12 Մարտ 2026 - 14:12 AMT
Ադրբեջանը համակարգված ոչնչացնում է Արցախի մշակութային ժառանգությունը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը:
Նրա փոխանցմամբ՝ 2026 թվականի մարտի 11-ին TikTok սոցիալական ցանցում xanabat muhavizə օգտատերը տեսանյութ է հրապարակել Ասկերանի շրջանի Խնապատ գյուղից, որտեղ, ըստ երևույթին, ոչնչացվել է 12-րդ դարի խաչքար։
«Տեսանյութից ակնհայտ երևում է, որ «շինարարական աշխատանքների» պատրվակով ոչնչացվել է գյուղում՝ փռշնի ծառի տակ գտնվող 12-րդ դարի խաչքարը»,– նշել է Ավանեսովը։
Նրա խոսքով՝ այս դեպքը հերթական ապացույցն է այն համակարգված քաղաքականության, որի միջոցով Ադրբեջանը հետևողականորեն վերացնում է Արցախի հայկական մշակութային ժառանգությունը։ Նա ընդգծել է, որ նույն ժամանակաշրջանի հուշարձաններn ադրբեջանական պետական քարոզչությունը մի կողմից փորձում է ներկայացնել որպես «աղվանական» ժառանգություն, իսկ մյուս կողմից՝ դրանք ենթարկվում են միտումնավոր ոչնչացման։
Ավանեսովը նաև նշել է, որ այդ գործընթացում ներգրավված են ոչ միայն քարոզչական կառույցները, այլև Ադրբեջանի զինված ուժերը և այլ ուժային ստորաբաժանումներ, ինչը մշակութային արժեքների ոչնչացումը դարձնում է պետական քաղաքականության մաս։
Որպես մեկ այլ օրինակ՝ նա հիշեցրել է, որ 2026 թվականի փետրվարի 2-ին «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը տեղեկացրել էր Մարտակերտի շրջանի Վաղուհաս գյուղի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու նկատմամբ իրականացված վանդալիզմի մասին։ Տեղեկությունների համաձայն՝ վնասվել են եկեղեցու բակում գտնվող խաչքարերից առնվազն մեկը, ինչպես նաև պոկվել են եկեղեցու սրբապատկերները։
Ավանեսովը նշել է, որ Արցախի տարածքում գտնվող մշակութային արժեքները ոչ միայն հայկական, այլև համամարդկային նշանակություն ունեն, և դրանց ոչնչացումը նպատակ ունի վերացնել տարածաշրջանի հայկական ներկայության պատմական և նյութական վկայությունները։
Նա ընդգծել է նաև, որ խաչքարերի ոչնչացումը հակասում է միջազգային իրավունքի նորմերին։ «Հայկական խաչքարերի արվեստը. խաչքարերի սիմվոլիզմն ու վարպետությունը» 2010 թվականից ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում, իսկ նման արժեքների թիրախավորումը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից կարող է դիտարկվել որպես լուրջ խախտում և ռազմական հանցագործություն։
Օմբուդսմենի գնահատմամբ՝ արձանագրված բազմաթիվ դեպքերը վկայում են, որ տեղի ունեցողը կարելի է դիտարկել որպես մշակութային ցեղասպանության դրսևորում, որի նպատակն է վերացնել տարածաշրջանում հայկական պատմական ներկայության հետքերը։

12 Март 2026 - 15:20 AMT
Азербайджан систематически уничтожает культурное наследие Арцаха, написал на своей странице в Facebook омбудсмен по культурному наследию Арцаха и заместитель председателя НПО «Национальная» Овик Аванесов.
По его словам, 11 марта 2026 года пользователь TikTok под именем xanabat muhavizə опубликовал видео из села Хнапат Аскеранского района, где, предположительно, был уничтожен хачкар XII века.
«Из видеозаписи очевидно, что под предлогом “строительных работ” был уничтожен хачкар XII века, находившийся в селе под грушевым деревом», — отметил Аванесов.
По его словам, этот случай является очередным доказательством системной политики по уничтожению армянского культурного наследия Арцаха. Он подчеркнул, что памятники того же периода азербайджанская государственная пропаганда с одной стороны пытается представить как «албанское наследие», а с другой — они подвергаются целенаправленному разрушению.
Аванесов отметил, что в этом процессе участвуют не только пропагандистские структуры, но и вооруженные силы Азербайджана и другие силовые подразделения, что превращает уничтожение культурных ценностей в часть государственной политики.
В качестве другого примера он напомнил, что 2 февраля 2026 года научно-аналитический фонд «Гегард» сообщил о вандализме в отношении церкви Святой Марии Богородицы в селе Вагуас Мартакертского района. По имеющимся данным, был поврежден как минимум один хачкар во дворе церкви, а также сорваны иконы.
Аванесов подчеркнул, что памятники культуры на территории Арцаха имеют не только армянское, но и общечеловеческое значение, а их уничтожение направлено на стирание исторических и материальных свидетельств армянского присутствия в регионе.
Он также отметил, что уничтожение хачкаров противоречит нормам международного права. «Искусство армянских хачкаров: символика и мастерство хачкаров» с 2010 года включено в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а уничтожение подобных ценностей может рассматриваться как серьезное нарушение международного права и военное преступление.
По оценке омбудсмена, многочисленные зафиксированные случаи свидетельствуют о том, что происходящее можно рассматривать как проявление культурного геноцида, направленного на уничтожение следов армянского исторического присутствия в регионе.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление против Арцаха, подвергнув территорию массированному артиллерийскому обстрелу. Уже 20 сентября власти Нагорно-Карабахской Республики приняли предложение о прекращении огня, выдвинутое командованием российской миротворческой миссии, согласившись на условия Баку — разоружение Армии обороны и ликвидацию республики.
В результате нападения погибли 223 человека, в том числе 20 гражданских лиц, шестеро из них — несовершеннолетние. С 24 сентября началось вынужденное переселение армян Арцаха — более 100 тысяч человек были вынуждены переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян, из которых 11 позже вернулись в Армению, один умер и один был задержан.