Հայ և օտարազգի հեղինակավոր ցեղասպանագետները բաց նամակ են ուղղել ՀՀ կառավարությանը՝ կոչ անելով վերականգնել Էդիտա Գզոյանին Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենի պաշտոնում: Նամակը հրապարակել է պատմության դոկտոր պրոֆեսոր Պետրոս Տեր-Մաթոսյանը Նեբրասկա-Լինքոլնի համալսարանից, որը ստորագրել է ավելի քան 20 գիտնական։
Նրանք կոչ են արել ՀՀ կառավարությանը զերծ մնալ ինստիտուտի ղեկավարմանը միջամտելուց և թույլատրել Գզոյանին շարունակել աշխատանքը՝ առանց քաղաքական ճնշման և միջամտության։
«Մենք՝ ներքոստորագրյալներս, խորը մտահոգությու ենք հայտնում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցած վերջին անհանգստացնող զարգացումների վերաբերյալ։ Մարտի 11-ին ինստիտուտի պատմության մեջ ամենաակնառու և նվիրված տնօրեններից մեկը՝ դոկտոր Էդիտա Գզոյանը, հրաժարական տվեց՝ ըստ որոշ տեղեկությունների, ոչ թե ազատ ընտրության, այլ կառավարության ճնշման տակ։
Դոկտոր Գզոյանը բարձրացրել է ՀՑԹԻ միջազգային ակադեմիական հեղինակությունը։ Նրա ղեկավարությամբ ինստիտուտն ընդլայնել է իր արխիվային հավաքածուները, կազմակերպել կարևոր սիմպոզիումներ և կոնֆերանսներ, հրապարակել գիտական աշխատանքներ, որոնք զգալիորեն առաջ են մղել ցեղասպանության ուսումնասիրություններն ամբողջ աշխարհում։ Նա Հայոց ցեղասպանության և հայերի նկատմամբ դրա հետ կապված վայրագությունների մանրակրկիտ հետազոտությունների կողմնակից է՝ աշխատանք, որը ամրապնդել է անցյալի անարդարությունների վերաբերյալ համաշխարհային ըմբռնումը և աջակցել պատմական ճշմարտության ճանաչմանը: Հատկապես մտահոգիչ է նրա հարկադիր հեռացման ժամանակացույցը և համատեքստը»,- նշված է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը «զուտ տուրիստական օբյեկտ չէ, այլ պատմական հիշողության պահպամնման կենտրոն, ժխտման ու զեղծարարության դեմ պայքարի հենարան»:
«ՀՑԹԻ-ի ղեկավարությունը պետք է պաշտպանված լինի քաղաքական միջամտությունից, ոչ թե ենթարկվի դրան: Տնօրեն Գզոյանի հարկադրական հեռացումը սառը ազդանշան է աշխարհի բոլոր ակադեմիկոսներին ու պատմաբաններին, որ դիվանագիտական հարմարավետության համար կարելի է մի կողմ դնել մանրակրկիտ հեազտություններն ու ճշմարիտ հիշողությունները»,-ասվում է բաց նամակում:

13 Март 2026 - 10:32 AMT
Авторитетные армянские и зарубежные специалисты по изучению геноцида направили открытое письмо правительству Армении с призывом восстановить Эдиту Гзоян на должности директора Музея-института геноцида армян.
Письмо опубликовал доктор исторических наук, профессор Петрос Тер-Матоссян из Университета Небраски–Линкольна. Его подписали более 20 ученых.
Подписавшие письмо призвали власти Армении воздержаться от вмешательства в руководство института и позволить Гзоян продолжить свою работу без политического давления и вмешательства.
«Мы, нижеподписавшиеся, выражаем глубокую обеспокоенность последними тревожными событиями в Музее-институте геноцида армян. 11 марта один из самых выдающихся и преданных директоров в истории института — доктор Эдита Гзоян — подала в отставку, по имеющимся данным, не по собственной воле, а под давлением правительства.
Доктор Гзоян повысила международный академический авторитет института. Под ее руководством были расширены архивные коллекции, организованы важные симпозиумы и конференции, опубликованы научные работы, которые значительно продвинули исследования геноцида во всем мире.
Она выступала за тщательное изучение Геноцида армян и связанных с ним преступлений против армян — работу, которая укрепила глобальное понимание прошлых несправедливостей и содействовала признанию исторической правды. Особую обеспокоенность вызывает время и контекст ее вынужденного ухода», — говорится в заявлении.
В письме подчеркивается, что Музей-институт геноцида армян является «не просто туристическим объектом, а центром сохранения исторической памяти и опорой в борьбе против отрицания и фальсификаций».
«Руководство института должно быть защищено от политического вмешательства, а не подвергаться ему. Принудительное отстранение директора Гзоян посылает тревожный сигнал ученым и историкам всего мира о том, что ради дипломатического удобства можно отодвинуть в сторону тщательные исследования и подлинную историческую память», — говорится в письме.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Эдита Гзоян написала заявление об отставке по его указанию.
На замечание журналиста о том, что директор была фактически уволена после того, как подарила книгу об Арцахе вице-президенту США Джей Ди Вэнсу и упомянула тему Арцаха, Пашинян ответил, что считает это провокационным действием.