18 Մարտ 2026 - 07:01 AMT
Մարտի 21-29-ը ՀՀ-ում կանցկացվի «Թատերական շաբաթ» ծրագիրը։ Նախաձեռնությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանն է:
Մարտի 27-ին նշվում է Թատրոնի միջազգային օրը՝ միավորելով բեմարվեստի ներկայացուցիչներին, ստեղծագործողներին, արվեստագետներին և հանդիսատեսին։
ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության տակ գործող թատրոնները ներկայացնելու են թատերական ներկայացումներ, առաջնախաղեր, ինչպես նաև կազմակերպելու են թատրոնի ներսում շրջայցեր հանդիսատեսի համար և այլ միջոցառումներ։
«Թատերական շաբաթ» ծրագիրը առաջին անգամ իրականացվել է 2024 թվականին և դարձել է ամենամյա նախաձեռնություն՝ մեկնարկելով Թատրոնի համաշխարհային օրվան ընդառաջ։

С 21 по 29 марта в Армении пройдет программа «Театральная неделя». Инициатива принадлежит Министерству образования, науки, культуры и спорта.
27 марта отмечается Международный день театра, объединяющий представителей сценического искусства, творцов, артистов и зрителей.
Театры, находящиеся в подчинении министерства, представят театральные постановки и премьеры. Также для зрителей будут организованы экскурсии внутри театров и другие мероприятия.
Программа «Театральная неделя» впервые была реализована в 2024 году и стала ежегодной инициативой, стартующей накануне Всемирного дня театра.