Առաջարկվել են մի շարք կարգավորումներ, որոնք հնարավորություն կտան ապահովել 5-6 տարեկան երեխաների պարտադիր նախադպրոցական կրթության իրականացումը։ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկման է ներկայացրել «Նախադպրոցական կրթության մասին», «Հանրակրթության մասին» եւ «Մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին» օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է երկու ուղղություններով փոփոխություններին. առաջինը՝ հավաստագրման գործընթացի միասնականացումն է:
Mիասնական ձևով սահմանվել են հավաստագրման դիմելու համար ներկայացվող պահանջները, ինչպես նաև հավաստագրի դադարեցման դեպքերն ու ընդհանուր մոտեցումները։
Նախարարի խոսքով՝ այդ մոտեցումը հնարավորություն է տվել վարել միասնական քաղաքականություն և հետագայում հավաստագրման քննությունների կազմակերպման ընթացակարգերը առավել մոտեցնել միմյանց։
Օրենսդրական փաթեթով նախատեսված հաջորդ փոփոխությունը վերաբերել է «Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքին։ Առաջարկվել է նախակրթարանի տարիքային շեմը նվազեցնել՝ սահմանելով այն մինչև 4 տարեկան երեխաների համար։ Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ առաջարկվել է 2 տարիքային շեմ․ ընդհանուր առմամբ 4-6 տարեկան երեխաների համար սահմանվել է նախակրթարան, իսկ այն բնակավայրերում, որտեղ գործում է միայն մեկ նախադպրոցական ծառայություն, նախատեսվել է հնարավորություն ստեղծել 3-6 տարեկանների համար նախակրթարանների գործունեությունը ապահովելու։
Նշված կարգավորումը հնարավորություն է տվել ընդլայնել նախադպրոցական տարիքի երեխաների ընդգրկվածությունը և ապահովել 5-6 տարեկան երեխաների պարտադիր նախադպրոցական կրթության իրականացումը՝ Կառավարության ռազմավարական նպատակներին համապատասխան։
Հարցը առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է հանձնաժողովի մարտի 17-ի նիստում և ստացել է դրական եզրակացություն։

17 Март 2026 - 11:15 AMT
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян представила на заседании постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта законодательный пакет изменений.
Он предусматривает поправки и дополнения к законам «О дошкольном образовании», «Об общем образовании» и «О профессиональном образовании и обучении».
Предлагаемые изменения касаются двух основных направлений. Первое связано с унификацией процесса сертификации.
Установлены единые требования к подаче заявок на сертификацию, а также определены случаи прекращения действия сертификата и общие подходы к процедуре.
По словам министра, такой подход позволит проводить единую политику и в дальнейшем сблизить процедуры организации сертификационных экзаменов.
Следующее изменение касается закона «О дошкольном образовании». Предлагается снизить возрастной порог для поступления в дошкольные учреждения, разрешив зачисление детей до 4 лет.
Жанна Андреасян отметила, что предлагается два возрастных порога: в целом дошкольные учреждения будут рассчитаны на детей 4–6 лет, а в населенных пунктах, где действует только одна дошкольная услуга, предусматривается возможность организации учреждений для детей 3–6 лет.
Предлагаемое регулирование позволит расширить охват детей дошкольного возраста и обеспечить обязательное дошкольное образование для детей 5–6 лет в соответствии со стратегическими целями правительства.
Вопрос был рассмотрен в первом чтении на заседании комиссии 17 марта и получил положительное заключение.