Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնելու է Սիմոնը՝ Paloma Rumba երգով։ Այդ մասին մամուլի հաղորդագրությամբ, հայտնում է Հանրային հեռուստաընկերությունը:
«Paloma Rumba-ն էներգիայով լի և աշխույժ երգ է, որը նշանավորում է ազատությունը, շարժումը և կյանքի սեփական ռիթմին համընթաց քայլելու կարիքը: Այն նաև ընդգծում է Սիմոնի՝ որպես կատարողի խարիզման և «Եվրատեսիլի» բեմը խոստանում ողողել հարուստ և անմոռանալի հնչյուններով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հեռուստաընկերությունը հրապարակել է նաև երգի տեսահոլովակը:
Երգի երաժշտության հեղինակը Լիլիթ Նավասարդյանն է, որը Եվրատեսիլի երկրպագուներին արդեն հայտնի է մի շարք հեղինակային աշխատանքներով։ Paloma Rumba-ի բառերի համահեղինակներն են Ռոզա Լիննը, Դավիթ Ծառուկյանը և Էվա Ոսկանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Սիմոնը իր խոսքում նշել է. «Երկար տարիներ երազում էի մեծ բեմի ու Եվրատեսիլի մասին, և այսօր իմ երազանքը դարձել է իրականություն։ Սա երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի ու անշեղ հավատքի արդյունքն է։ Հուսով եմ, որ իմ երգը ձեզ կհաղորդի ազատության զգացում, կտա հզոր էներգիա ու կհիշեցնի, որ երբեմն երազանքի ու հաջողության համար բավական է միայն մեկ համարձակ քայլ անել՝ դուրս գալ հարմարավետության գոտուց»,- ասել է Սիմոնը։
2025-ին Սիմոնը մասնակցել է Հայաստանի ազգային ընտրությանը՝ «Դեպի Եվրատեսիլին»՝ զբաղեցնելով երկրորդ հորիզոնականը, թեև տեղական և միջազգային ժյուրիի քվեարկությամբ նա առաջին հորիզոնականում էր։ 2025-ին ՀՀ-ն մրցույթում ներկայացրել է Պարգը:

At the Eurovision Song Contest to be held in Vienna, Austria, Armenia will be represented by Simon with the song Paloma Rumba. The announcement was made in a press release by Armenia’s Public Television.
“Paloma Rumba is an energetic and lively song that symbolizes freedom, movement and the need to follow the rhythm of one’s own life. It also highlights Simon’s charisma as a performer and promises to fill the Eurovision stage with rich and unforgettable sounds,” the statement said.
The broadcaster also released the official music video for the song.
The music for the song was written by Lilit Navasardyan, already known among Eurovision fans for several original works. The lyrics of Paloma Rumba were co-written by Rosa Linn, Davit Tsarukyan, and Eva Voskanyan, Armenpress reported.
Simon said: “For many years I dreamed about a big stage and Eurovision, and today my dream has become reality. This is the result of many years of hard work and unwavering belief. I hope my song will convey a sense of freedom, give powerful energy and remind you that sometimes achieving a dream and success requires only one brave step — stepping out of your comfort zone,” Simon said.
In 2025 Simon participated in Armenia’s national selection “Depi Evratesil,” finishing second, although he ranked first in the votes of both the local and international juries. In 2025 Armenia was represented in the contest by Parg.