19 Մարտ 2026 - 08:27 AMT
ՀՀ և Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելման պայմանագրի կազմակերպության՝ CTBTO-ի, համագործակցության շրջանակում օգոստոսի 3-7-ը Ներքին գործերի նախարարության Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության Գառնիի երկրաֆիզիկական դիտարանում անցկացվելու են Արևելյան երկրների համար նախատեսված տարածաշրջանային National Data Center (NDC) աշխատաժողով և սիմուլյացիոն վարժանք՝ նվիրված CTBTO տեխնոլոգիաներին։
Այս նախաձեռնությունը համարվում է աննախադեպ, քանի որ նման ծավալի աշխատաժողով առաջին անգամ է կազմակերպվում Հայաստանում,հայտնում է ՆԳՆ-ն:
Միջոցառմանը մասնակցելու է մոտ 25 ներկայացուցիչ Արևելյան Եվրոպայի տարբեր երկրներից՝ ապահովելով մասնագիտական քննարկումներ և փորձի փոխանակում։
Աշխատաժողովի ընթացքում CTBTO-ի փորձագետները ներկայացնելու են կազմակերպության նորարարական տեխնոլոգիաներն ու լուծումները։
Մասնակցության համար գրանցումն արդեն բացվել է CTBTO-ի պաշտոնական կայքում։
Նման մասշտաբի աշխատաժողով Հայաստանում անցկացվել է առաջին անգամ։
Ավելի վաղ Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ընդունել է CTBTO գործադիր քարտուղար Ռոբերտ Ֆլոյդի գլխավորած պատվիրակությանը և հայտնել է համագործակցությունն առավել ամրապնդելու պատրաստակամության մասին։ Ռոբերտ Ֆլոյդը բարձր է գնահատել ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության գործունեությունը՝ ընդգծելով Գառնու սեյսմիկ կայանի տրամադրած ճշգրիտ տվյալների կարևորությունը, ինչը հնարավորություն է տվել կանխել միջուկային փորձարկումների վերաբերյալ ապատեղեկատվության տարածումը և նպաստել տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը։

19 Март 2026 - 10:44 AMT
В рамках сотрудничества Армении и Организации по Договору о всеобъемлющем запрещении ядерных испытаний (CTBTO) с 3 по 7 августа в Геофизической обсерватории Гарни Сейсмической службы территориальной защиты Министерства внутренних дел пройдет региональный семинар National Data Center (NDC) и симуляционные учения для стран Восточной Европы.
Данная инициатива является беспрецедентной, поскольку мероприятие такого масштаба проводится в Армении впервые, сообщает «МВД».
Ожидается участие около 25 представителей из различных стран Восточной Европы, что обеспечит профессиональные обсуждения и обмен опытом.
В ходе семинара эксперты CTBTO представят инновационные технологии и решения организации.
Регистрация для участия уже открыта на официальном сайте CTBTO.
Мероприятие такого масштаба проводится в Армении впервые.
Ранее министр внутренних дел Арпине Саргсян приняла делегацию во главе с исполнительным секретарем CTBTO Робертом Флойдом и заявила о готовности к дальнейшему укреплению сотрудничества. Роберт Флойд высоко оценил деятельность Сейсмической службы территориальной защиты, подчеркнув важность точных данных, предоставляемых сейсмической станцией Гарни, что позволило предотвратить распространение дезинформации о ядерных испытаниях и способствовало региональной стабильности и миру.