19 Մարտ 2026 - 11:29 AMT
Կառավարության նախաձեռնությամբ նախատեսվում է ԱԱԾ-ին պատկանող տարածքը հետ վերցնել ծառայությունից՝ Բագրատաշենում կառուցվող դպրոցի տարածքը ընդլայնելու նպատակով, հայտնում է Factor.am-ը՝ հղում անելով կառավարության շրջանառած փաստաթղթերին։
Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամը դիմել է ՀՀ ՏԿԵՆ պետական գույքի կառավարման կոմիտե՝ առաջարկելով տվյալ տարածքը միացնել Բագրատաշեն գյուղում կառուցվող Մ․ Մագուլյանի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցի հարակից հողատարածքին։
Նախաձեռնության նպատակը եղել է այդ տարածքը ներառել դպրոցական համալիրի կազմում և այնտեղ կառուցել բացօթյա մարզահրապարակ։ ԱԱԾ-ն արդեն տվել է իր համաձայնությունը։
Նախագծով առաջարկվել է նշված գույքը հետ վերցնել և այն անժամկետ ու անհատույց օգտագործման իրավունքով ամրացնել համապատասխան կառույցին։

Правительство Армении планирует изъять участок, принадлежащий Службе национальной безопасности, для расширения школьной территории и строительства спортивной площадки.
По инициативе правительства предусматривается изъятие у Службы национальной безопасности участка земли в Баграташене с целью расширения территории строящейся школы, сообщает «Factor.am » со ссылкой на правительственные документы.
Фонд территориального развития Армении обратился в Комитет по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур, предложив присоединить данный участок к прилегающей территории средней школы №1 имени М. Магуляна в селе Баграташен.
Цель инициативы — включить территорию в состав школьного комплекса и построить там открытую спортивную площадку. Служба национальной безопасности уже дала свое согласие.
Проектом предлагается изъять указанное имущество и закрепить его за соответствующей структурой на праве бессрочного и безвозмездного пользования.