18 Մարտ 2026 - 10:04 AMT
Նախատեսվում է վերացնել ծանուցումների և այլ փաստաթղթային բնույթի տեղեկատվության տպագիր մամուլում պարտադիր հրապարակման պահանջը։ Այդ մասին հայտնել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում՝ ներկայացնելով «Ինտերնետով հրապարակային և անհատական ծանուցման մասին» և կից օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ նախատեսող նախագծերի փաթեթը։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում գործում են մի շարք օրենքներ, որոնք պահանջում են տարբեր տեղեկությունների հրապարակում տպագիր մամուլում։ Այդ կարգավորումները արդիական են եղել այն ժամանակահատվածում, երբ տպագիր մամուլը հանրության իրազեկման հիմնական միջոցներից մեկն է եղել և նման հրապարակումները հնարավորություն են տվել ապահովել լայն շրջանակների տեղեկացվածությունը՝ հրապարակային ծանուցման միջոցով։
Սակայն վերջին տարիներին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը և թվային հարթակների հասանելիության ընդլայնումը ցույց են տվել, որ տպագիր մամուլով տեղեկատվության տարածումը դարձել է ժամանակավրեպ։ Ըստ նախարարի՝ տպագիր մամուլը կորցրել է իր նախկին տարածումն ու դերակատարությունը։
«Տպագիր մամուլում հրապարակման գործընթացը բավականին ծախսատար է, այս ամենը հանգեցնում է հանրության լայն շրջանակների համար տեղեկատվության փաստացի սահմանափակման և լրացուցիչ ծախսերի, հետևաբար տպագիր մամուլի հրապարակումները ներկայում չեն կարող համարվել արդյունավետ կամ հասանելի ձև՝ տեղեկատվության տարածման համար»,- տեղեկացրել է արդարադատության նախարարը:
Նա հավելել է, որ նախատեսվող փոփոխությունների նպատակն է վերացնել ծանուցումները, այլ բնույթի փաստաթղթային հրապարակումներից բխող տեղեկատվությունը տպագիր մամուլում հրապարակելու վերաբերյալ պարտադիր պահանջը՝ այն փոխարինելով հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում կամ համապատասխան կազմակերպության ինտերնետային կայքում հրապարակմամբ։
Սրբուհի Գալյանը նշել է նաև, որ գործող կարգավորումների վերանայումը պայմանավորված է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգահեռ իրավական դաշտը ներդաշնակեցնելու անհրաժեշտությամբ։
Նախագծի վերաբերյալ հարակից զեկույցով հանդես է եկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Մինասյանը։
Պատգամավորը ընդգծել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները միտված են գործող օրենքների արդիականացմանը և առաջարկել է նախաձեռնությանը պատեհ պահի կողմ քվեարկել։

18 Март 2026 - 11:15 AMT
В Армении планируется отменить обязательное размещение уведомлений и другой документальной информации в печатных СМИ, заявила министр юстиции Србуи Галян на заседании постоянной комиссии Национального собрания по государственно-правовым вопросам.
Она представила пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О публичном и индивидуальном уведомлении через интернет» и сопутствующие законодательные акты.
По словам министра, в настоящее время в Армении действует ряд законов, которые требуют публикации различных сведений в печатных изданиях. Эти нормы были актуальны в период, когда печатная пресса была одним из основных источников информирования общества и позволяла обеспечивать широкую осведомленность через публичные объявления.
Однако в последние годы быстрое развитие информационных технологий и расширение цифровых платформ показали, что распространение информации через печатную прессу стало устаревшим. По словам Галян, печатные СМИ утратили прежний масштаб распространения и влияние.
«Процесс публикации в печатных СМИ достаточно затратный. Это приводит к фактическому ограничению доступа к информации для широких слоев общества и к дополнительным расходам. Поэтому такие публикации уже нельзя считать эффективным или доступным способом распространения информации», — отметила министр.
Она добавила, что предлагаемые изменения направлены на отмену обязательного требования публиковать уведомления в печатных СМИ и замену его публикацией на официальном сайте публичных уведомлений или на интернет-сайте соответствующей организации.
Галян также подчеркнула, что пересмотр действующих норм обусловлен необходимостью гармонизировать правовое поле с развитием информационных технологий.
С сопутствующим докладом по проекту выступила депутат фракции «Гражданский договор» Лилит Минасян, которая отметила, что предлагаемые изменения направлены на модернизацию законодательства и предложила поддержать инициативу.