Դատարանում քննվում է Հայաստանի գրողների միության շենքի սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով դատախազության հայցը:
Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ Երևանի Բաղրամյան 3 հասցեում գտնվող Գրողների միության շենքը մոտ 75 տարի ծառայել է գրականությանը և գրողներին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այս շենքը ստեղծվել է գրականության, գրողների միության համար, հիմա վիճարկում են՝ որ ի՞նչ»,- նշել է նա։
Նա հայտնել է, որ կազմակերպությունը դատարանում ներկայացնում է իր դիրքորոշումը՝ կապված Գրողների միության շենքի սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու վերաբերյալ դատախազության հայցի հետ։
«Մենք մեր ճշմարտությունն ենք ներկայացնում, կարծում եմ, ինչ-որ չափով ընկալելի կլինի»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն դատարանից։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այս տարվա ապրիլին նախատեսվում է անցկացնել երեք դատական նիստ։
2024 թվականից իշխանությունները՝ ի դեմս գլխավոր դատախազության, նախաձեռնել են «Հայաստանի գրողների միության» և «Հայաստանի նկարիչների միության» շենքերը պետականացնելու գործընթաց։ Ըստ դատախազության՝ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ այդ շենքերի սեփականության իրավունքի գրանցումը իրականացվել է իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ։
Ստեղծագործական միությունները դիմել են դատարան՝ վիճարկելու դատախազության որոշումը։ Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել է Վարչական դատարան՝ պահանջելով վիճարկել Հայաստանի գրողների և նկարիչների միությունների շենքերի սեփականության իրավունքի գրանցումը։
Դատախազությունը պնդում է, որ 1990-ականներին Երևանի Աբովյան 16 և Բաղրամյան 3 հասցեներում գտնվող շենքերը ապօրինաբար են սեփականաշնորհվել և փոխանցվել ստեղծագործական միությունները ներկայացնող հասարակական կազմակերպություններին։

17 Март 2026 - 14:32 AMT
В суде рассматривается иск прокуратуры, оспаривающий регистрацию права собственности на здание Союза писателей Армении.
Председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, комментируя ситуацию, отметил, что здание по адресу проспект Баграмяна, 3 в Ереване около 75 лет служило литературе и писателям, сообщает «Panorama.am ».
«Это здание было создано для литературы, для Союза писателей. Теперь оспаривают — но зачем?» — заявил он.
По его словам, организация представляет свою позицию в суде по иску прокуратуры, оспаривающему регистрацию права собственности на здание.
«Мы представляем свою правду. Думаю, в какой-то степени она будет понятна», — сказал Милитонян, отвечая на вопрос об ожиданиях от судебного процесса.
Он также сообщил, что в апреле этого года запланировано три судебных заседания.
С 2024 года власти Армении в лице Генеральной прокуратуры инициировали процесс государствления зданий Союза писателей и Союза художников Армении.
По данным прокуратуры, проведенные исследования показали, что регистрация права собственности на эти здания была осуществлена с нарушением требований законодательства.
Творческие союзы обратились в суд, чтобы оспорить решение прокуратуры.
В то же время Генеральная прокуратура подала иск в Административный суд, требуя признать недействительной регистрацию права собственности на здания Союза писателей и Союза художников.
Прокуратура утверждает, что здания по адресам улица Абовяна, 16 и проспект Баграмяна, 3 в Ереване были незаконно приватизированы в 1990-е годы и переданы общественным организациям, представляющим творческие союзы.