Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում կայանալիք «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնելու է Սիմոնը՝ Paloma Rumba երգով։ Այդ մասին մամուլի հաղորդագրությամբ, հայտնում է Հանրային հեռուստաընկերությունը:
«Paloma Rumba-ն էներգիայով լի և աշխույժ երգ է, որը նշանավորում է ազատությունը, շարժումը և կյանքի սեփական ռիթմին համընթաց քայլելու կարիքը: Այն նաև ընդգծում է Սիմոնի՝ որպես կատարողի խարիզման և «Եվրատեսիլի» բեմը խոստանում ողողել հարուստ և անմոռանալի հնչյուններով»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հեռուստաընկերությունը հրապարակել է նաև երգի տեսահոլովակը:
Երգի երաժշտության հեղինակը Լիլիթ Նավասարդյանն է, որը Եվրատեսիլի երկրպագուներին արդեն հայտնի է մի շարք հեղինակային աշխատանքներով։ Paloma Rumba-ի բառերի համահեղինակներն են Ռոզա Լիննը, Դավիթ Ծառուկյանը և Էվա Ոսկանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Սիմոնը իր խոսքում նշել է. «Երկար տարիներ երազում էի մեծ բեմի ու Եվրատեսիլի մասին, և այսօր իմ երազանքը դարձել է իրականություն։ Սա երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի ու անշեղ հավատքի արդյունքն է։ Հուսով եմ, որ իմ երգը ձեզ կհաղորդի ազատության զգացում, կտա հզոր էներգիա ու կհիշեցնի, որ երբեմն երազանքի ու հաջողության համար բավական է միայն մեկ համարձակ քայլ անել՝ դուրս գալ հարմարավետության գոտուց»,- ասել է Սիմոնը։
2025-ին Սիմոնը մասնակցել է Հայաստանի ազգային ընտրությանը՝ «Դեպի Եվրատեսիլին»՝ զբաղեցնելով երկրորդ հորիզոնականը, թեև տեղական և միջազգային ժյուրիի քվեարկությամբ նա առաջին հորիզոնականում էր։ 2025-ին ՀՀ-ն մրցույթում ներկայացրել է Պարգը:

12 Март 2026 - 07:05 AMT
На международном песенном конкурсе «Евровидение», который пройдет в столице Австрии Вене, Армению представит Симон с песней Paloma Rumba. Об этом говорится в пресс-релизе Общественного телевидения Армении.
«Paloma Rumba — это энергичная и динамичная песня, символизирующая свободу, движение и стремление идти в ритме собственной жизни. Она также подчеркивает харизму Симона как исполнителя и обещает наполнить сцену «Евровидения» насыщенным и незабываемым звучанием», — говорится в сообщении.
Телекомпания также опубликовала видеоклип на эту композицию.
Музыку к песне написала Лилит Навасардян, уже известная поклонникам «Евровидения» по ряду авторских работ. Соавторами текста Paloma Rumba стали Роза Линн, Давит Царукян и Ева Восканян, сообщает «Арменпресс».
Симон отметил: «Многие годы я мечтал о большой сцене и о «Евровидении», и сегодня моя мечта стала реальностью. Это результат многолетнего упорного труда и неизменной веры. Надеюсь, что моя песня передаст ощущение свободы, подарит мощную энергию и напомнит, что иногда для достижения мечты и успеха достаточно одного смелого шага — выйти из зоны комфорта», — сказал Симон.
В 2025 году Симон участвовал в национальном отборе Армении «Депи Евровидению», заняв второе место, хотя по голосованию местного и международного жюри он был на первой позиции. В 2025 году Армению на конкурсе представлял Парг.