ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը և Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին քննարկել են Հայաստանի բուհերի համագործակցությունը Իրանի գիտակրթական կառույցների հետ, խոսել ՀՀ դպրոցներում պարսկերենի՝ որպես տարածաշրջանային լեզվի ուսուցման մասին։
Կողմերն առանձնակի ընդգծել են գրականագիտական և մշակութային ոլորտներում երկու ժողովուրդների ժառանգության պահպանման ու հանրահռչակման կարևորությունը թարգմանական ծրագրերի իրականացմամբ, փոխադարձ համերգների կազմակերպմամբ, կինոյի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրագործմամբ:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ուսանողների փոխանակման ծրագրերի, կրթաթոշակների ակտիվացման և դիպլոմների փոխճանաչման հարցերին։
Ժաննա Անդրեասյանը հիշատակել է նախորդ տարվա սեպտեմբերին Իրանի Պերսեպոլիս համալիրում անցկացված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում-համերգը և շնորհակալություն հայտնել ջերմ ու բարձր մակարդակի ընդունելության համար։ Նրա խոսքով՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի Հայաստան կատարած այցի ընթացքում ստորագրվել են երկկողմ համագործակցության փաստաթղթեր։
Իր հերթին դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍՆ համակարգման ոլորտներում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ, և ջանքեր են գործադրվելու այդ հնարավորություններն իրագործելու և ստորագրված համաձայնագրերը կյանքի կոչելու համար։
Կողմերը կարևորել են նաև գրականագիտական և մշակութային ոլորտներում համագործակցության խորացումը՝ երկու ժողովուրդների ժառանգության պահպանման և հանրահռչակման նպատակով։ Նշվել է թարգմանական ծրագրերի իրականացման, փոխադարձ համերգների կազմակերպման և կինոյի ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների իրագործման կարևորությունը։

17 Март 2026 - 06:57 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян и посол Ирана в Армении Халил Ширголами обсудили сотрудничество между армянскими вузами и научно-образовательными учреждениями Ирана, а также вопрос преподавания персидского языка в школах Армении в качестве регионального языка.
Стороны особо подчеркнули важность сохранения и популяризации литературного и культурного наследия двух народов посредством реализации переводческих программ, организации взаимных концертов и совместных проектов в сфере кино.
Также были затронуты вопросы программ обмена студентами, расширения стипендий и взаимного признания дипломов.
Жанна Андреасян напомнила о юбилейном концерте, посвященном 100-летию основания Национального филармонического оркестра Армении, который прошел в сентябре прошлого года в комплексе Персеполис в Иране, и поблагодарила за теплый прием и высокий уровень организации мероприятия.
По ее словам, в ходе визита президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана в Армению были подписаны документы о двустороннем сотрудничестве.
В свою очередь посол Халил Ширголами поблагодарил за прием и подчеркнул, что в сферах, координируемых министерством, существует большой потенциал для сотрудничества, и будут приложены усилия для реализации этих возможностей и выполнения подписанных соглашений.
Стороны также отметили важность углубления сотрудничества в литературной и культурной сферах с целью сохранения и популяризации наследия двух народов. Была подчеркнута значимость реализации переводческих программ, проведения взаимных концертов и совместных инициатив в киноиндустрии.