Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան հայտարարել է, որ մարտի 26-ին նախատեսված ԱՄԷ-Հայաստան ընկերական հանդիպումը չեղարկվել է, հայտնում է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան:
Հաշվի է առնվել Մերձավոր Արևելքում տիրող լարված և անկայուն իրավիճակը:
«Վերահաստատում ենք, որ Հայաստան-Բելառուս ընկերական հանդիպումը կկայանա մարտի 29-ին՝ ժամը 18:00-ին, Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մարտի 19-ին ժամը 11:00-ին կսկսվի Հայաստան-Բելառուս հանդիպման տոմսերի վաճառքը, ինչպես նաև՝ ԶԼՄ-ների հավատարմագրումը: Մարտի 19-ին Ժամը 12:00-ին էլ Armenia National Teams Հայաստանի հավաքականի պաշտոնական էջերում կհրապարակվի Հայաստանի հավաքական հրավիրված խաղացողների ցանկը:

Armenia's Football Federation said the friendly match between the UAE and Armenia scheduled for March 26 has been canceled because of the tense and unstable situation in the Middle East.
The Football Federation of Armenia announced that the UAE-Armenia friendly set for March 26 has been canceled, the federation reported.
The decision took into account the tense and unstable situation prevailing in the Middle East.
"We reaffirm that the Armenia-Belarus friendly will take place on March 29 at 18:00 at Vazgen Sargsyan Republican Stadium in Yerevan," the statement said.
Ticket sales for the Armenia-Belarus match, as well as media accreditation, will begin on March 19 at 11:00. At 12:00 on March 19, the official Armenia National Teams pages for the national team will publish the list of players called up to the Armenia squad.