Փետրվարին Երևանում օդի աղտոտվածության մակարդակն ավելի ցածր է եղել, քան նախորդ տարվա նույն ամսին։ Այդ մասին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է բնապահպանության վարչության պետի տեղակալ Գորիկ Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով՝ ցուցանիշների նվազումը պայմանավորված է հիմնականում եղանակային և օդերևութաբանական պայմաններով, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ցուցանիշների նվազումը պայմանավորված է ընդհանուր եղանակային և օդերևութաբանական պայմաններով։ Սա ցույց է տալիս, որ օդի աղտոտման մարդածին աղբյուրները շատ փոքր դեր ունեն աղտոտվածության մեջ»,- ասել է նա։
Քաղաքապետարանի ներկայացրած տվյալները հիմնվել են շինհրապարակներում տեղադրված օդի մոնիտորինգի 188 սարքերից ստացված տեղեկատվության վրա։
«2026 թվականի փետրվարին PM 2.5-ի արժեքը կազմել է 95, իսկ PM 10-ինը՝ 47։ Այս արժեքները գտնվում են «լավ» կամ «չափավոր» միջակայքերում։ Համեմատության համար ասեմ, որ 2025 թվականի փետրվարին, երբ տեղադրված էր 167 սարք, PM 2.5-ի արժեքը կազմել էր 109, իսկ PM 10-ի համար՝ 51»,- նշել է Ավետիսյանը։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հավելել է, որ նոյեմբերից մինչև մարտ ընկած ժամանակահատվածում օդի որակը հիմնականում կախված է մթնոլորտային շերտի «առաստաղի» բարձրությունից՝ ընդգծելով, որ դա մեծապես պայմանավորված է բնակլիմայական երևույթներով։
«Ըստ էության, եղանակային, օդերևութաբանական պայմաններով ապահովված ցածր ցուցանիշ էր: Փետրվար ամսին կարո՞ղ է բոլոր ավտոմեքենաները կանգնեցին, և Երևանը դարձավ մի մեծ անտառ, շինարարությունը կանգնեց, մենք էլ չէինք շնչում, որ տենց բարելավվեց օդի որակը»,- ասել է Ավետիսյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Ավետիսյանն ասել է, որ ներկայացված տվյալները վկայում են, թե օդի աղտոտման գլոբալ պատճառների մեջ մարդածին աղբյուրների դերը համեմատաբար փոքր է։
Ի պատասխան՝ Ավինյանը կրկին նշել է, որ Երևանում և Արարատյան դաշտում օդի աղտոտվածությունը մեծապես պայմանավորված է ինվերսիոն շերտով, որը ձմռանը իջնում է ավելի ցածր բարձրության վրա, իսկ ներկայում բարձրացել է, ինչի արդյունքում աղտոտվածության մակարդակը նվազել է։
«Տտեղումները շատ են եղել, ցիկլոններ և անտիցիկլոններ են եկել Հայաստան, որոնց հետևանքով ձյունն ու անձրևը նստեցրել է մայրաքաղաքի և Արարատյան դաշտի փոշին, իսկ ջերմաստիճանի հաճախակի փոփոխության հետևանքով առաջացած քամիներն էլ քշել են մայրաքաղաքում մեծ ծավալի չկանոնակարգված շինարարության հետևանքով առաջացած փոշին։ Գարնանն էլ ծառերը կտերևակալեն և կնստեցնեն փոշու մի հատվածը, իսկ մյուսը կքշի Սևանա լճից վերսկսված երեկոյան քամիները, ինչը սակայն չի նշանակում, որ աննախադեպ ծավալի շինաշխատանքները մայրաքաղաքի օդը չեն աղտոտել առողջության համար վտանգավորության»,-ասվում է հրապարակման մեջ:

16 Март 2026 - 09:47 AMT
Уровень загрязнения воздуха в Ереване в феврале оказался ниже, чем в тот же месяц прошлого года. Об этом на оперативном совещании в мэрии заявил заместитель начальника управления охраны окружающей среды Горик Аветисян.
По его словам, снижение показателей в основном связано с погодными и метеорологическими условиями, сообщает «Sputnik Армения».
«Снижение показателей обусловлено общими погодными и метеорологическими условиями. Это показывает, что антропогенные источники играют очень небольшую роль в загрязнении воздуха», — сказал он.
Представленные мэрией данные основаны на информации, полученной с 188 устройств мониторинга воздуха, установленных на строительных площадках.
«В феврале 2026 года показатель PM2.5 составил 95, а PM10 — 47. Эти значения находятся в диапазоне «хорошо» или «умеренно». Для сравнения: в феврале 2025 года, когда было установлено 167 устройств, показатель PM2.5 составлял 109, а PM10 — 51», — отметил Аветисян.
Мэр Еревана Тигран Авинян добавил, что с ноября по март качество воздуха в основном зависит от высоты так называемого инверсионного слоя атмосферы, что во многом определяется климатическими явлениями.
«По сути, низкие показатели обеспечены погодными и метеорологическими условиями. Неужели в феврале все автомобили остановились, Ереван превратился в огромный лес, стройки прекратились и мы перестали дышать, что воздух так улучшился?» — приводит слова Аветисяна «Panorama.am ».
Он отметил, что представленные данные свидетельствуют о сравнительно небольшой роли антропогенных источников среди глобальных причин загрязнения воздуха.
В ответ Авинян вновь подчеркнул, что загрязнение воздуха в Ереване и Араратской долине во многом связано с инверсионным слоем, который зимой опускается ниже, а сейчас поднялся выше, что и привело к снижению уровня загрязнения.
«Было много осадков, через Армению прошли циклоны и антициклоны, в результате чего снег и дождь осадили пыль в столице и Араратской долине. Ветры, вызванные частыми перепадами температуры, также разнесли пыль, образовавшуюся из-за большого объема нерегулируемого строительства в столице. Весной деревья покроются листвой и осядет часть пыли, а остальное унесут вечерние ветры с озера Севан. Однако это не означает, что беспрецедентные объемы строительных работ не загрязняют воздух столицы и не представляют опасности для здоровья», — говорится в публикации.