Մարտի 14-ին անցկացվել է «Սլավյանսկի Բազար 2026» ամենամյա հեղինակավոր երաժշտական մրցույթի՝ մանկական և երիտասարդ կատարողների հայաստանյան ազգային նախընտրական եզրափակիչ փուլը։
Մրցույթի կանոնակարգի համաձայն՝ մանկական մրցույթում ելույթ են ունեցել 8-14 տարեկան, իսկ երիտասարդ կատարողների խմբում՝ 18-31 տարեկան անհատ երգիչներ, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Այսպիսով, հուլիսի 9-12-ը Բելառուսի Վիտեբսկ քաղաքում անցկացվելիք «Սլավյանսկի բազար 2026» ամենամյա միջազգային մանկական կատարողների մրցույթում Հայաստանը կներկայացնի 10-ամյա Ալեքսա Վարդանյանը, Երիտասարդ կատարողների մրցույթում` 22-ամյա Լիանա Դանիելյանը։
Ալեքսա Վարդանյանը սովորում է Չայկովսկու անվան դպրոցում և զբաղվում է նաև պարարվեստով։ «The Voice of the World Armenia» մրցույթում նա զբաղեցրել է երկրորդ մրցանակային տեղը։ Ֆրանսիայում անցկացված «Armenian Colors» մրցույթում արժանացել է Գրան պրիի և առաջին մրցանակի, իսկ Հունաստանում կայացած «International Festival Greece’s Hope» միջազգային մրցույթում նույնպես ստացել է առաջին մրցանակ։
Լիանա Դանիելյանն ավարտել է Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջը, ինչպես նաև սովորել է Երգի պետական թատրոնում։ Ներկայում Լիանա Դանիելյանը Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի «Դերասանական» բաժնի երրորդ կուրսի ուսանողուհի է։ Նա մասնակցել է «Sanremo Junior» միջազգային մրցույթին և արժանացել երկրորդ մրցանակի։
Ընտրական փուլում մասնակիցները կատարել են իրենց ընտրած երգերը, իսկ մասնագիտական ժյուրին նախ գնահատել է նրանց վոկալային կարողությունները, այնուհետև նաև բեմական կեցվածքն ու ներկայացումը։
Հայաստանյան ազգային եզրափակիչ փուլին մասնակցած մրցույթի ժյուրին, որը գլխավորել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ, երգչուհի Գայանե Հովհաննիսյանը, առավելագույն միավորներ ստացած մասնակիցների շարքից ընտրել է հաղթողներին։ Մինչ հաղթողների անունների հրապարակումը, մրցույթի բոլոր մասնակիցները կազմկոմիտեից ստացել են մասնակցության հավաստագրեր։

16 March 2026 - 08:24 AMT
Armenia has selected the performers who will represent the country at the Slavianski Bazaar 2026 international music festival.
The national final of the annual competition for children and young performers was held on March 14.
According to the contest rules, singers aged 8–14 competed in the children’s category, while performers aged 18–31 took part in the young performers’ group, 1lurer.am reported.
As a result, 10-year-old Alexa Vardanian will represent Armenia in the international children’s performers competition at Slavianski Bazaar 2026, scheduled for July 9–12 in Vitebsk, Belarus. In the young performers’ category, Armenia will be represented by 22-year-old Liana Danielyan.
Alexa Vardanian studies at the Tchaikovsky Music School and also practices dance. She placed second at The Voice of the World Armenia competition. She won both the Grand Prix and first prize at the Armenian Colors contest in France and also received first prize at the International Festival Greece’s Hope competition in Greece.
Liana Danielyan graduated from the Yerevan State College of Culture and Arts named after Charles Aznavour and also studied at the State Theatre of Song. She is currently a third-year acting student at the Yerevan State Institute of Theatre and Cinema. Danielyan previously took part in the Sanremo Junior international competition and won second prize.
During the national selection round, contestants performed songs of their choice. The professional jury evaluated their vocal abilities, stage presence and overall performance.
The jury of the Armenian national final, chaired by Honored Artist of Armenia and singer Gayane Hovhannisyan, selected the winners from among the participants who received the highest scores. Before the announcement of the winners, all contestants received participation certificates from the organizing committee.