13 Մարտ 2026 - 10:49 AMT
ITEC ծրագրի շրջանավարտները կամուրջ են Հնդկաստանի հետ հարաբերություններում, ասել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը Հնդկաստանի տեխնիկական և տնտեսական համագործակցության (ITEC) ծրագրին նվիրված միջոցառմանը։
Միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան:
Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է ծրագրի շրջանավարտներին՝ ընդգծելով, որ նրանք իրենց գիտելիքներով և փորձով նպաստում են Հայաստանի տարբեր ոլորտների զարգացմանը։
«Հայաստանի Հանրապետությունը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի Հանրապետության հետ ձևավորված բարեկամական և փոխշահավետ հարաբերությունները։ ITEC ծրագիրը համագործակցության կարևոր ուղղություններից է, որը տարիների ընթացքում դարձել է մասնագիտական կարողությունների զարգացման արդյունավետ հարթակ։
Հատկանշական է, որ նույնիսկ COVID-19 համավարակի դժվարին ժամանակահատվածում ծրագիրը շարունակեց իր կարևոր առաքելությունը՝ թվային հարթակների միջոցով հազարավոր մասնագետների տրամադրելով առցանց դասընթացներ։ Վստահ եմ՝ ITEC ծրագրի շրջանավարտները նպաստում են տարբեր ոլորտների զարգացմանը՝ միաժամանակ հանդիսանալով հուսալի կամուրջ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև, ամրապնդելով մեր ժողովուրդների միջև դարեր ի վեր ձևավորված բարեկամությունը»,-ասել է նա:
ITEC ծրագրի շրջանակում Հնդկաստանի Հանրապետությունը աշխարհի տարբեր երկրներից մասնագետների համար տրամադրում է կարողությունների զարգացման հազարավոր դասընթացներ և կրթաթոշակներ։ Նախաձեռնությունը հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին զարգացնել մասնագիտական հմտությունները, ինչպես նաև ծանոթանալ Հնդկաստանի մշակույթին, պատմությանը և հյուրընկալությանը։
Հայաստանի քաղաքացիները ITEC ծրագրին մասնակցում են 1999 թվականից։ Այդ ընթացքում ծրագրի շրջանակում վերապատրաստվել է 433 մասնագետ՝ պետական կառավարման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության, առողջապահության և այլ ոլորտներից։ 2025–2026 թվականներին ծրագրին մասնակցել է 39, իսկ 2024–2025 թվականներին՝ 38 հայ մասնագետ։

Graduates of the Indian Technical and Economic Cooperation (ITEC) program serve as a bridge in relations between Armenia and India, Armenian Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Artur Martirosyan said at an event dedicated to the program.
The event was also attended by Nilakshi Saha Sinha, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia.
Martirosyan welcomed the program’s alumni, noting that their knowledge and experience contribute to the development of various sectors in Armenia.
“The Republic of Armenia highly values the friendly and mutually beneficial relations established with the Republic of India. The ITEC program is an important area of cooperation that over the years has become an effective platform for developing professional skills.
It is noteworthy that even during the difficult period of the COVID-19 pandemic, the program continued its important mission by providing thousands of specialists with online courses through digital platforms.
I am confident that ITEC graduates contribute to the development of different sectors while serving as a reliable bridge between Armenia and India, strengthening the centuries-old friendship between our peoples,” he said.
Within the framework of the ITEC program, India provides thousands of training courses and scholarships for specialists from different countries around the world.
The initiative allows participants to develop professional skills and become acquainted with India’s culture, history and hospitality.
Armenian citizens have been participating in the ITEC program since 1999.
During this period, 433 Armenian specialists from fields including public administration, information technology, education and healthcare have received training through the program.
In 2025–2026, 39 Armenian professionals took part in the program, while 38 specialists participated in 2024–2025.