«Շողակաթ» հեռուստաընկերության լուծարման գործընթացն ավարտին հասցնելու համար կհատկացվի 22 մլն դրամ։ Որոշումն ընդունվել է գործադիրի նիստում:
Գումարը հատկացվելու է «Հոգևոր-մշակութային հանրային հեռուստաընկերություն» ՓԲԸ-ի հաշվարկներով՝ աշխատակիցների ազատման հետ կապված ծախսերի, այդ թվում՝ աշխատավարձերի, վերջնահաշվարկների և արձակման նպաստների և այլ պարտավորությունների մարման համար, որի համար պահանջվում է մոտ 20 միլիոն 899 հազար դրամ։ Չնախատեսված ծախսերը հաշվի առնելով՝ ֆինանսավորման չափը սահմանվել է 22 միլիոն դրամ։
2026 թվականի պետական բյուջեով հոգևոր-մշակութային ծրագրերի համար Հանրային հեռարձակողի խորհրդին նախատեսվում է հատկացնել 221 միլիոն 105.5 հազար դրամ։ Հունվարի 1-ից «Շողակաթն» այլևս չի հեռարձակվում։
«Շողակաթը» փակվել է Մայր Աթոռի հետ ՀՀ իշխանությունների սրված հարաբերությունների ֆոնին։Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ներկայացուցիչները հանրային ալիքի փակումը հիմնավորել են պետական միջոցների ոչ արդյունավետ ծախսով։

12 Март 2026 - 08:08 AMT
На завершение ликвидации телеканала «Шогакат» будет выделено 22 млн драмов. Соответствующее решение принято на заседании правительства.
Средства будут предоставлены на основании расчетов ЗАО «Духовно-культурная общественная телекомпания» для покрытия расходов, связанных с увольнением сотрудников, включая выплату заработной платы, окончательных расчетов, выходных пособий и других обязательств. На эти цели требуется около 20 млн 899 тыс. драмов, а с учетом возможных непредвиденных расходов объем финансирования установлен в размере 22 млн драмов.
Согласно государственному бюджету на 2026 год, Совету Общественного вещателя на духовно-культурные программы предусмотрено 221 млн 105,5 тыс. драмов. С 1 января телеканал «Шогакат» больше не ведет вещание.
Телеканал «Шогакат» был закрыт на фоне обострения отношений между властями Армении и Первопрестольным Святым Эчмиадзином. Представители правящей фракции «Гражданский договор» объяснили закрытие общественного канала неэффективным расходованием государственных средств.