Արցախցի կնոջը երեխայի հետ գիշերով ՔԿ տանելու դեպքը կուսումնասիրվի, հայտարարել է ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերաբերյալ սոցցանցում մեկնաբանություն գրելու պատճառով արցախցի Գայանե Մեսրոպյանին գիշերը իր բնակարանից ձերբակալելու և մանկահասակ երեխայի հետ Քննչական կոմիտե տեղափոխելու դեպքով Սարգսյանը հանձնարարել է գնահատել իրավաչափությունն ու հանգամանքները, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Ես ևս տեսել եմ, թե ինչ է ներկայացնում տվյալ անձը, և եթե այդպես է, շատ մտահոգիչ է։ Ես հանձնարարել եմ Ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությանը ուսումնասիրելու իրավիճակը, լսելու կնոջը և հասկանալու, եթե նմանատիպ իրավիճակ կա, միանշանակ իմ կողմից կլինի արձագանք»,– ասել է Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ուսումնասիրվել բոլոր հանգամանքները՝ սկսած գործողության իրականացվելու ժամից։ Նա ընդգծել է, որ պետք է գնահատել նաև տվյալ ժամին գործողության հրատապության աստիճանը։
Ավելի վաղ լրատվամիջոցներում տեղեկություն է տարածվել, որ արցախցի բազմազավակ կնոջը Քննչական կոմիտե տեղափոխելու պատճառը մեկ տարի առաջ սոցիալական ցանցերում կատարված մեկնաբանությունն է եղել՝ ուղղված վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, որտեղ օգտագործվել է «սատկացնել» բառը։ Ոստիկանությունը դա գնահատել է որպես բռնության կոչ, հարուցել է քրեական գործ և մեկ տարի անց եկել է հինգ երեխայի մոր հետևից՝ նրան յոթ տարեկան դստեր հետ Նոր Հաճնից տեղափոխելով Դիլիջան։
Կնոջը երկու օր հարցաքննել են, և նա հաստատել է, որ տվյալ մեկնաբանության հեղինակն ինքն է։ Ներկայումս նա որևէ գործընթացային կարգավիճակ չի ունեցել, սակայն նրա հեռախոսը առգրավվել է։

20 Март 2026 - 11:27 AMT
Случай доставки женщины из Арцаха с ребенком в Следственный комитет ночью будет изучен, заявила министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян.
После сообщений о том, что Гаяне Месропян была ночью задержана у себя дома и доставлена вместе с малолетним ребенком в Следственный комитет из-за комментария в соцсетях в адрес премьер-министра Никола Пашиняна, Саргсян поручила оценить законность и обстоятельства произошедшего, сообщает «Sputnik Армения».
«Я также видела, что представляет данный человек, и если это так, это очень тревожно. Я поручила Управлению внутренней безопасности и антикоррупционной службы изучить ситуацию, выслушать женщину и разобраться в обстоятельствах. Если такая ситуация имеет место, с моей стороны обязательно последует реакция», — сказала Саргсян.
По ее словам, необходимо изучить все обстоятельства, начиная со времени проведения действий. Она подчеркнула, что следует также оценить степень срочности проведения операции именно в этот час.
Ранее в СМИ сообщалось, что причиной доставки многодетной женщины из Арцаха в Следственный комитет стал комментарий в соцсетях годичной давности, адресованный премьер-министру Николу Пашиняну, где было использовано слово «убить». Полиция расценила это как призыв к насилию, возбудила уголовное дело и спустя год задержала женщину, доставив ее вместе с семилетней дочерью из Нор-Ачна в Дилижан.
Женщину допрашивали два дня, она подтвердила авторство комментария. В настоящее время она не имеет процессуального статуса, однако ее телефон изъят.