Ղրիմի Թեոդոսիա քաղաքում փլուվել է 1408 թվականին կառուցված Սուրբ Միքայել և Գաբրիել հրեշտակապետների հայկական եկեղեցու անկյունային հատվածը։ Տաճարը ներառված է ինչպես Ուկրաինայի, այնպես էլ Ռուսաստանի մշակութային ժառանգության հուշարձանների ցանկում։ Այդ մասին հաղորդել է Ղրիմի տեղեկատվական գործակալությունը՝ նշելով, որ հունվարին նույն վայրում փլվել է նաև զանգակատունը, գրում է The ins.ru-ն:
Եկեղեցին հայտնի է նաև նրանով, որ 1848 թվականին այստեղ է իր առաջին կնոջ՝ Յուլիա Գրևսի հետ պսակադրվել նշանավոր ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկին:
Փետրվարին Թեոդոսիայի վարչակազմի ղեկավար Վլադիմիր Կիմը հայտնել է8, որ քննարկվել են եկեղեցու պահպանմանն ուղղված առաջնային քայլերը։ Նախատեսվում է ուսումնասիրել շենքը, որը վերջին անգամ վերականգնվել է 1968 թվականին, ինչպես նաև պատրաստել տեխնիկական եզրակացություն դրա վիճակի վերաբերյալ։
Մարտի 7-ին տեղական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ Ռուսաստանի Քննչական կոմիտեն հարուցել է քրեական գործ՝ մշակութային ժառանգության օբյեկտի ոչ պատշաճ պահպանման հոդվածով (ՌԴ ՔՕ 243.1-րդ հոդված)։ Քննության վարկածով՝ պատերի ճաքերի և զանգակատան փլուզման պայմաններում վերականգնողական աշխատանքներ կազմակերպելու ուղղությամբ որևէ քայլ չի իրականացվել։

В городе Феодосия в Крыму обрушился угловой участок армянской церкви Святых Архангелов Михаила и Гавриила, построенной в 1408 году. Храм включен в перечень памятников культурного наследия как Украины, так и России. Об этом сообщило Крымское информационное агентство, пишет The Ins.ru.
Отмечается, что ранее, в январе, на том же объекте также обрушилась колокольня.
Церковь известна и тем, что в 1848 году здесь венчался выдающийся маринист Иван (Ованнес) Айвазовский со своей первой супругой Юлией Гревс.
В феврале глава администрации Феодосии Владимир Ким сообщил, что обсуждались первоочередные меры по сохранению храма. Планируется провести обследование здания, которое в последний раз реставрировалось в 1968 году, а также подготовить техническое заключение о его состоянии.
7 марта местные СМИ сообщили, что Следственный комитет России возбудил уголовное дело по статье о ненадлежащем содержании объекта культурного наследия (статья 243.1 УК РФ).
По версии следствия, несмотря на появление трещин в стенах и обрушение колокольни, никаких реставрационных работ организовано не было.