Ռուսերենի նկատմամբ հետաքրքրությունը նվազում է, նույնիսկ ռուսերենի ուսումնասիրության բաժիններ դիմելիության շատ լուրջ խնդիր ունենք, ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը: Նա այդ մասին ասել է ԱԺ-ում Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում։
Նախարարի խոսքով՝ այս միտումը կարող է մոտ ապագայում հանգեցնել նաև ռուսերենի ուսուցիչների պակասի, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Սա իրողություն է, որը նախ և առաջ պետք է տեսնել, և երկրորդը՝ ծրագրեր կան, բայց հետաքրքրվածության նվազումն ակնհայտ է»,- նշել է Անդրեասյանը։
Նա հավելել է, որ Մանկավարժական համալսարանում պատրաստվող առարկայական մասնագետները հնարավորություն ունեն անցնելու լրացուցիչ ռուսերենի դասընթացներ և հետագայում նաև այդ լեզվով դասավանդելու։
«Այս հնարավորություններն ընձեռնվում են, ուսանողներն այդ ցանկությունը պետք է ունենան»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը։

19 Март 2026 - 15:03 AMT
В Армении снижается интерес к изучению русского языка, что в ближайшем будущем может привести к нехватке преподавателей, заявила министр образования Жанна Андреасян.
Андреасян выступила с соответствующим заявлением на заседании постоянной комиссии Национального собрания по защите прав человека и общественным вопросам, сообщает «Panorama.am».
По словам министра, существует серьезная проблема с набором на программы изучения русского языка.
«Это реальность, которую прежде всего необходимо признать, и, во-вторых, программы есть, но снижение интереса очевидно», — отметила Андреасян.
Она добавила, что студенты Педагогического университета, готовящиеся по предметным специальностям, имеют возможность проходить дополнительные курсы русского языка и в дальнейшем преподавать на этом языке.
«Такие возможности предоставляются, важно, чтобы у студентов было желание ими воспользоваться», — подчеркнула Жанна Андреасян.