16 Մարտ 2026 - 13:04 AMT
Երևանի Կենտրոն և Աջափնյակ վարչական շրջաններում գտնվող երկու փողոց անվանափոխվել է։ Այդ մասին հայտարարվել է Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստի ժամանակ:
Որոշման համաձայն՝ Կենտրոն վարչական շրջանում գտնվող Հրազդանի կիրճ փողոցը այսուհետ կրելու է լեգենդար խորհրդային ֆուտբոլիստ և մարզիչ, օլիմպիական չեմպիոն, «Արարատ-73»-ի գլխավոր մարզիչ Նիկիտա Սիմոնյանի անունը, հայտնում է Արմենպրեսը:
Նշված փողոցը սկսվում է Աթենքի փողոցից՝ Հրազդան մարզադաշտի հարևանությամբ, և հասնում է մինչև Հալաբյան փողոց։
Աջափնյակ վարչական շրջանում գտնվող Սիլիկյան 8-րդ փողոցը անվանակոչվել է հայ կոմպոզիտոր, քանոնահար և ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Խաչատուր Ավետիսյանի անունով։ Այդ փողոցը սկսվում է Սիլիկյան 2-րդ փողոցից և հասնում է մինչև Սիլիկյան 7-րդ փողոց։

16 Март 2026 - 13:45 AMT
В административных районах Кентрон и Ачапняк в Ереване были переименованы две улицы. Об этом было объявлено на рабочем совещании в мэрии Еревана.
Согласно решению, улица Ущелье Раздан в районе Кентрон отныне будет носить имя легендарного советского футболиста и тренера, олимпийского чемпиона и главного тренера команды «Арарат-73» Никиты Симоняна, сообщает «Арменпресс».
Улица начинается от улицы Афин — рядом со стадионом Раздан — и тянется до улицы Алабяна.
В свою очередь улица Силикян 8-я в административном районе Ачапняк названа в честь армянского композитора, исполнителя на каноне и народного артиста Армянской ССР Хачатура Аветисяна.