Երևանում մեկ տարեկան երեխայի նկատմամբ խորթ մայրը մոտ 1․5 ամիս բռնություն է կիրառել։ Դեպքի վերաբերյալ զարհուրելի մանրամասներ են ներկայացվել ՀՀ դատախազության կողմից, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում կինը հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ պարբերաբար ֆիզիկական ազդեցություն է գործադրել մեկ տարեկան երեխայի նկատմամբ՝ նրան պատճառելով ուժեղ ֆիզիկական ցավ։ Այս հանգամանքների, ինչպես նաև մարտի 15-ին երեխային ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու փորձի դեպքի կապակցությամբ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երեխայի հոր երկրորդ կնոջ նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի (ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելը) 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 44-155-րդ հոդվածի (սպանության փորձ) 2-րդ մասի 3-րդ կետով։
Դատարան է ներկայացվել միջնորդություն՝ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ երեխային կենսաբանական մահվան հասցրած կինը 38 տարեկան է։
Երեխայի առողջական վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր։
Sputnik Արմենիայի տվյալներով՝ փոքրիկի կենսաբանական մայրը Արարատի մարզի Մասիս համայնքի բնակիչ է և բացի այս երեխայից ունի ևս երեք երեխա։ Նրանցից երկուսը հանձնվել են խնամակալության՝ Երևանում բնակվող խնամակալ ընտանիքին, մեկ երեխա տատիկի մոտ է, իսկ փոքրիկը վերջին շրջանում գտնվել է հոր և խորթ մոր խնամքի տակ։ Երեխայի հայրը և խորթ մայրը բնակվել են Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ մայրաքաղաքում մեկ տարեկան տղա երեխայի սպանության փորձի կասկածանքով կա ձերբակալված անձ։ News.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը նշել էր, որ փոքրիկին կլինիկական մահվան հասցնելը պատահական հանգամանքների հետևանք չի եղել, այլ դիտավորությամբ կատարված գործողություն։

В Ереване мачеха около полутора месяцев применяла насилие в отношении годовалого ребенка. Шокирующие подробности дела представила Генеральная прокуратура Армении, сообщает «Sputnik Армения».
В административном районе Арабкир женщина с 22 января по 10 марта включительно регулярно применяла физическое воздействие к ребенку, причиняя ему сильную физическую боль.
По этим обстоятельствам, а также по факту попытки 15 марта умышленно и незаконно лишить ребенка жизни, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении второй жены отца ребенка.
Ей предъявлены обвинения по пункту 3 части 2 статьи 196 Уголовного кодекса (причинение сильной физической боли или тяжелых психических страданий), а также по статьям 44-155 часть 2 пункт 3 (покушение на убийство).
В суд направлено ходатайство об избрании меры пресечения в виде ареста.
По некоторым данным, женщине, доведшей ребенка до состояния клинической смерти, 38 лет.
Состояние ребенка остается крайне тяжелым.
По информации «Sputnik Армения», биологическая мать ребенка проживает в общине Масис Араратской области и, кроме этого ребенка, имеет еще троих детей. Двое из них переданы под опеку приемной семье в Ереване, один находится у бабушки, а пострадавший ребенок в последнее время находился под опекой отца и мачехи.
Отец и мачеха проживали в административном районе Арабкир в Ереване.
Ранее сообщалось, что в столице задержан подозреваемый по делу о покушении на убийство годовалого мальчика. В беседе с News.am министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян заявила, что доведение ребенка до клинической смерти не было случайностью, а стало результатом умышленных действий.