով։
Ծրագիրը կսկսվի նորարար լուծումներով կահավորված գրասենյակների գործարկմամբ Հայաստանի ամբողջ տարածքում։ Նախնական փուլում կգործարկվեն մի շարք սպասարկման կետեր, որոնցից երկուսը կտեղակայվեն Երևանի խոշոր առևտրի կենտրոններում։ Հետագայում գրասենյակների թիվը կավելանա՝ հասնելով 23-ի։
Նախագծով նախատեսվում է նաև ժամանակակից սպասասրահներ, մանկական խաղասենյակներ, սպասարկման ժամանակի սահմանաչափեր և ինքնասպասարկման սարքերի տեղադրում։
Սարգսյանը նշել է, որ նախարարությունը հանձնառու է պահպանել ծրագրի իրականացման ժամկետները՝ այն գործարկելով ընթացիկ տարվա երկրորդ կիսամյակում, միաժամանակ ապահովելով որակական բարձր չափանիշները։
Կողմերը քննարկել են նաև կենսաչափական անձնագրերի կիրառության տարբեր սցենարներ և դրանց համատեղելիությունը սահմանային կառավարման ժամանակակից համակարգերի հետ։ Նշվել է, որ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան կենսաչափական համակարգի ներդրումը կարևոր քայլ է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի շրջանակում։
2025 թվականի ապրիլին ՀՀ ներքին գործերի նախարարության և «ՀայՓաս» ՓԲԸ-ի միջև ստորագրվել է պայմանագիր՝ Հայաստանում ժամանակակից ազգային նույնականացման և կենսաչափական կառավարման ենթակառուցվածքի ստեղծման համար։ «ՀայՓաս» ընկերությունը հիմնադրվել է IN Groupe-ի և Corporación América Group-ի կազմում գործող A.C.I Technology ընկերության կողմից։

10 Март 2026 - 15:02 AMT
В ближайшее время будет утверждена массовая печать новых биометрических паспортов, при этом печать новых идентификационных карт уже началась. Об этом было заявлено на встрече министра внутренних дел Арпине Саргсян с делегацией во главе с Дуния Эль Хаснауи, председателем совета директоров «АйПас» и членом исполнительного комитета IN Groupe.
Делегация представляла консорциум IN Groupe и Corporación América.
В ходе встречи стороны подтвердили сотрудничество в сфере производства и выдачи биометрических документов, а также в установлении новых высоких стандартов обслуживания граждан.
В МВД сообщили, что была представлена комплексная дорожная карта внедрения биометрической системы, предусматривающая поэтапные институциональные реформы.
Также обсуждался график запуска программы. На первом этапе планируется создание центра обработки данных, соответствующего международному стандарту eIDAS, а также внедрение программного обеспечения для управления заявками на получение документов с онлайн-платформой предварительной регистрации для граждан.
Проект начнется с открытия офисов, оснащенных инновационными решениями по всей территории Армении. На начальном этапе заработают несколько сервисных пунктов, два из которых разместятся в крупных торговых центрах Еревана. В дальнейшем число офисов увеличится до 23.
Проект предусматривает современные зоны ожидания, детские игровые комнаты, ограничения времени обслуживания и установку терминалов самообслуживания.
Саргсян подчеркнула, что министерство намерено соблюсти сроки реализации проекта и запустить систему во втором полугодии текущего года, обеспечив при этом высокие стандарты качества.
Стороны также обсудили различные сценарии применения биометрических паспортов и их совместимость с современными системами пограничного контроля. Отмечено, что внедрение биометрической системы, соответствующей европейским стандартам, является важным шагом в рамках процесса либерализации визового режима.
В апреле 2025 года Министерство внутренних дел Армении и ЗАО «АйПас» подписали контракт о создании современной национальной системы идентификации и биометрического управления. Компания «АйПас» была основана IN Groupe и компанией A.C.I Technology, входящей в Corporación América Group.