19 Մարտ 2026 - 08:27 AMT
ՀՀ և Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության՝ CTBTO-ի, համագործակցության շրջանակում օգոստոսի 3-7-ը Ներքին գործերի նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության Գառնիի երկրաֆիզիկական դիտարանում անցկացվելու են Արևելյան երկրների համար նախատեսված տարածաշրջանային National Data Center (NDC) աշխատաժողով և սիմուլյացիոն վարժանք՝ նվիրված CTBTO տեխնոլոգիաներին։
Այս նախաձեռնությունը համարվում է աննախադեպ, քանի որ նման ծավալի աշխատաժողով առաջին անգամ է կազմակերպվում Հայաստանում,հայտնում է ՆԳՆ-ն:
Միջոցառմանը մասնակցելու է մոտ 25 ներկայացուցիչ Արևելյան Եվրոպայի տարբեր երկրներից՝ ապահովելով մասնագիտական քննարկումներ և փորձի փոխանակում։
Աշխատաժողովի ընթացքում CTBTO-ի փորձագետները ներկայացնելու են կազմակերպության նորարարական տեխնոլոգիաներն ու լուծումները։
Մասնակցության համար գրանցումն արդեն բացվել է CTBTO-ի պաշտոնական կայքում։
Նման մասշտաբի աշխատաժողով Հայաստանում անցկացվել է առաջին անգամ։
Ավելի վաղ Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ընդունել է CTBTO գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդի գլխավորած պատվիրակությանը և հայտնել է համագործակցությունն առավել ամրապնդելու պատրաստակամության մասին։ Ռոբերտ Ֆլոյդը բարձր է գնահատել ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության գործունեությունը՝ ընդգծելով Գառնու սեյսմիկ կայանի տրամադրած ճշգրիտ տվյալների կարևորությունը, ինչը հնարավորություն է տվել կանխել միջուկային փորձարկումների վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը և նպաստել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը։

19 March 2026 - 10:44 AMT
Within the framework of cooperation between Armenia and the Comprehensive Nuclear-Test-Ban Treaty Organization (CTBTO), a regional National Data Center (NDC) workshop and simulation exercise for Eastern European countries will be held from August 3 to 7 at the Garni Geophysical Observatory of the Seismic Protection Territorial Service under the Ministry of Internal Affairs.
This initiative is considered unprecedented, as a workshop of this scale is being organized in Armenia for the first time, the Interior Ministry reported.
Around 25 representatives from various Eastern European countries are expected to participate, ensuring professional discussions and the exchange of experience.
During the workshop, CTBTO experts will present the organization’s innovative technologies and solutions.
Registration for participation has already opened on the official CTBTO website.
A workshop of this scale is being held in Armenia for the first time.
Earlier, Interior Minister Arpine Sargsyan received a delegation led by CTBTO Executive Secretary Robert Floyd and expressed readiness to further strengthen cooperation. Robert Floyd highly praised the activities of the Seismic Protection Territorial Service, highlighting the importance of accurate data provided by the Garni seismic station, which has helped prevent the spread of misinformation regarding nuclear tests and contributed to regional peace and stability.