Հայաստանում Թուրքիայի քաղաքացիների անունով գրանցված է 60 միավոր անշարժ գույք։ Այդ մասին հայտնել են Հայաստանի կադաստրի կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան:
Կոմիտեի էլեկտրոնային արխիվից ստացված տվյալները 2026թ. փետրվար ամսվա դրությամբ են: Կոմիտեից նաև հայտնել են, որ Ադրբեջանի քաղաքացիների անունով գրանցված գույք Հայաստանում չկա։
2023 թվականին Հայաստանի կադաստրի կոմիտեն հայտնել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները 2022 թվականին Հայաստանում ձեռք են բերել 2 միավոր անշարժ գույք։ Իսկ Թուրքիայի քաղաքացիները 2022 թվականին ձեռք էին բերել 11 միավոր անշարժ գույք՝ Երևանի բազմաբնակարան շենքերում։

As of February 2026, Armenia has 60 real estate units registered in the names of Turkish citizens, according to official cadastral data.
In Armenia, 60 real estate units are registered in the names of Turkish citizens. The information was provided by Armenia’s Cadastre Committee, Sputnik Armenia reports.
The data were obtained from the committee’s electronic archive and are current as of February 2026. The committee also said that there is no property registered in Armenia in the names of Azerbaijani citizens.
In 2023, Armenia’s Cadastre Committee reported that Azerbaijani citizens had acquired two real estate units in Armenia in 2022. Turkish citizens, meanwhile, had acquired 11 real estate units in 2022 in apartment buildings in Yerevan.