Դատարանում քննվում է Հայաստանի գրողների միության շենքի սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու պահանջով դատախազության հայցը:
Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը, անդրադառնալով հարցին, ասել է, որ Երևանի Բաղրամյան 3 հասցեում գտնվող Գրողների միության շենքը մոտ 75 տարի ծառայել է գրականությանը և գրողներին, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Այս շենքը ստեղծվել է գրականության, գրողների միության համար, հիմա վիճարկում են՝ որ ի՞նչ»,- նշել է նա։
Նա հայտնել է, որ կազմակերպությունը դատարանում ներկայացնում է իր դիրքորոշումը՝ կապված Գրողների միության շենքի սեփականության իրավունքի գրանցումը վիճարկելու վերաբերյալ դատախազության հայցի հետ։
«Մենք մեր ճշմարտությունն ենք ներկայացնում, կարծում եմ, ինչ-որ չափով ընկալելի կլինի»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ ակնկալիքներ ունեն դատարանից։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ այս տարվա ապրիլին նախատեսվում է անցկացնել երեք դատական նիստ։
2024 թվականից իշխանությունները՝ ի դեմս գլխավոր դատախազության, նախաձեռնել են «Հայաստանի գրողների միության» և «Հայաստանի նկարիչների միության» շենքերը պետականացնելու գործընթաց։ Ըստ դատախազության՝ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ այդ շենքերի սեփականության իրավունքի գրանցումը իրականացվել է իրավական ակտերի պահանջների խախտմամբ։
Ստեղծագործական միությունները դիմել են դատարան՝ վիճարկելու դատախազության որոշումը։ Միաժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմել է Վարչական դատարան՝ պահանջելով վիճարկել Հայաստանի գրողների և նկարիչների միությունների շենքերի սեփականության իրավունքի գրանցումը։
Դատախազությունը պնդում է, որ 1990-ականներին Երևանի Աբովյան 16 և Բաղրամյան 3 հասցեներում գտնվող շենքերը ապօրինաբար են սեփականաշնորհվել և փոխանցվել ստեղծագործական միությունները ներկայացնող հասարակական կազմակերպություններին։

17 March 2026 - 14:31 AMT
A court is reviewing a lawsuit filed by the prosecutor’s office challenging the registration of ownership rights over the building of the Writers’ Union of Armenia.
Commenting on the issue, Edward Militonyan, chairman of the Writers’ Union of Armenia, said the building located at 3 Baghramyan Avenue in Yerevan has served literature and writers for about 75 years, Panorama.am reports.
“This building was created for literature and for the Writers’ Union. Now they are challenging it — but for what?” he said.
Militonyan noted that the organization is presenting its position in court regarding the prosecutor’s claim to challenge the building’s ownership registration.
“We are presenting our truth. I believe it will be understandable to some extent,” he said when asked about expectations from the court proceedings.
He added that three court hearings are scheduled for April this year.
Since 2024, the authorities — represented by the Prosecutor General’s Office — have launched a process aimed at nationalizing the buildings of the Writers’ Union of Armenia and the Artists’ Union of Armenia.
According to the prosecutor’s office, studies have indicated that the registration of ownership rights for these buildings was carried out in violation of legal requirements.
Creative unions have filed lawsuits to challenge the prosecutor’s decision.
At the same time, the Prosecutor General’s Office has appealed to the Administrative Court, requesting that the ownership registrations of the buildings belonging to the Writers’ Union and the Artists’ Union be invalidated.
The prosecutor’s office argues that the buildings located at 16 Abovyan Street and 3 Baghramyan Avenue in Yerevan were illegally privatized in the 1990s and transferred to public organizations representing creative unions.