19 Մարտ 2026 - 11:22 AMT
Ադրբեջանական կողմը ոչնչացրել է Արցածի Խնածախ գյուղում տեղակայված՝ պատերազմների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձաններն ու շիրիմները։
2025 թվականին ադրբեջանական կողմը վերաբնակեցրել է Խնածախ գյուղը՝ տարածելով լուսանկարներ, որոնք փաստում են դա, հայտնում է Monument Watch-ը:
Դեռևս 2025 թվականի հուլիսին ադրբեջանական կողմը ոչնչացրել է գյուղում տեղադրված Հայրենական պատերազմի և Արցախյան պատերազմների զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանները, ինչպես նաև Արցախյան առաջին պատերազմի տարիներին գյուղի պաշտպանների շիրիմները, որոնք գտնվել են նույն տարածքում։ Արձանագրվել է, որ ոչ միայն վերացվել է հուշարձանը, այլև իրականացվել են լայնածավալ հողային աշխատանքներ, ինչը հստակ երևացել է 2023 թվականի արբանյակային պատկերների հետ համեմատության արդյունքում։ Ոչնչացված հուշարձանի տեղում տեղադրվել է գյուղի համար ստեղծված ադրբեջանական անվան՝ (Xanyurdu kəndi) ցուցանակը։
Նշվում է, որ Հայրենական Մեծ պատերազմին և Արցախյան ազատամարտին նվիրված հուշարձանների ոչնչացումը հակասում է «Զինված հակամարտությունների ժամանակ մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածին և դրա 1999 թվականին ընդունված Երկրորդ արձանագրությանը։ Նշվել է նաև, որ խախտվել են Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ի պարտադիր որոշումները, որոնցով Ադրբեջանը պարտավորվել է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ կանխելու և պատժելու հայկական մշակութային ժառանգության դեմ ուղղված վանդալիզմն ու պղծումը՝ ներառյալ եկեղեցիները, պաշտամունքի վայրերը, հուշարձանները, տեսարժան վայրերը, գերեզմանատները և արտեֆակտները։
Հուշարձանի ոչնչացումը հակասում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի 38-րդ, 39-րդ, 40-րդ և 41-րդ կանոններին։
Արդարադատության միջազգային դատարանը հաստատել է՝ մշակութային արժեքների պաշտպանության նորմերը ունեն միջազգային սովորութային իրավունքի կարգավիճակ և պարտադիր են բոլոր պետությունների համար։ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի՝ 2003 թվականին ընդունված «Մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացման մասին» հռչակագիրը արգելել է մշակութային ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումը։

19 Март 2026 - 11:56 AMT
Азербайджан уничтожил памятники и захоронения в селе Хнацах в Арцахе, посвященные жертвам разных войн.
В 2025 году азербайджанская сторона заселила село Хнацах, распространив фотографии, подтверждающие это, сообщает «Monument Watch».
Еще в июле 2025 года азербайджанская сторона уничтожила установленные в селе памятники, посвященные жертвам Великой Отечественной войны и Арцахских войн, а также захоронения защитников села периода Первой Арцахской войны, расположенные на той же территории. Зафиксировано, что был не только демонтирован памятник, но и проведены масштабные земляные работы, что отчетливо видно при сравнении со спутниковыми снимками 2023 года. На месте уничтоженного памятника установлен указатель с созданным для села азербайджанским названием.
Отмечается, что уничтожение памятников, посвященных Великой Отечественной войне и Арцахской освободительной борьбе, противоречит статье 4 Гаагской конвенции 1954 года «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» и Второму протоколу к ней, принятому в 1999 году. Также указано на нарушение обязательных решений Международного суда ООН от 7 декабря 2021 года, согласно которым Азербайджан обязан принять все необходимые меры для предотвращения и наказания актов вандализма и осквернения армянского культурного наследия, включая церкви, места поклонения, памятники, достопримечательности, кладбища и артефакты.
Уничтожение памятника противоречит правилам 38, 39, 40 и 41 международного гуманитарного права.
Международный суд ООН подтвердил, что нормы защиты культурных ценностей имеют статус норм обычного международного права и обязательны для всех государств. Декларация ЮНЕСКО 2003 года «Об умышленном уничтожении культурного наследия» запрещает преднамеренное уничтожение культурного наследия.