Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Եղիշե Մելիքյանը հրապարակել է թիմի կազմը Բելառուսի դեմ նախատեսված ընկերական հանդիպման համար, հայտնում է ՀՖՖ մամուլի ծառայությունը։
Առաջին անգամ ազգային թիմ հրավեր են ստացել անգլիական «Սանդերլենդի» երիտասարդական թիմի հարձակվող Ֆինն Գերագուսյանը, «Ուրարտուի» դարպասապահ Գոռ Մատինյանը, «Փյունիկի» խաղացող Կառլեն Հովհաննիսյանը, ԲԿՄԱ-ի կիսապաշտպաններ Նարեկ Հովհաննիսյանը և Արթուր Ասկարյանը, ինչպես նաև 2021 թվականից «Արարատ-Արմենիայում» հանդես եկող 29-ամյա կոլումբացի պաշտպան Խուլիո Բուենոն։
Դարպասապահներ՝ Հենրի Ավագյան – «Փյունիկ», Արսեն Բեգլարյան – «Ալաշկերտ», Արման Ներսեսյան – «Արարատ-Արմենիա», Գոռ Մատինյան – «Ուրարտու»։
Պաշտպաններ՝ Կամո Հովհաննիսյան – «Արարատ-Արմենիա», Սերգեյ Մուրադյան – «Նոա», Գեորգի Հարությունյան – «Պուշկաշ Ակադեմիա» (Հունգարիա), Արտյոմ Բանդիկյան – ԲԿՄԱ (Ռուսաստան), Նաիր Թիկնիզյան – «Ցրվենա Զվեզդա» (Սերբիա), Էդգար Գրիգորյան – «Արարատ-Արմենիա», Էրիկ Փիլոյան – «Ուրարտու», Ստյոպա Մկրտչյան – «Նյուրնբերգ» (Գերմանիա), Խուլիո Բուենո – «Արարատ-Արմենիա»։
Կիսապաշտպաններ՝ Էդուարդ Սպերցյան – «Կրասնոդար» (Ռուսաստան), Կառլեն Հովհաննիսյան – «Փյունիկ», Տիգրան Ավանեսյան – «Օրենբուրգ» (Ռուսաստան), Արթուր Ասկարյան – ԲԿՄԱ Երևան, Կարեն Նալբանդյան – «Ալաշկերտ», Գոռ Մանվելյան – «Նոա»։
Հարձակվողներ՝ Վահան Բիչախչյան – «Լեգիա Վարշավա» (Լեհաստան), Հրանտ-Լեոն Ռանոս – «Այնտրախտ Բրաունշվեյգ» (Գերմանիա), Արթուր Սերոբյան – «Արարատ-Արմենիա», Նարեկ Գրիգորյան – «Ֆարուլ» (Ռումինիա), Նարեկ Հովհաննիսյան – ԲԿՄԱ Երևան, Ֆին Գերագուսյան – «Սանդերլենդ Մ-21» (Անգլիա), Կարեն Մելքոնյան – «Ուրարտու»։
Հայաստան – Բելառուս հանդիպումը կայանալու է մարտի 29-ին Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում և մեկնարկելու է ժամը 18։00-ին։
Ֆուտբոլասերները արդեն կարող են ձեռք բերել Հայաստան – Բելառուս ընկերական հանդիպման տոմսերը՝ բացառապես օնլայն հարթակում։
Մեկնարկել է մարտի 29-ին Երևանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում կայանալիք Հայաստան – Բելառուս ընկերական հանդիպման տոմսերի առցանց վաճառքը։ ՀՖՖ-ն հայտնել է, որ տոմսերի ֆիզիկական վաճառք չի նախատեսվել։
«Այսօրվանից տոմսերը հասանելի են կայքում: Ինչպես այս, այնպես էլ Հայաստանի ազգային հավաքականի հաջորդ բոլոր հանդիպումների տոմսերը վաճառվելու են միայն առցանց․ տոմսերի ֆիզիկական վաճառք չի նախատեսվում:
Յուրաքանչյուր անձ կարող է գնել Հայաստան-Բելառուս խաղի ոչ ավելի, քան 4 տոմս: Գնումից հետո օգտատերը տեսնելու է իր գնած տոմսերը կայքի անձնական հաշվում, սակայն տոմսերի QR կոդերն ակտիվանալու են միայն հանդիպման օրը: Տեղեկացնում ենք նաև, որ տոմս գնելու համար հարկավոր է անցնել անձնագրային նույնականացում կայքում:
Նույնականացման համար անհրաժեշտ տվյալները մուտքագրելուց հետո պետք է սպասել հաստատմանը, որը կատարվում է յուրաքանչյուր օր՝ ժամը 10։00-20։00՝ 30 րոպեի ընթացքում: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով և կուտակումներից խուսափելու նպատակով՝ խնդրում ենք մարզադաշտ ժամանել խաղից առնվազն 2 ժամ առաջ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Տոմսերի արժեքները սահմանվել են հետևյալ կերպ՝
Հարավային տրիբունա – 1000 և 2000 դրամ,
Հյուսիսային տրիբունա – 1000 և 2000 դրամ,
Արևելյան տրիբունա – 3000 և 6000 դրամ,
Արևմտյան տրիբունա – 6000 և 8000 դրամ։
Մարտի 26-ին նախատեսված Հայաստանի և ԱՄԷ-ի հավաքականների միջև ընկերական հանդիպումը չեղարկվել է Մերձավոր Արևելքում առկա լարված և անկայուն իրավիճակի պատճառով։

19 Март 2026 - 12:12 AMT
Главный тренер сборной Армении Егише Меликян опубликовал состав команды на предстоящий товарищеский матч против Беларуси, сообщает пресс-служба Федерации футбола Армении.
Впервые в национальную команду приглашены нападающий молодежной команды «Сандерленда» Финн Герагусян, вратарь «Урарту» Гор Матинян, игрок «Пюника» Карлен Ованнисян, полузащитники БКМА Нарек Ованнисян и Артур Аскарян, а также 29-летний колумбийский защитник Хулио Буэно, выступающий за «Арарат-Армению» с 2021 года.
Вратари: Генри Авакян – «Пюник», Арсен Бегларян – «Алашкерт», Арман Нерсесян – «Арарат-Армения», Гор Матинян – «Урарту».
Защитники: Камо Ованнисян – «Арарат-Армения», Сергей Мурадян – «Ноа», Георгий Арутюнян – «Пушкаш Академия» (Венгрия), Артем Бандикян – БКМА (Россия), Наир Тикнизян – «Црвена Звезда» (Сербия), Эдгар Григорян – «Арарат-Армения», Эрик Пилоян – «Урарту», Степа Мкртчян – «Нюрнберг» (Германия), Хулио Буэно – «Арарат-Армения».
Полузащитники: Эдуард Сперцян – «Краснодар» (Россия), Карлен Ованнисян – «Пюник», Тигран Аванесян – «Оренбург» (Россия), Артур Аскарян – БКМА Ереван, Карен Налбандян – «Алашкерт», Гор Манвелян – «Ноа». Нападающие: Ваган Бичахчян – «Легия Варшава» (Польша), Грант-Леон Ранос – «Айнтрахт Брауншвейг» (Германия), Артур Серобян – «Арарат-Армения», Нарек Григорян – «Фарул» (Румыния), Нарек Ованнисян – БКМА Ереван, Финн Герагусян – «Сандерленд U21» (Англия), Карен Мелконян – «Урарту».
Матч Армения — Беларусь состоится 29 марта на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна в Ереване и начнется в 18:00.
Болельщики уже могут приобрести билеты на товарищеский матч Армения — Беларусь исключительно через онлайн-платформу.
Стартовала онлайн-продажа билетов на матч, который пройдет 29 марта на Республиканском стадионе имени Вазгена Саргсяна в Ереване. Федерация футбола Армении сообщила, что физическая продажа билетов не предусмотрена.
«С сегодняшнего дня билеты доступны на сайте. Как на этот матч, так и на все последующие игры сборной Армении билеты будут продаваться только онлайн, физическая продажа не предусмотрена.
Каждый человек может приобрести не более четырех билетов на матч Армения — Беларусь. После покупки пользователь увидит билеты в личном кабинете на сайте, однако QR-коды активируются только в день матча. Для покупки билетов необходимо пройти идентификацию по паспорту на сайте.
После ввода необходимых данных для идентификации нужно дождаться подтверждения, которое осуществляется ежедневно с 10:00 до 20:00 в течение 30 минут. В целях безопасности и во избежание скоплений просим прибывать на стадион как минимум за два часа до начала матча», — говорится в сообщении.
Стоимость билетов установлена следующим образом:
Южная трибуна – 1000 и 2000 драмов,
Северная трибуна – 1000 и 2000 драмов,
Восточная трибуна – 3000 и 6000 драмов,
Западная трибуна – 6000 и 8000 драмов.
Товарищеский матч между сборными Армении и ОАЭ, запланированный на 26 марта, был отменен из-за напряженной и нестабильной ситуации на Ближнем Востоке.