18 Մարտ 2026 - 14:54 AMT
HSBC բանկի Կոմիտասի պողոտայի մասնաճյուղի վրա տեղի ունեցած ավազակային հարձակման գործով դատավճիռը դեպքից ութ տարի անց մտել է օրինական ուժի մեջ։ Գործով մեղադրյալ, ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։
«Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից հայտնի է դարձել, որ Վճռաբեկ դատարանը 2026 թվականի փետրվարին մերժել է Դանիել Դանիելյանի բողոքը վարույթ ընդունել, ինչի արդյունքում նրա նկատմամբ կայացված ցմահ ազատազրկման դատավճիռը վերջնականապես ուժի մեջ է մտել, հայտնում է Factor.am-ը:
2018 թվականի մայիսի 3-ին՝ ժամը 14:10-ի սահմաններում, ավազակային հարձակում էր տեղի ունեցել «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ի Կոմիտասի պողոտայի մասնաճյուղի վրա։
Հարձակման հետևանքով սպանվել էին բանկի անվտանգության աշխատակից, «Արմոբիլ» ՓԲԸ-ի պահնորդ Խաչատուր Գալստյանը և տարածքում ծառայություն իրականացնող ՊՊԾ ոստիկան Արա Շախբուլյանը։ Բանկի անվտանգության մեկ այլ աշխատակից՝ Արամ Մկրտչյանը, հրազենային վիրավորում էր ստացել։
Ըստ մեղադրանքի՝ ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանը ծրագրել էր ավազակային հարձակում գործել բանկի մասնաճյուղի վրա՝ հափշտակելով առանձնապես խոշոր չափերի գումար՝ մոտ 500 հազար ԱՄՆ դոլար։
Նա դիմակավորված և զինված վիճակում ապօրինի մուտք էր գործել բանկի մասնաճյուղ, կրակոց արձակել և սպառնալիքների միջոցով պահանջել հանձնել բանկում առկա գումարը։
Մեղադրանքի համաձայն՝ բանկի պահնորդ Խաչատուր Գալստյանի դիմադրությունը հաղթահարելու նպատակով Դանիելյանը կրակել էր նրա կրծքավանդակի հատվածին՝ մահացու վիրավորելով նրան։ Այնուհետև նա փորձել էր սպանել նաև անվտանգության աշխատակից Արամ Մկրտչյանին, սակայն վերջինիս հաջողվել էր խուսափել մահից։
Դրանից հետո բանկի աշխատակիցը ստիպված էր եղել հարձակվողին փոխանցել մասնաճյուղում եղած տարբեր արժույթներով գումարները, որոնք Դանիելյանը վերցրել էր և դիմել փախուստի։

Приговор по делу о разбойном нападении на филиал банка HSBC Armenia на проспекте Комитаса вступил в законную силу спустя восемь лет после происшествия. Обвиняемый по делу, полковник полиции Даниел Даниелян, приговорен к пожизненному лишению свободы.
Из судебной информационной системы «Даталекс» стало известно, что в феврале 2026 года Кассационный суд отказался принять жалобу Даниела Даниеляна к производству. В результате вынесенный ему приговор о пожизненном заключении окончательно вступил в силу, сообщает «Factor.am ».
3 мая 2018 года около 14:10 произошло вооруженное нападение на филиал ЗАО «HSBC Банк Армения» на проспекте Комитаса.
В результате нападения были убиты сотрудник службы безопасности банка, охранник ЗАО «Армобил» Хачатур Галстян и сотрудник Патрульно-постовой службы полиции Ара Шахбулян. Еще один сотрудник службы безопасности банка — Арам Мкртчян — получил огнестрельное ранение.
По версии обвинения, полковник полиции Даниел Даниелян спланировал нападение на филиал банка с целью хищения денежных средств в особо крупном размере — около 500 тысяч долларов США.
Он, находясь в маске и вооруженным, незаконно проник в филиал банка, произвел выстрел и под угрозами потребовал передать имеющиеся в банке деньги.
Согласно обвинению, чтобы преодолеть сопротивление охранника Хачатура Галстяна, Даниелян выстрелил ему в область груди, смертельно ранив его. После этого он попытался убить и сотрудника безопасности Арама Мкртчяна, однако тому удалось избежать смерти.
Затем сотрудник банка был вынужден передать нападавшему денежные средства в различных валютах, находившиеся в филиале, после чего Даниелян забрал их и скрылся.