16 Մարտ 2026 - 10:23 AMT
Դաշնակահար Լանգ Լանգն ապրիլին Երևանում համերգ ունի․ «Շատ երջանիկ եմ առաջին անգամ ելույթ ունենալ ՀՀ-ում»
Աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգն ապրիլի 14-ին առաջին անգամ ելույթ կունենա Երևանում՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակին նվիրված գալա համերգին։
Դաշնակահարը մեկնաբանել է իր առաջիկա այցը Հայաստան․ «Ես շատ երջանիկ եմ առաջին անգամ ելույթ ունենալ Հայաստանում: Միշտ հիացել եմ այս երկրի հարուստ երաժշտական ժառանգությամբ, և ինձ համար մեծ նշանակություն ունի Ռախմանինովի Դաշնամուրի թիվ 2 կոնցերտը հայ հանդիսատեսին ներկայացնելը. այս երաժշտությունն այնքան մեծ զգացմունքայնություն ու հոգի ունի։ Ես անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և մաեստրո Սերգեյ Սմբատյանի հետ այն կատարելու հնարավորությանը: Զգում եմ, որ սա հենց այն ստեղծագործությունն է, որը պետք է հնչեր առաջին այցելության ժամանակ», հայտնել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբից:
Համերգը կայանալու է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրի մեծ դահլիճում, դիրիժորը լինելու է Սերգեյ Սմբատյանը։
Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Լանգ Լանգը մշտապես համագործակցել է աշխարհի առաջատար նվագախմբերի և դիրիժորների հետ և մասնակցել է համաշխարհային նշանակության բազմաթիվ միջոցառումների, այդ թվում՝ այս տարի անցկացված ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման արարողությանը։
2009 թվականին Time ամսագիրը Լանգ Լանգին ընդգրկել է աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցանկում։ Նա նաև Lang Lang International Music Foundation-ի հիմնադիրն է, որը նպաստել է երիտասարդ տաղանդների բացահայտմանը և երաժշտական կրթության զարգացմանը։

16 March 2026 - 11:07 AMT
World-renowned pianist Lang Lang will perform in Yerevan for the first time on April 14 at a gala concert dedicated to the 20th anniversary of the Armenian State Symphony Orchestra.
Commenting on his upcoming visit, Lang Lang said he is happy to perform in Armenia for the first time.
“I am very happy to perform in Armenia for the first time. I have always admired this country’s rich musical heritage, and it is very meaningful for me to present Rachmaninoff’s Piano Concerto No. 2 to Armenian audiences. This music has so much emotion and soul. I look forward to performing it with the Armenian State Symphony Orchestra and maestro Sergey Smbatyan. I feel that this is exactly the piece that should be played during my first visit,” he said, according to the orchestra.
The concert will take place at the main hall of the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, with Sergey Smbatyan conducting.
The event is organized with the support of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Lang Lang has collaborated with many of the world’s leading orchestras and conductors and has taken part in numerous global events, including the opening ceremony of this year’s Winter Olympic Games.
In 2009, Time magazine included Lang Lang among the world’s 100 most influential people. He is also the founder of the Lang Lang International Music Foundation, which supports young talents and promotes music education.