11 Մարտ 2026 - 10:37 AMT
Երևանի հին թեղիները սպառել են իրենց կենսունակությունը և պետք է փոխարինվեն, ասել է «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը:
«Այս երկաթյա սյունը և այս թեղիները նույն բանն են, ավելին՝ այս թեղիներն ավելի վատ են: Եթե երկաթյա սյունը որևէ հիվանդություն չի տարածում, ապա այս չեղած ծառերը հանդիսանում են վնասատուների, որդուբլոճների բարգավաճման տեղեր, որոնք տեղափոխվում են քաղաքի ամբողջ կանաչ զանգվածի վրա»,- ասել է նա՝ պնդելով, որ թեղիները բավական ծեր են, հայտնում է Aysor.am-ը:
Նրա խոսքով՝ թեղի տեսակի ծառերը Երևանում տնկվել են դեռևս 1940-ական թվականներին։
«Քաղաքային պայմաններում թեղիների կենսունակության տարիքը 40-50 տարի է, իսկ Երևանում թեղիները 70-80 տարեկան են։ Մարդը, եթե 100 տարեկան է, ապրել է իր տարիքը․ մենք որքան ուզում ենք դեղ տալ, չենք կարող երիտասարդացնել կամ անմահացնել։ Բնության մեջ էլ ամեն ինչ ունի կյանքի տևողություն։ Թեղիների կյանքի տևողությունը Երևանում վաղուց ավարտված է»,- ասել է նա։
Ըստ Բեգոյանի՝ հիվանդ ծառերը սաղարթ չունեն:
«Սաղարթը չկա, այս որդուբլոճը, այս պոզերը, որ կանգնած են ծառերի վրա, ինչու պետք է սրանք զբաղեցնենք ոչինչ չանող այս ծառով»,-ասել է նա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու են նաև առողջ ծառեր հատվել՝ Բեգոյանն ասել է․ «Քաղաքապետարանը և քաղաքային իշխանությունը Երևանում իրականացրել են բազմաթիվ ռեֆորմներ։ Ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ՝ Երևանում հիմնվել է 7 ուրբան անտառ, մինչ այդ՝ ոչինչ չի հիմնվել։ Վերջին 3 տարում տնկվել է 25 հազարից ավելի արժեքավոր ծառատեսակ, որոնք բոլորը կպել են։ Քաղաքապետարանը չի խնայում և ոչ թե բարակ շիվեր է տնկում, այլ հասուն ծառեր, որոնք բավականին թանկ են։ Քանի որ Երևանը ժամանակ չունի այս շիվը տնկելու և 10 տարի սպասելու»։
Նա հավելել է, որ զարգացած երկրներում ևս թեղիներն առանձին չեն տնկվում․ հիմնականում տնկվում են խմբերով՝ ինչպես բորդյուրային թփերը, որոնք խուզվում են պատնեշներ ձևավորելու համար, հայտնում է Aravot.am-ը:
Բեգոյանի պնդմամբ՝ թեղին համարվում է էժանագին, կարճ կյանք ունեցող և Երևանի կլիմայական պայմաններին ոչ դիմացկուն ծառատեսակ, որն ունի բազմաթիվ հիվանդություններ։ Նրա խոսքով՝ խորհրդային տարիներին տնկված նման ծառերը հեշտ են ենթարկվում խուզման, ինչի պատճառով այժմ իրականացվում է խոր էտում՝ հատկապես թեղիների և բարդիների դեպքում, որպեսզի դրանք չտապալվեն։
Նա նշել է, որ այլ ծառատեսակների՝ օրինակ հացենիների, սոսիների կամ ակացիաների դեպքում նման խորը էտում չի իրականացվում, և դրանք ենթարկվում են միայն սանիտարական էտի՝ ընդունված նորմերին համապատասխան։
Բեգոյանի խոսքով՝ քանի որ թեղիները և բարդիները սպառել են իրենց կենսունակության ժամկետը և ծերացած են, դրանց սաղարթը իջեցվում է, որպեսզի ծառերը կարողանան ավելի ցածր բարձրության վրա նոր սաղարթ ձևավորել մինչև վերջնական փոխարինումը։
Երևանի քաղաքապետարանն Ամիրյան փողոցում մասսայական ծառահատման աշխատանքեր է իրականացրել, ինչը դժգոհություն է առաջացրել բնակիչների շրջանում: Հայտարարվել է, որ փտած ծառերը փոխարինվելու ենք կատալպա տեսակի ծառերով:

Старые вязы в Ереване исчерпали свою жизнеспособность и должны быть заменены, заявил директор ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» Армен Бегоян.
«Этот железный столб и эти вязы — одно и то же, более того — эти вязы даже хуже. Если железный столб не распространяет болезни, то эти фактически мертвые деревья становятся местом размножения вредителей и червей, которые распространяются по всей зеленой массе города», — сказал он, сообщает «Aysor.am».
По словам Бегояна, эти деревья очень старые. Он отметил, что вязы начали высаживать в Ереване еще в 1940-х годах.
«В городских условиях срок жизнеспособности вязов составляет 40–50 лет, а в Ереване им уже 70–80 лет. Если человеку 100 лет, он прожил свою жизнь. Сколько бы лекарств мы ни давали, мы не можем омолодить или сделать его бессмертным. В природе все имеет свой срок. Срок жизни вязов в Ереване давно завершился», — заявил он.
По его словам, больные деревья лишены кроны.
«Кроны нет. Эти черви, эти рога, торчащие на деревьях — зачем нам занимать пространство такими деревьями, которые ничего не делают?» — отметил он.
Отвечая на вопрос о вырубке также и здоровых деревьев, Бегоян заявил, что городские власти провели в Ереване ряд реформ.
«Со всей ответственностью заявляю: в Ереване создано семь городских лесов, до этого ничего подобного не было. За последние три года высажено более 25 тысяч ценных пород деревьев, и все они прижились. Муниципалитет не экономит и высаживает не тонкие саженцы, а зрелые деревья, которые довольно дорогие, потому что у Еревана нет времени посадить саженец и ждать десять лет», — сказал он.
Он добавил, что в развитых странах вязы обычно не высаживают по отдельности, а высаживают группами — подобно бордюрным кустарникам, которые подстригают для формирования живых изгородей, сообщает «Aravot.am».
По словам Бегояна, вяз считается дешевым, недолговечным и плохо приспособленным к климатическим условиям Еревана деревом, которое подвержено множеству заболеваний. Он отметил, что такие деревья, посаженные в советский период, легко поддаются обрезке, поэтому сейчас проводится глубокая обрезка — особенно вязов и тополей — чтобы предотвратить их падение.
Он уточнил, что другие породы деревьев, например ясени, платаны или акации, не подвергаются такой глубокой обрезке и проходят только санитарную обрезку в соответствии с установленными нормами.
По словам Бегояна, поскольку вязы и тополя исчерпали срок своей жизнеспособности и состарились, их крона понижается, чтобы деревья могли сформировать новую листву на меньшей высоте до окончательной замены.
Ранее мэрия Еревана провела массовую вырубку деревьев на улице Амиряна, что вызвало недовольство среди жителей. Было объявлено, что гнилые деревья будут заменены деревьями породы катальпа.