12 Մարտ 2026 - 07:15 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական փոփոխություն, որով նախատեսվում է էապես պարզեցնել Հայաստան մուտք գործելու գործընթացը ՄԱԿ-ի Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ համաժողովի` COP 17-ի մասնակիցների համար։
Նախագծով առաջարկվում է որոշակի կատեգորիայի անձանց ժամանակավորապես ազատել ՀՀ մուտքի վիզա ստանալու պահանջից, ինչպես նաև դրա համար սահմանված պետական տուրքի վճարումից, հայտնում է Factor.am-ը:
Այս նախաձեռնությունը ուղղված է 2026 թվականի հոկտեմբերին Հայաստանում անցկացվելիք խոշոր միջազգային միջոցառման պատշաճ կազմակերպմանը։ COP 17 համաժողովը, որը նախատեսվել է անցկացնել 2026 թվականի հոկտեմբերի 18-30-ը, Հայաստան է բերելու օտարերկրյա պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հարյուրավոր պաշտոնական պատվիրակություններ։
Այս համատեքստում մուտքի ընթացակարգերի պարզեցումը դիտարկվում է որպես կարևոր քայլ՝ ապահովելու պատվիրակությունների ներկայացուցիչների անխոչընդոտ ժամանումը և մասնակցությունը համաժողովին։
Առաջարկվող փոփոխությունների շրջանակում նախատեսվում են մի շարք հիմնական դյուրացումներ։ Մասնավորապես՝ պաշտոնական պատվիրակությունների ղեկավարներն ու նրանց ուղեկցող անձինք կազատվեն մուտքի արտոնագիր ստանալու պահանջից։ Այն մասնակիցների համար, որոնց վրա չի տարածվի առանց վիզայի ռեժիմը, կկիրառվի վիզա ստանալու պարզեցված կարգ, այդ թվում՝ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով։ Բացի այդ, համաժողովի մասնակիցները կազատվեն վիզայի տրամադրման համար նախատեսված պետական տուրքի վճարումից։
Նախագծի ընդունման դեպքում պետական բյուջեի ծախսերը կավելանան այն գումարի չափով, որը կարող էր գոյանալ չգանձված պետական տուրքերից։ Այնուամենայնիվ, կառավարությունը այս քայլը դիտարկել է որպես անհրաժեշտ ներդրում՝ միջազգային հարթակում Հայաստանի հեղինակությունը բարձրացնելու և համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։
Ակնկալվել է, որ նախաձեռնությունը զգալիորեն կնվազեցնի բյուրոկրատական գործընթացները հազարավոր այցելուների համար և կնպաստի COP 17 համաժողովի հաջող անցկացմանը՝ միաժամանակ ամրապնդելով Հայաստանի դիրքը որպես միջազգային կարևոր միջոցառումներ հյուրընկալող վստահելի գործընկեր։
Հայաստանը որպես հյուրընկալող երկիր ընտրվել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Կոլումբիայի Կալի քաղաքում անցկացված նախորդ համաժողովի ընթացքում։ Նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ հաշվի առնելով միջոցառման կարևորությունն ու կազմակերպչական աշխատանքների համար սահմանված սեղմ ժամկետները՝ ՀՀ վարչապետը հանձնարարել է COP 17-ի նախապատրաստական գործընթացը դիտարկել որպես կառավարության առաջնահերթություններից մեկը։

12 Март 2026 - 07:58 AMT
Министерство окружающей среды инициировало законодательные изменения, предусматривающие существенное упрощение въезда в Армению для участников 17-й конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии — COP17.
Проектом предлагается временно освободить определенные категории лиц от требования получения въездной визы в Республику Армения, а также от уплаты государственной пошлины за ее оформление, сообщает «Factor.am ».
Инициатива направлена на обеспечение надлежащей организации крупного международного мероприятия, которое пройдет в Армении в октябре 2026 года. Конференция COP17, запланированная на 18–30 октября 2026 года, должна собрать в стране сотни официальных делегаций иностранных государств и международных организаций.
В этом контексте упрощение процедур въезда рассматривается как важный шаг для обеспечения беспрепятственного прибытия и участия представителей делегаций в конференции.
В рамках предлагаемых изменений предусмотрен ряд ключевых послаблений. В частности, главы официальных делегаций и сопровождающие их лица будут освобождены от требования получения въездной визы. Для тех участников, на которых не будет распространяться безвизовый режим, будет применяться упрощенный порядок получения визы, в том числе через электронную систему. Кроме того, участники конференции будут освобождены от уплаты государственной пошлины за выдачу визы.
В случае принятия проекта расходы государственного бюджета увеличатся на сумму средств, которые могли бы быть получены за счет невзысканных государственных пошлин. Тем не менее правительство рассматривает этот шаг как необходимую инвестицию для повышения международного авторитета Армении и организации конференции на высоком уровне.
Ожидается, что инициатива значительно сократит бюрократические процедуры для тысяч посетителей и будет способствовать успешному проведению COP17, одновременно укрепляя позицию Армении как надежного партнера по проведению крупных международных мероприятий.
Армения была выбрана страной-хозяйкой 31 октября 2024 года во время предыдущей конференции, состоявшейся в городе Кали (Колумбия). В обосновании проекта отмечается, что, учитывая важность мероприятия и сжатые сроки подготовки, премьер-министр поручил рассматривать подготовку к COP17 как один из приоритетов правительства.