Արցախցիների մոտ 98%-ի համար բնակարանային խնդիրը շարունակում է մնալ անլուծելի, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ անդրադառնալով մարտի 14-ին տեղի ունեցած արցախցիների հետ հերթական հանդիպմանը:
Նա նշել է, որ արցախցիների մոտ 80 տոկոսը չունի աշխատանք։
«Մենք փորձում ենք բոլոր հնարավոր և երբեմն նույնիսկ անհնար ճանապարհներով լուծումներ գտնել մարդկանց խնդիրների համար, սակայն ակնհայտ է՝ առանց պետական միջամտության և ճիշտ սոցիալական քաղաքականության շատ հարցեր պարզապես լուծելի չեն։
Միևնույն ժամանակ այս հանդիպումները բացահայտում են նաև մեկ այլ կարևոր ճշմարտություն․ նույնիսկ այս դաժան պայմաններում արցախցիների մեծամասնության կյանքը շարունակում է կապված մնալ Արցախի հետ։
Հանդիպումների արդյունքներով՝ 55%-ը իր կյանքը պատկերացնում է միայն Արցախում, 44%-ը միանշանակ ուզում է վերադառնալ, բայց այսօր չի պատկերացնում՝ ինչպես, և ընդամենը 1%-ն է որոշել հաստատվել Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հ.Գ. Այս հանդիպումը ամենածանրն էր: Դժվար է խոսել մի երիտասարդի հետ, ով պատերազմներում կորցրել է հորը և եղբորը, իսկ 2023-ի պատերազմում ինքն է դարձել հաշմանդամ։ Հանդիպել չորս անչափահաս երեխաների հորը, ով պատերազմի հետևանքով գամված է հաշմանդամի սայլակին։
Այս մարդիկ «վիճակագրություն» չեն։ Սրանք ճակատագրեր են։ Սրանք ընտանիքներ են։ Սրանք կոտրված, բայց դեռ կանգնած մարդիկ են։
Եվ ամենակարևորը գիտե՞ք որն է։ Նրանք միայն մեկ նպատակ ունեն՝ տուն գնալ։ Տուն, որը խլեցին։ Տուն, որի համար վճարեցին ամենաթանկ գնով։ Տուն, որի ցավը իրենց հետ կրում են ամեն օր։ Եվ ի վերջո. Արցախը չեն կորցրել նրանք, ովքեր ուզում են վերադառնալ։ Արցախը նրանք են կորցրել, ովքեր արդեն համակերպվել են դրա կորստի հետ»,- գրել է Հակոբյանը։

Почти у 98% переселенцев из Арцаха жилищная проблема по-прежнему остается нерешенной. Об этом на своей странице в Facebook сообщила депутат фракции «Справедливость» парламента Арцаха Метаксе Акопян, комментируя очередную встречу с переселенцами, состоявшуюся 14 марта.
По ее словам, около 80% арцахцев не имеют работы.
«Мы пытаемся всеми возможными и порой даже невозможными способами находить решения проблем людей, однако очевидно, что без государственного вмешательства и правильной социальной политики многие вопросы просто невозможно решить.
В то же время эти встречи раскрывают и другую важную истину: даже в этих жестоких условиях жизнь большинства арцахцев продолжает быть связана с Арцахом.
По итогам встреч 55% видят свое будущее только в Арцахе, 44% однозначно хотят вернуться, но сегодня не представляют, как это возможно, и лишь 1% решил окончательно обосноваться в Республике Армения.
P.S. Эта встреча была самой тяжелой. Трудно разговаривать с молодым человеком, который в войнах потерял отца и брата, а в войне 2023 года сам стал инвалидом. Встретиться с отцом четырех несовершеннолетних детей, который из-за войны прикован к инвалидной коляске.
Эти люди — не «статистика». Это судьбы. Это семьи. Это сломленные, но все еще стоящие люди.
И знаете, что самое главное? У них есть только одна цель — вернуться домой. Домой, который у них отняли. Домой, за который они заплатили самую высокую цену. Домой, боль которого они несут каждый день. И в конечном итоге: Арцах не потеряли те, кто хочет вернуться. Арцах потеряли те, кто уже смирился с его утратой», — написала Акопян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление против Арцаха, подвергнув территорию массированным артиллерийским обстрелам. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку — разоружение Армии обороны и ликвидацию Республики Арцах.
В результате атаки погибли 223 человека, в том числе 20 мирных жителей, шестеро из них — несовершеннолетние. С 24 сентября началось массовое вынужденное переселение арцахцев, более 100 тысяч человек были вынуждены покинуть регион и переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе оставалось около 20 армян: 11 впоследствии вернулись в Армению, один умер и один был задержан.