Արցախից տեղահանված 34,576 անձ արդեն ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն, հայտնել է Հայաստանի ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը «Ղարաբաղից տեղահանված հայերի սոցիալ-տնտեսական ներառման գործընթաց» թեմայով քննարկման ընթացքում։
Նախարարի խոսքով՝ քաղաքացիություն ստանալու գործընթացը շարունակվում է, և մոտ հազար դիմում էլ ՀՀ նախագահի աշխատակազմում է, գրում է 1lurer.an-ը:
«Մոտ 1000 դիմում, այսինքն՝ հրամանագրի նախագծեր, ՀՀ նախագահի աշխատակազմում են, այսինքն՝ օրերի կտրվածքով ևս 1000 անձի մասով հանգուցալուծում կունենանք և կկարողանանք այս պրոցեսն արագացնել»,- ասել է նա։
Արփինե Սարգսյանը նաև ընդգծել է, որ քաղաքացիության տրամադրման գործընթացում մերժման որևէ դեպք չի արձանագրվել, ինչը, նրա խոսքով, վկայում է կառավարության հանձնառության մասին՝ արագացնել ինտեգրման գործընթացը։
«Մենք ունեցել ենք տեղահանված 28 հազար անչափահաս, որից արդեն մոտ 12 հազարն անձնագրավորման եղանակով ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն՝ հաշվի առնելով ծնողների՝ քաղաքացիության ստացման հանգամանքը»,- նշել է նախարարը։
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն իր հերթին տեղեկացրել է, որ Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում հաստատվել է 5093 դիմում, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նրա խոսքով՝ արդեն իրացվել է 2239 բնակարանային հավաստագիր, որոնց մեծ մասը տրամադրվել է միջինում հինգ և ավելի անդամ ունեցող ընտանիքներին։
«Մենք նաև արձանագրում ենք, որ սովորաբար մեծաթիվ ընտանիքի անդամ ունեցող ընտանիքներն են կարողանում ավելի հեշտությամբ իրացնել հավաստագրերը»,- նշել է նախարարը։
Թորոսյանը հայտնել է նաև, որ հուլիսի 1-ից նախատեսվում է սկսել նոր նախաձեռնություն, որը նպատակ ունի աջակցել փոքրաթիվ անդամներ ունեցող ընտանիքներին, ինչպես նաև այն ընտանիքներին, որոնց անդամները ունեն աշխատունակության հետ կապված խնդիրներ՝ տարիքային կամ ֆունկցիոնալ սահմանափակումների պատճառով։
«Դա երկարաժամկետ վարձակալության ծրագիր է, առնվազն 10 տարի ժամկետով՝ 40 հազար դրամի չափով յուրաքանչյուր քաղաքացու համար, եթե նրանք կհրաժարվեն հավաստագիր վերցնելուց, միևնույն ժամանակ կգրանցվեն սոցիալական բնակարանների հերթացուցակում։ Եթե մենք ունենանք սոցիալական բնակարան, հենց այդ պահին կառաջարկենք, եթե չենք ունենա, կտանք այդ մասնակի փոխհատուցումը մինչև այն պահը, երբ կունենանք»,- տեղեկացրել է նախարարը։
Նա նաև նշել է, որ կառավարությունը տեղյակ է ծրագրի իրականացման ընթացքում բարձրացվող հիմնական խնդիրների մասին։ Մասնավորապես՝ տարբեր բնակավայրերում բնակարանների գները տարբեր են, և մարդկանց ընտրությունը հաճախ պայմանավորված է նաև տվյալ վայրում աշխատանքի հնարավորություններով։
Այդ պատճառով պետությունը փորձում է համատեղել զբաղվածության և բնակարանային ապահովման ծրագրերը։ Նախարարի խոսքով՝ արդեն գործարկվել է նաև ինքնազբաղվածության ծրագիր՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված քաղաքացիների համար։
«Այն ներառում է ուսուցման, բիզնես ուղեկցման և կապիտալ ներդրման կոմպոնենտ, բայց միայն այն շահառուների համար, ովքեր բնակարանային ապահովման ծրագրի շահառու են, այսինքն՝ ստացել են հավաստագիր։ Եթե մարդը ստացել է հավաստագիր, բայց իրացնելու խնդիր ունի, այդ թվում՝ ինչ-որ չափով ավելացնելու, եթե չի հերիքում գումարը, մենք նրան տանք հնարավորություն ունենալու զբաղվածություն, որով կապահովի և՛ իրացումը, և՛ հետագա կենսագործունեությունը»,- ասել է Թորոսյանը։
Նրա տեղեկացմամբ՝ ծրագրին դիմելու հնարավորությունը բացվել է ընդամենը երկու օր առաջ, և արդեն ավելի քան երեք տասնյակ դիմում է ստացվել։
Արցախից բռնի տեղահանված ընտանիքների բնակարանային ապահովման պետական աջակցության ծրագիրը մեկնարկել է 2024 թվականի հունիսին։ Ծրագրի շրջանակում 242 բնակավայրում բնակարան ձեռք բերելու դեպքում մեկ անձի համար տրամադրվում է 5 միլիոն դրամ աջակցություն, 142 բնակավայրում՝ 4 միլիոն դրամ, իսկ մնացած բնակավայրերում, այդ թվում՝ Երևանում (բացառությամբ առաջին և երկրորդ գոտիների), տրամադրվում է 3 միլիոն դրամ։
Աջակցության չափերը սահմանվել են՝ հաշվի առնելով 2023 թվականին անշարժ գույքի շուկայում իրականացված առուվաճառքի գործարքների վիճակագրական տվյալները։ ՀՀ ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։

18 Март 2026 - 14:39 AMT
Более 34 576 человек, вынужденно переселенных из Арцаха, уже получили гражданство Республики Армения, сообщила министр внутренних дел Арпине Саргсян во время обсуждения процесса социально-экономической интеграции армян, переселенных из Нагорного Карабаха.
По словам министра, процесс предоставления гражданства продолжается, и около 1000 заявлений находятся в аппарате президента, сообщает «1lurer.am ».
«Около тысячи заявлений — то есть проекты указов — находятся в аппарате президента. В ближайшие дни будет принято решение еще примерно по тысяче человек, что позволит ускорить этот процесс», — сказала она.
Саргсян подчеркнула, что ни одного отказа в предоставлении гражданства зафиксировано не было, что, по ее словам, свидетельствует о стремлении правительства ускорить процесс интеграции.
«У нас было 28 тысяч несовершеннолетних переселенцев, из которых около 12 тысяч уже получили гражданство Армении путем оформления паспортов, учитывая получение гражданства их родителями», — отметила министр.
Министр труда и социальных вопросов Арсен Торосян сообщил, что в рамках государственной программы обеспечения жильем семей, вынужденно переселенных из Арцаха, одобрено 5093 заявления, сообщает «Sputnik Армения».
По его словам, уже реализовано 2239 жилищных сертификатов, большинство из которых предоставлено семьям с пятью и более членами.
«Мы также фиксируем, что обычно именно многочисленные семьи легче реализуют эти сертификаты», — отметил министр.
Торосян сообщил, что с 1 июля планируется запуск новой инициативы, направленной на поддержку небольших семей и семей, члены которых имеют ограничения трудоспособности из-за возраста или функциональных особенностей.
Речь идет о программе долгосрочной аренды жилья сроком не менее 10 лет, предусматривающей выплату 40 тысяч драмов в месяц на каждого человека, если они откажутся от жилищного сертификата и одновременно будут включены в очередь на социальное жилье.
«Если у нас появится социальное жилье, мы сразу предложим его. Если нет, будем выплачивать эту частичную компенсацию до тех пор, пока такое жилье не появится», — пояснил министр.
Он отметил, что правительство знает о ключевых проблемах, возникающих при реализации программы. В частности, стоимость жилья существенно различается в разных населенных пунктах, и выбор людей часто зависит от наличия работы в конкретном месте.
Поэтому государство стремится сочетать программы занятости и обеспечения жильем. По словам министра, уже запущена программа самозанятости для граждан, вынужденно переселенных из Нагорного Карабаха.
Она включает обучение, сопровождение бизнеса и компонент капитальных вложений, но предназначена только для тех, кто уже является участником жилищной программы и получил сертификат.
«Если человек получил сертификат, но испытывает трудности с его использованием — например, если средств недостаточно, — мы хотим дать ему возможность получить работу, чтобы он смог реализовать сертификат и обеспечить дальнейшую жизнедеятельность», — отметил Торосян.
По его словам, возможность подать заявку на программу открылась всего два дня назад, и уже поступило более трех десятков заявлений.
Государственная программа обеспечения жильем семей, вынужденно переселенных из Арцаха, стартовала в июне 2024 года. В рамках программы при покупке жилья в 242 населенных пунктах предоставляется 5 млн драмов на человека, в 142 населенных пунктах — 4 млн драмов, а в остальных, включая Ереван (за исключением первой и второй зон), — 3 млн драмов.
По данным Миграционной и гражданской службы МВД Армении, 115 365 человек были вынужденно переселены из Нагорного Карабаха после сентября 2023 года.