17 Մարտ 2026 - 11:45 AMT
Մեկ տարեկան երեխայի նկատմամբ կատարված բռնությունը պատահականության արդյունք չի եղել, դիտավորություն է, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«Այն անձը, որը կասկածվում է այդ արարքը կատարելու համար անմիջապես ձերբակալվել է: Խոսքը խորթ մոր մասին է»,-ասել է նա, հայտնում է news.am-ը:
Նրա խոսքով՝ դեպքի մասին իրավապահներին տեղեկություն է փոխանցվել բժշկական կենտրոնից ստացված ահազանգից հետո, ինչից հետո իրականացվել են օպերատիվ գործողություններ։
«Ունեցել ենք ահազանգ բժշկական կենտրոնից, մեր իրականացրած օպերատիվ աշխատանքների արդյունքում պարզել ենք, որ ոչ թե պատահականության արդյունքում է եղել տեղափոխումը, այլ կոնկրետ դիտավորյալ արարքի հետևանք է: Նախաձեռնվել է սպանության փորձով վարույթ»,- ասել է նա:
Մարտի 16-ին, արտառոց դեպք է տեղի ունեցել Արարատի մարզում։ Կեսգիշերից անց «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ Երևանի «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն է տեղափոխվել տղա երեխա։ Արաբկիրի ոստիկանները պարզել են, որ հիվանդանոց տեղափոխվածը 1 տարեկան 2 ամսական Ալեքսան Մ.-ն է և ըստ օպերատիվ տեղեկությունների՝ երեխային ծեծի է ենթարկել ծնողներից մեկը։

Насилие в отношении годовалого ребенка, приведшее к состоянию клинической смерти, было умышленным, заявила министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян.
«Лицо, подозреваемое в совершении этого деяния, было немедленно задержано. Речь идет о мачехе ребенка», — сказала она, сообщает News.am .
По словам министра, правоохранительные органы получили информацию о происшествии после сигнала из медицинского центра, после чего были проведены оперативные мероприятия.
«Мы получили сигнал из медицинского центра. В результате проведенных оперативных действий выяснилось, что госпитализация произошла не из-за случайности, а вследствие конкретного умышленного действия. Возбуждено уголовное дело по признакам покушения на убийство», — отметила она.
16 марта в Араратской области произошел чрезвычайный случай. После полуночи в ереванский медицинский центр «Арабкир» был доставлен мальчик с диагнозом «клиническая смерть».
Сотрудники полиции района Арабкир установили, что в больницу доставлен 1-годовалый 2-месячный Алексaн М. По предварительной оперативной информации, ребенка избил один из родителей.