20 Մարտ 2026 - 07:21 AMT
Հայաստանը գտնվում է Միջերկրական ծովից ներթափանցած ցիկլոնի ազդեցության գոտում, որն իր ազդեցությունը կպահպանի մարտի ամբողջ երրրոդ տասնօրյակի ընթացքում՝ ժամանակ առ ժամանակ ապահովելով տեղումներ: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՇՄՆ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Նա հավելել է, որ առանձին հատվածներում կորոտան նաև գարնան առաջին ամպրոպները։
«Հանրապետության շրջանների մեծ մասում տեղումներ են՝ լեռնային գոտիներում թաց ձյան և ձնախառն անձրևի, հովտային և նախալեռնային գոտիներիում՝ անձրևի տեսքով։ Առաջիկա 10 օրերին օդի ջերմաստիճանի նվազում չի կանխատեսվում»,- ասել է Սուրենյանը:
Հանրապետության տարածքում մարտի 20-ին ժամանակ առ ժամանակ`շրջանների մեծ մասում, 21-23-ին առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ. լեռնային գոտիներում՝ թաց ձյան, նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրևի տեսքով։ Մարտի 24-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։
Առանձին վայրերում հնարավոր է ամպրոպ։ Քամին`հյուսիսարևմտյան` 2-5 մ/վ։
Երևանում մարտի 20-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում է անձրև։ Մայրաքաղաքում մարտի 20-ի ցերեկը ջերմաստիճանը կհասնի 11-13 աստիճանի, իսկ երեկոյան ժամերին +7…+9 աստիճանի։

20 Март 2026 - 07:37 AMT
Армения находится в зоне влияния циклона, проникшего со стороны Средиземного моря, который сохранит свое воздействие в течение всей третьей декады марта, периодически обеспечивая осадки, сообщил на своей странице в Facebook заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян.
Он добавил, что в отдельных районах ожидаются также первые весенние грозы.
«В большинстве регионов республики наблюдаются осадки: в горных районах — в виде мокрого снега и снега с дождем, в долинных и предгорных зонах — в виде дождя. В ближайшие 10 дней понижения температуры воздуха не ожидается», — отметил Суренян.
На территории республики 20 марта время от времени в большинстве регионов ожидаются осадки, 21–23 марта — в отдельных районах: в горных зонах в виде мокрого снега, в предгорных и долинных районах — в виде дождя. 24 марта ожидается погода без осадков.
В отдельных местах возможны грозы. Ветер северо-западный — 2–5 м/с.
В Ереване 20 марта ожидается временами дождь. Днем температура воздуха в столице достигнет 11–13 градусов, вечером — +7…+9 градусов.