Խորթ մոր կողմից բռնության ենթարկված երեխայի սպանության փորձի դեպքով մեղադրանք կարող է առաջադրվել նաև ընտանիքի այլ անդամների, չի բացառել ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
«Այս պահին կարգավիճակի հարցն ենք ճշգրտում։ Չեմ բացառում մեղադրանքը՝ կախված այն տվյալներից, որ կստանանք»,- ասել է նա, հայտնում է Aysor.am-ը:
Միաժամանակ նախարարը ընդգծել է, որ բուժկենտրոնից ստացված նախնական հաղորդման համաձայն՝ իրավիճակը ներկայացվել է այնպես, թե «հանցագործության հետ գործ չունենք, երեխան վատ է զգացել, արդյունքում տեղափոխվել է բուժհաստատություն»։
«Անմիջապես ձեռնամուխ ենք եղել օպերատիվ աշխատանքներին, և դրանց արդյունքում հաստատվել է, որ հոր հետ բնակվող կնոջ միջամտությունն առկա է։ Այժմ շարունակվում են Քննչական կոմիտեի հետ համատեղ աշխատանքները։ Խափանման միջոցն ընտրված է, որպեսզի նաև ընտանիքի մյուս անդամների վերաբերյալ իրավիճակին գնահատական տրվի»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով այն հարցին, թե որտեղ է եղել համայնքային ոստիկանությունը և ինչու նախապես տեղեկացված չի եղել տվյալ միջավայրի մասին՝ Սարգսյանն ասել է, որ երեխայի պաշտպանության նոր համակարգը ներդրված է այն տրամաբանությամբ, որ առաջին տեղեկատվություն ստացողը չպետք է լինի ոստիկանությունը։
«Ազդակը պետք է գա համայնքից, սոցիալական ծառայողներից։ Վստահ եմ՝ իմ գործընկերները նույնպես դիտարկում են՝ արդյո՞ք եղել է ազդակ, թ՞ ոչ։ Մենք ևս ուսումնասիրում ենք, և եթե որևէ խախտում հայտնաբերվի ոստիկանության աշխատանքի մեջ, արձագանքը չի ուշանա»,-ասել է նա:
1-ամյա երեխայի սպանության փորձի մեջ մեղադրվող խորթ մայրը կալանավորվել է երկու ամսով։ Մեկ տարեկան երկու ամսական երեխան մարտի 16-ին «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ տեղափոխվել է «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն։
Գլխավոր դատախազության հաղորդագրությամբ նշվել է, որ «1 տարեկան երեխայի նկատմամբ 2026-ի հունվարի 22-ից մինչև մարտի 10-ը ներառյալ պարբերաբար գործադրված ֆիզիկական ներգործության արդյունքում պատճառված ֆիզիկական ուժեղ ցավի, ինչպես նաև մարտի 15-ին ուղղակի դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկելու դեպքերով դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել երեխայի հոր երկրորդ կնոջ նկատմամբ»։

Министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян не исключила, что в деле о попытке убийства ребенка, подвергшегося насилию со стороны мачехи, обвинения могут быть предъявлены и другим членам семьи.
«На данный момент мы уточняем статус. Не исключаю предъявления обвинений — в зависимости от тех данных, которые получим», — сказала она в беседе с журналистами, сообщает «Aysor.am ».
При этом министр подчеркнула, что согласно первоначальному сообщению из медицинского центра ситуация была представлена так, будто «преступления нет, ребенку стало плохо, и он был доставлен в медицинское учреждение».
«Мы незамедлительно приступили к оперативной работе, и в результате было подтверждено наличие вмешательства женщины, проживающей с отцом ребенка. Сейчас продолжается совместная работа со Следственным комитетом. Мера пресечения избрана, чтобы также дать оценку ситуации в отношении других членов семьи», — отметила она.
Отвечая на вопрос о том, где была общинная полиция и почему ранее не было информации об этой среде, Саргсян заявила, что новая система защиты детей построена так, что первый сигнал не должен поступать от полиции.
«Сигнал должен исходить от общины, от социальных работников. Уверена, что мои коллеги также проверяют, был ли сигнал или нет. Мы тоже изучаем этот вопрос, и если будут выявлены нарушения в работе полиции, реакция не заставит себя ждать», — добавила она.
Мачеха, обвиняемая в попытке убийства годовалого ребенка, арестована на два месяца. Ребенок в возрасте одного года и двух месяцев 16 марта был доставлен в медицинский центр «Арабкир» в состоянии клинической смерти.
По сообщению Генеральной прокуратуры, в отношении второй жены отца возбуждено публичное уголовное преследование за систематическое причинение сильной физической боли ребенку в период с 22 января по 10 марта 2026 года, а также за попытку незаконного лишения жизни 15 марта с прямым умыслом.