17 Մարտ 2026 - 12:43 AMT
Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության տղամարդկանց հավաքականի անդամները, որոնք Մերձավոր Արևելքում լարված իրավիճակի պատճառով չեղարկված չվերթների հետևանքով չեն կարողացել ժամանակին վերադառնալ Հայաստան, այժմ վերադարձի ճանապարհին են, հայտնում է Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիան։
Նրանք ուսումնամարզական հավաք անցկացնելու նպատակով էին մեկնել Կատար:
Ֆեդերացիան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությանը և Կատարի Պետությունում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Գևորգյանին՝ թիմի վերադարձի կազմակերպման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։ Շնորհակալություն է հայտվել նաև Կատարի մարմնամարզության ֆեդերացիային՝ թիմին Կատարում գտնվելու ամբողջ ընթացքում աջակցելու համար։
Հայաստանի հավաքականը բաց էր թողել Թուրքիայի Անթալիա քաղաքում մարտի 10-ին անցկացված Աշխարհի գավաթի երրորդ փուլը, քանի որ չվերթների չեղարկումների պատճառով չէր կարողացել Կատարից մեկնել մրցավայր։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 12-ին հայտնել է, որ Դոհայում Հայաստանի դեսպանությունը կազմակերպել է Կատարից դեպի Օման անվճար տեղափոխություն ՀՀ քաղաքացիների համար։ Այդ հնարավորությունից օգտվել է Հայաստանի 10 քաղաքացի, այդ թվում՝ առողջական խնդիրներ ունեցողներ և տարեցներ։

17 Март 2026 - 13:55 AMT
Члены мужской сборной Армении по спортивной гимнастике, которые из-за отмены авиарейсов на фоне напряженной ситуации на Ближнем Востоке не смогли вовремя вернуться на родину, находятся на пути в Ереван, сообщает Федерация гимнастики Армении.
Команда отправилась в Катар, чтобы провести учебно-тренировочный сбор.
Федерация выразила благодарность Министерству иностранных дел Армении и чрезвычайному и полномочному послу Армении в Катаре Тиграну Геворгяну за содействие в организации возвращения команды. Также благодарность была выражена Федерации гимнастики Катара за поддержку спортсменов во время их пребывания в стране.
Из-за отмены рейсов сборная Армении пропустила третий этап Кубка мира по спортивной гимнастике, который состоялся 10 марта в Анталье (Турция), поскольку не смогла вылететь из Катара на место проведения соревнований.
Ранее, 12 марта, МИД Армении сообщил, что посольство Армении в Дохе организовало бесплатный трансфер из Катара в Оман для граждан Армении. Этой возможностью воспользовались 10 граждан Армении, включая пожилых людей и лиц с проблемами здоровья.