2024 թվականի հունվարի 15-ին ՊԵԿ Բավրայի մաքսային բաժնի հինգ տեսուչ վիճաբանել են Վրաստանից Հայաստան վերադարձող չորս անձանց հետ և բռնություն են գործադրել նրանց նկատմամբ՝ նախաքննության ընթացքում հինգ մաքսային տեսուչի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Հետապնդումը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 4-րդ կետերով՝ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու մեղադրանքով։
Վերջիններիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը։
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

11 March 2026 - 14:17 AMT
According to the Investigative Committee, on January 15, 2024, five inspectors from the Bavra customs department of the State Revenue Committee (SRC) argued with four individuals returning to Armenia from Georgia and used violence against them.
During the preliminary investigation, public criminal prosecution was initiated against the five customs inspectors.
The charges were brought under Article 441, Part 2, Clauses 1 and 4 of the Criminal Code, which concern abuse of authority or exceeding official powers by a public official, including misuse of influence related to their position.
As preventive measures, the suspects have been banned from leaving their place of residence and suspended from their official duties.
The criminal proceedings have been sent to the supervising prosecutor along with the indictment, requesting its approval and referral to court.