Անդրազգային հանցավոր կազմակերպությունը հափշտակել է 16 մլն դրամ՝ գործով անցնող հետախուզվող անձը կալանավորվել է, հայտնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել առերևույթ փաստական տվյալներ, որ ՀՀ և արտերկրի մի խումբ քաղաքացիներ 2023 թվականի դեկտեմբերից ստեղծել և մինչև 2024 թվականի հոկտեմբերի 12-ը ղեկավարել են կայուն և կազմակերպված հանցավոր խումբ։ Կազմակերպության անդամների գործողությունները համակարգելու համար ձևավորվել է բազմաստիճան հիերարխիկ կառուցվածք և մասնագիտացման վրա հիմնված դերաբաշխում։
Քննությամբ պարզվել է, որ խմբի ներսում մշակվել են վարքագծի և արգելքների ներխմբային կանոններ, ներդրվել են հանցագործությունների իրականացման հստակ մեխանիզմներ, ինչպես նաև կիրառվել են ներդրումային խարդախություններից արդեն տուժած անձանց վրա հոգեբանական ազդեցության տարբեր մեթոդներ։
Հանցավոր խմբի անդամները օգտագործել են համակարգիչներ, տեխնիկական միջոցներ և ծրագրային ապահովումներ, սոցիալական ցանցերում տարածել են գովազդներ՝ մեծաթիվ մարդկանց ներգրավելու նպատակով, ինչպես նաև կիրառել են կեղծ բովանդակությամբ կայքեր՝ վստահություն ձևավորելու համար։ Բացի այդ, նրանք վարձակալել են գրասենյակային տարածքներ և տարբեր ժամանակահատվածներում հավաքագրել ու ներգրավել կազմակերպության նոր անդամներ։ Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ կազմակերպության կողմից հափշտակվել է առնվազն 16 միլիոն 94 հազար 945 դրամ։
Հանցավոր կազմակերպության անդամներից մեկը՝ հետախուզվող Ռ.Պ.-ն, կալանավորվել է։
Նրա վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և գործը դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

12 Март 2026 - 15:16 AMT
В Армении задержан один из разыскиваемых участников дела о хищении более 16 млн драмов транснациональной преступной группой.
В ходе предварительного следствия получены фактические данные о том, что группа граждан Армении и других стран с декабря 2023 года создала и до 12 октября 2024 года руководила устойчивой и организованной преступной группой. Для координации действий участников была сформирована многоуровневая иерархическая структура с распределением ролей по специализации.
Следствие установило, что внутри группы были разработаны внутренние правила поведения и запретов, внедрены четкие механизмы совершения преступлений, а также применялись различные методы психологического воздействия на людей, уже пострадавших от инвестиционного мошенничества.
Члены преступной организации использовали компьютеры, технические средства и программное обеспечение, распространяли рекламу в социальных сетях для привлечения большого числа людей и создавали сайты с ложным содержанием, чтобы вызвать доверие у потенциальных жертв.
Кроме того, они арендовали офисные помещения и в разные периоды привлекали новых участников в организацию. Следствием установлено, что группой было похищено не менее 16 млн 94 тыс. 945 драмов.
Один из участников организации — разыскиваемый Р.П. — был задержан.
Уголовное дело в отношении него направлено надзирающему прокурору с обвинительным заключением для утверждения и последующей передачи в суд.