Մարտի 14-ին անցկացվել է «Սլավյանսկի Բազար 2026» ամենամյա հեղինակավոր երաժշտական մրցույթի՝ մանկական և երիտասարդ կատարողների հայաստանյան ազգային նախընտրական եզրափակիչ փուլը։
Մրցույթի կանոնակարգի համաձայն՝ մանկական մրցույթում ելույթ են ունեցել 8-14 տարեկան, իսկ երիտասարդ կատարողների խմբում՝ 18-31 տարեկան անհատ երգիչներ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Այսպիսով, հուլիսի 9-12-ը Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում անցկացվելիք «Սլավյանսկի բազար 2026» ամենամյա միջազգային մանկական կատարողների մրցույթում Հայաստանը կներկայացնի 10-ամյա Ալեքսա Վարդանյանը, Երիտասարդ կատարողների մրցույթում` 22-ամյա Լիանա Դանիելյանը։
Ալեքսա Վարդանյանը սովորում է Չայկովսկու անվան դպրոցում և զբաղվում է նաև պարարվեստով։ «The Voice of the World Armenia» մրցույթում նա զբաղեցրել է երկրորդ մրցանակային տեղը։ Ֆրանսիայում անցկացված «Armenian Colors» մրցույթում արժանացել է Գրան պրիի և առաջին մրցանակի, իսկ Հունաստանում կայացած «International Festival Greece’s Hope» միջազգային մրցույթում նույնպես ստացել է առաջին մրցանակ։
Լիանա Դանիելյանն ավարտել է Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջը, ինչպես նաև սովորել է Երգի պետական թատրոնում։ Ներկայում Լիանա Դանիելյանը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի «Դերասանական» բաժնի երրորդ կուրսի ուսանողուհի է։ Նա մասնակցել է «Sanremo Junior» միջազգային մրցույթին և արժանացել երկրորդ մրցանակի։
Ընտրական փուլում մասնակիցները կատարել են իրենց ընտրած երգերը, իսկ մասնագիտական ժյուրին նախ գնահատել է նրանց վոկալային կարողությունները, այնուհետև նաև բեմական կեցվածքն ու ներկայացումը։
Հայաստանյան ազգային եզրափակիչ փուլին մասնակցած մրցույթի ժյուրին, որը գլխավորել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ, երգչուհի Գայանե Հովհաննիսյանը, առավելագույն միավորներ ստացած մասնակիցների շարքից ընտրել է հաղթողներին։ Մինչ հաղթողների անունների հրապարակումը, մրցույթի բոլոր մասնակիցները կազմկոմիտեից ստացել են մասնակցության հավաստագրեր։

14 марта состоялся национальный финальный этап ежегодного престижного музыкального конкурса «Славянский базар 2026» среди детских и молодых исполнителей.
Согласно регламенту конкурса, в детской категории выступали исполнители в возрасте 8–14 лет, а в группе молодых исполнителей — певцы в возрасте 18–31 года, сообщает «1lurer.am».
Таким образом, на международном конкурсе детских исполнителей «Славянский базар 2026», который пройдет 9–12 июля в городе Витебске (Беларусь), Армению представит 10-летняя Алекса Варданян. В конкурсе молодых исполнителей страну представит 22-летняя Лиана Даниелян.
Алекса Варданян учится в музыкальной школе имени Чайковского и также занимается танцами. На конкурсе «The Voice of the World Armenia» она заняла второе призовое место. На конкурсе «Armenian Colors» во Франции получила Гран-при и первое место, а на международном конкурсе «International Festival Greece’s Hope» в Греции также завоевала первое место.
Лиана Даниелян окончила Ереванский государственный колледж культуры и искусств имени Шарля Азнавура, а также обучалась в Государственном театре песни. В настоящее время она является студенткой третьего курса актерского факультета Ереванского государственного института театра и кино. Даниелян участвовала в международном конкурсе «Sanremo Junior», где получила вторую премию.
На национальном отборочном этапе участники исполняли выбранные ими песни, после чего профессиональное жюри оценивало их вокальные данные, сценическое поведение и общее выступление.
Жюри армянского национального финала, которое возглавила заслуженная артистка Армении, певица Гаяне Ованнисян, выбрало победителей из числа участников, набравших наибольшее количество баллов. До объявления результатов все участники получили сертификаты участия от организационного комитета.