16 Մարտ 2026 - 10:23 AMT
Դաշնակահար Լանգ Լանգն ապրիլին Երևանում համերգ ունի․ «Շատ երջանիկ եմ առաջին անգամ ելույթ ունենալ ՀՀ-ում»
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգն ապրիլի 14-ին առաջին անգամ ելույթ կունենա Երևանում՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակին նվիրված գալա համերգին։
Դաշնակահարը մեկնաբանել է իր առաջիկա այցը Հայաստան․ «Ես շատ երջանիկ եմ առաջին անգամ ելույթ ունենալ Հայաստանում: Միշտ հիացել եմ այս երկրի հարուստ երաժշտական ժառանգությամբ, և ինձ համար մեծ նշանակություն ունի Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը հայ հանդիսատեսին ներկայացնելը. այս երաժշտությունն այնքան մեծ զգացմունքայնություն ու հոգի ունի։ Ես անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի հետ այն կատարելու հնարավորությանը: Զգում եմ, որ սա հենց այն ստեղծագործությունն է, որը պետք է հնչեր առաջին այցելության ժամանակ», հայտնել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից:
Համերգը կայանալու է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեծ դահլիճում, դիրիժորը լինելու է Սերգեյ Սմբատյանը։
Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Լանգ Լանգը մշտապես համագործակցել է աշխարհի առաջատար նվագախմբերի և դիրիժորների հետ և մասնակցել է համաշխարհային նշանակության բազմաթիվ միջոցառումների, այդ թվում՝ այս տարի անցկացված ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը։
2009 թվականին Time ամսագիրը Լանգ Լանգին ընդգրկել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում։ Նա նաև Lang Lang International Music Foundation-ի հիմնադիրն է, որը նպաստել է երիտասարդ տաղանդների բացահայտմանը և երաժշտական կրթության զարգացմանը։

16 Март 2026 - 11:08 AMT
Всемирно известный пианист Ламг Ланг 14 апреля впервые выступит в Ереване на гала-концерте, посвященном 20-летию Армянского государственного симфоничвского оркестра.
Комментируя свой предстоящий визит, музыкант отметил, что рад впервые выступить в Армении.
«Я очень счастлив впервые выступить в Армении. Я всегда восхищался богатым музыкальным наследием этой страны, и для меня очень важно представить армянской публике Второй фортепианный концерт Рахманинова — это музыка с огромной эмоциональностью и душой. Я с нетерпением жду возможности исполнить его вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении и маэстро Сергеем Смбатяном. Мне кажется, что именно это произведение должно прозвучать во время моего первого визита», — сообщили в оркестре.
Концерт пройдет в большом зале спортивно-концертного комплекса им. Карена Демирчяна. Дирижером выступит Сергей Смбатян.
Мероприятие организовано при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Ланг Ланг сотрудничал с ведущими оркестрами и дирижерами мира и участвовал во многих международных событиях, в том числе в церемонии открытия зимних Олимпийских игр этого года.
В 2009 году журнал Time включил Ланг Ланга в список 100 самых влиятельных людей мира. Он также является основателем Lang Lang International Music Foundation, поддерживающего развитие музыкального образования и молодых талантов.