18 Մարտ 2026 - 12:21 AMT
Ապահովագրության շրջանակում փոխվել է բժիշկների և բուժաշխատողների աշխատանքի փոխհատուցման ամբողջ տրամաբանությունը` վճարումը կախված է ծանրաբեռնվածությունից, ասել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը՝ անդրադառնալով բուժաշխատողների դժգոհություններին։
«Եթե առաջ ունեինք հստակ աշխատավարձ՝ անկախ քանի պացիենտ ունեն, հիմա ապահովագրության տրամաբանությամբ աշխատանքը և դրա ծանրաբեռնվածության հոսքը հաշվի չառնելու մեխանիզմից անցում ենք կատարում դեպի փոխհատուցում»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ավանեսյանը նշել է, որ հունվար և փետրվար ամիսներին անցումային փուլում առաջացել են որոշ ուշացումներ, սակայն դրանք արդեն լրացվել են։ Նրա խոսքով՝ մարտ ամսին արդեն բազմաթիվ բուժաշխատողներ ստացել են բարձրացված աշխատավարձեր։
Միաժամանակ նախարարը նշել է, որ որոշ ուղղություններով խնդիրներ են արձանագրվել։ Խոսքը վերաբերում է հատկապես պոլիկլինիկաներում աշխատող ինֆեկցիոնիստներին, տուբերկուլոզի մասնագետներին և գինեկոլոգներին, որոնք, ըստ նախարարի, նկատելի սպասարկում չեն իրականացնում։
Ավանեսյանը հայտնել է, որ այս մասնագետներին կարող է առաջարկվել վերապատրաստվել ընտանեկան բժշկության ոլորտում, որտեղ ներկայում մասնագետների պակաս կա։

В рамках системы медицинского страхования изменилась логика оплаты труда врачей и медицинских работников — теперь выплаты зависят от их нагрузки, заявила министр здравоохранения Анаит Аванесян, комментируя недовольство медработников.
«Если раньше у врачей была фиксированная зарплата независимо от количества пациентов, то теперь, согласно логике страхования, мы переходим от механизма, который не учитывал поток пациентов, к системе компенсации за выполненную работу», — сказала она, сообщает «Aysor.am ».
По словам министра, в январе и феврале, в переходный период, возникли некоторые задержки с выплатами, однако сейчас они уже устранены.
Она добавила, что в марте многие медработники получили повышенную зарплату.
В то же время министр отметила, что в ряде направлений зафиксированы проблемы. Речь идет прежде всего о специалистах, работающих в поликлиниках — инфекционистах, фтизиатрах и гинекологах, которые, по словам министра, имеют относительно небольшой поток пациентов.
Аванесян сообщила, что таким специалистам могут предложить пройти переподготовку по семейной медицине, где в настоящее время ощущается нехватка кадров.