12 Մարտ 2026 - 12:13 AMT
Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը հավատարմագրում է ստացել Կինոպրոդյուսերների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիայից՝ FIAPF-ից, հայտնում է փառատոնի մամուլի ծառայությունը։
FIAPF-ն աշխարհում անցկացվող ավելի քան 5000 կինոփառատոններից կազմակերպությունը ճանաչել է ընդամենը մոտ 50-ը, որոնց շարքում այժմ ընդգրկվել է նաև «Ոսկե ծիրանը»։
Ֆեդերացիան հավատարմագրում է տրամադրում այն կինոփառատոներին, որոնք համապատասխանում են միջազգային բարձր չափանիշներին՝ ծրագրային քաղաքականության, կինոարդյունաբերության հետ համագործակցության, կազմակերպչական թափանցիկության և միջազգային գործընկերության ոլորտներում։
«Ոսկե ծիրանի» ընդգրկումը այս ցանցում հաստատում է փառատոնի աճող դերակատարությունը` որպես հեղինակային կինոյի տարածաշրջանային երկխոսության կարևոր հարթակ Եվրոպայի և Արևմտյան Ասիայի միջև»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Կինոպրոդյուսերների ասոցիացիաների համաշխարհային ֆեդերացիան հիմնադրվել է գրեթե մեկ դար առաջ՝ 1933 թվականին։

Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» получил аккредитацию Международной федерации ассоциаций кинопродюсеров (FIAPF), сообщает пресс-служба фестиваля.
Из более чем 5000 кинофестивалей, проводимых по всему миру, организация признает лишь около 50, и теперь в этот список включен и «Золотой абрикос».
Федерация предоставляет аккредитацию тем фестивалям, которые соответствуют высоким международным стандартам в сфере программной политики, сотрудничества с киноиндустрией, организационной прозрачности и международного партнерства.
«Включение “Золотого абрикоса” в эту сеть подтверждает растущую роль фестиваля как важной площадки для диалога авторского кино между Европой и Западной Азией», — говорится в сообщении.