Ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի կիսանդրին կտեղադրվի Երևանի կենտրոնում գտնվող այգում, որը կրում է նրա անունը։ Համապատասխան որոշումը ընդունվել է Երևանի ավագանու մարտի 12-ի նիստում։
«Դա մրցութային ընթացակարգով անցած շատ հետաքրքիր ստեղծագործություն է, որը տեղադրելու ենք հենց Միսաք Մանուշյանի անվան այգում»,- նշել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Հայ բանաստեղծ, ֆրանսիական դիմադրության շարժման մարտիկ, հակաֆաշիստ և Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում ղեկավարել է եվրոպական ներգաղթյալներից, այդ թվում՝ բազմաթիվ հրեաներից կազմված խմբավորում, որը դիվերսիոն գործողություններ է իրականացրել նացիստների դեմ։
Կարծիք կա, որ Մանուշյանի խումբը եղել է Ֆրանսիական դիմադրության շարժման ամենաակտիվ խմբավորումներից մեկը։
Մանուշյանը և նրա ընկերներից շատերը ձերբակալվել են 1943 թվականի նոյեմբերին և 1944 թվականի փետրվարի 21-ին նացիստների կողմից ենթարկվել մահապատժի։ Նա ճանաչվել է Ֆրանսիական դիմադրության շարժման հերոս։
2024թ․ Ֆրանսիայի ազգային հերոս Միսաք Մանուշյանի աճյունը վերահուղարկավորվել է Փարիզի Պանթեոնում: Ֆրանսիայի Իլ-դը-Ֆրանս ռեգիոնի խորհրդի կողմից միաձայն ընդունված որոշմամբ՝ փարիզամերձ Շատնե-Մալաբրի քաղաքի կենտրոնական ավագ դպրոցն անվանակոչվել է Միսաք և Մելինե Մանուշյանների անվամբ։
Մանուշյանը Ֆրանսիայի ազգային հերոս է, հետմահու պարգևատրվել է ֆրանսիական «Պատվո լեգեոնի» շքանշանով, նրա անունով է կոչվել Փարիզի փողոցներից մեկը՝ ի նշան երախտագիտության և հիացմունքի: 2023-ի թետրվարի 21–ին նրա աճյունը կվերահուղարկավորվի Փարիզի Պանթեոնում։ Նա Դիմադրության առաջին օտարերկրացի և կոմունիստ մարտիկն է, որը հուղարկավորվել է Պանթեոնում։

В центре Еревана установят бюст героя французского Сопротивления и национального героя Франции Мисака Манушяна.
Соответствующее решение было принято на заседании Совета старейшин Еревана 12 марта. Бюст будет установлен в парке, который носит его имя.
«Это очень интересная работа, отобранная по конкурсной процедуре, и она будет установлена именно в парке имени Мисака Манушяна», — отметил мэр Еревана Тигран Авинян, сообщает «Арменпресс».
Армянский поэт, антифашист и боец французского Сопротивления Мисак Манушян во время Второй мировой войны возглавлял группу европейских иммигрантов, в том числе многих евреев, которая проводила диверсионные операции против нацистов.
Считается, что группа Манушяна была одной из самых активных в движении французского Сопротивления.
Манушян и многие его соратники были арестованы в ноябре 1943 года и 21 февраля 1944 года казнены нацистами. Он был признан героем французского Сопротивления.
В 2024 году останки национального героя Франции Мисака Манушяна были перезахоронены в парижском Пантеоне. По единогласному решению регионального совета Иль-де-Франс центральный лицей города Шатне-Малабри был назван в честь Мисака и Мелине Манушянов.
Манушян является национальным героем Франции, посмертно награжден орденом Почетного легиона, а одна из улиц Парижа названа его именем в знак благодарности и уважения. Он стал первым иностранным и коммунистическим участником Сопротивления, похороненным в Пантеоне.