12 Մարտ 2026 - 13:29 AMT
ՀՀ-ն մոտ 750,000 ֆունտ ստերլինգ կհատկացնի ՄԹ 2 բուհի հետ Ակադեմիական քաղաքի շրջանակում համագործակցության համար
Ակադեմիական քաղաքի արվեստների կլաստերի ձևավորմանն աջակցելու նպատակով ՀՀ-ն կհամագործակցի 2 հեղինակավոր բուհերի հետ, և որոշումներով հնարավորություն կտրվի կնքել պայմանագրեր: Այդ նպատակով կհատկացվի մոտ 750,000 ֆունտ:
Ինչպես նշել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, առաջին պայմանագիրը կկնքվի Լոնդոնի արվեստների համալսարանի հետ, որն առաջին հորիզոնականն է զբաղեցնում միջազգային վարկանշավորման համակարգերում՝ որպես արվեստի և դիզայնի բակալավրիական մակարդակում կրթական ծրագրերի լավագույն բուհ: Ըստ նախարարի՝ վերջինս QS վարկանշավորման համակարգում ըստ ոլորտների տարիներ շարունակ երկրորդ հորիզոնականում է:
«Լոնդոնի արվեստների համալսարանն անցել է սեփական ճանապարհը վերակազմակերպման, 6 առանձին հաստատությունների աստիճանական միավորման և ինտեգրման ուղղությամբ և այդ իմաստով էլ գործնական շատ կարևոր փորձառություն է կրում, որը մեծապես աջակցելու է մեզ նաև «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի իրականացման գործընթացում:
Երկրորդ պայմանագիրը կնքվելու է Շոտլանդիայի թագավորական կոնսերվատորիայի հետ, որը, հիմնադրված լինելով 1847 թվականին, հանդիսանում է կատարողական արվեստների կրթության ոլորտում համաշխարհային առաջատարներից: Սա այն եզակի հաստատություններից է, որ կրթական ծրագրեր է առաջարկում ինչպես կատարողական, այնպես էլ արտադրական արվեստների ուղղություններով»,- ասել է նախարարը:
Շոտլանդիայի թագավորական կոնսերվատորիայի հետ պայմանագրի արժեքը մինչև 371 հազար 325 բրիտանական ֆունտ ստերլինգին համարժեք դրամ է, իսկ Լոնդոնի համալսարանի հետ պայմանագրի արժեքը՝ մինչև 368 հազար 778 բրիտանական ֆունտ ստերլինգին համարժեք դրամ:
Համագործակցությունը նախատեսված է 3 փուլով 24 ամիս ժամկետով: Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է հայեցակարգի մշակում, նաև աշխատանքներ՝ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ:
Ակադեմիական քաղաքը նախատեսվում է կառուցել մինչև 2030 թվականը։ Անդրեասյանը նշել է, որ կրթական զարգացման ծրագրի իրականացման արդյունքում ՀՀ 4 բուհ կներառվի միջազգային վարկանիշավորման համակարգերի 500–յակում։

Армения выделит около 750 тыс. фунтов стерлингов на сотрудничество с двумя университетами Великобритании в рамках проекта кластера искусств Академического города.
По словам министра образования, науки, культуры и спорта Жанны Андреасян, первый контракт будет подписан с Лондонским университетом искусств, который занимает ведущие позиции в международных рейтингах как один из лучших вузов в сфере художественного и дизайнерского образования. Министр отметила, что университет уже много лет занимает второе место в рейтинге QS по профильным направлениям.
«Лондонский университет искусств прошел собственный путь реорганизации через постепенное объединение и интеграцию шести отдельных учреждений. В этом смысле он обладает важным практическим опытом, который существенно поможет нам в реализации программы “Академический город”», — сказала Андреасян.
Второй контракт будет заключен с Королевской консерваторией Шотландии, основанной в 1847 году и являющейся одним из мировых лидеров в сфере образования в области исполнительских искусств. Это одно из немногих учреждений, предлагающих образовательные программы как в области исполнительского, так и производственного искусства.
Стоимость договора с Королевской консерваторией Шотландии составит до 371 325 фунтов стерлингов, а стоимость контракта с Лондонским университетом искусств — до 368 778 фунтов стерлингов.
Сотрудничество рассчитано на 24 месяца и три этапа, включая разработку концепции и мероприятия по развитию потенциала.
Проект «Академический город» планируется завершить к 2030 году. По словам Андреасян, реализация программы развития образования позволит четырем армянским вузам войти в первую пятисотку международных рейтингов.