Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա առիթով հղած ուղերձում նշել է, որ ՀՀ համար մեծ պատիվ է 2027-ին Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի հյուրընակալումը:
Նա նշել է, որ մարտի 20-ին, Ֆրանկոֆոն տարածքում և դրա սահմաններից անդին պաշտոնապես մեկնարկում է Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակը՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում համախմբելով ֆրանսախոսներին և Ֆրանկոֆոնիայի առանցքում գտնվող արժեքները կրողներին։
«Անմասն չմնալով այս գեղեցիկ ավանդույթից՝ Հայաստանի պետական կառույցների, համայնքների, ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանությունների, ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների, համալսարանների, դպրոցների, թատրոնների, գրադարանների և մշակութային կենտրոնների ջանքերով տարեցտարի բազմապատկվում և բազմազանեցվում են ամբողջ երկրի տարածքում կազմակերպվող միջոցառումները։ Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ դրանց շարժիչ ուժն ու առանցքը հայ երիտասարդությունն է։
Խորհրդանշանական է, որ այս տարի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը նշվում է «Խաղաղության սերունդ․ երիտասարդության ներդրումը հանուն ավելի խաղաղ աշխարհի» խորագրի ներքո՝ ավելի քան արդիական և առանցքային թեմա մարտահրավերների բախվող ֆրանկոֆոն ընտանիքի, այդ թվում՝ մեր երկրի՝ Հայաստանի համար։ Այդպիսով, կարժևորվի և կընդգծվի երիտասարդների ներուժի կարևորությունը՝ խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործընթացներում:
Երկխոսության, համերաշխության և բազմազանության նկատմամբ հարգանքի միջոցով խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործում առանցքային դեր են խաղում մշակույթն ու սպորտը: Հայաստանի համար մեծ պատիվ է 2027 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի հյուրընակալումը: Մեր երկիրը ﬔծ եռանդով և խանդավառությամբ պատրաստվում է՝ Խաղերի հոբելյանական 10-րդ թողարկումը ֆրանկոֆոն մեծ ընտանիքի ակնկալիքներին համահունչ լավագույնս կազմակերպելու նպատակով:
Համոզված եմ, որ Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակն այս տարի նույնպես լայն արձագանք կգտնի հայ հասարակության շրջանում՝ առավել ամրապնդելով ֆրանսերենի և ֆրանկոֆոն արժեքների դիրքերը Հայաստանում»,-ասվում է ուղերձում:
Միրզոյանը բարի երթ է մաղթել երկամսյակին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն կառույցներին ու անհատներին, որոնց ջանքերով այս գեղեցիկ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվում։
Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թվականի մարզամշակութային խաղերը կանցկացվեն Հայաստանում: ՀՀ-ն կհյուրընկալի ավելի քան 50 պատվիրակության մոտ 4000 մասնակցի:
Ֆրանկոֆոնյան խաղերը 1989 թվականից ի վեր յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ անցկացվող ֆրանկոֆոնիայի գեղարվեստական և սպորտային իրադարձություններ են, որոնք կազմակերպվում են հիմնականում ֆրանսախոս ժողովուրդների համար:

В послании по случаю Международного дня Франкофонии министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отметил, что для Армении является большой честью принять Игры Франкофонии в 2027 году.
Он отметил, что 20 марта в франкофонном пространстве и за его пределами официально начинается двухмесячник Франкофонии, объединяющий франкоязычных людей и носителей ценностей Франкофонии по всему миру.
«Не оставаясь в стороне от этой прекрасной традиции, благодаря усилиям государственных структур Армении, общин, посольств франкофонных стран, франкофонных общественных организаций, университетов, школ, театров, библиотек и культурных центров, ежегодно увеличивается и разнообразится число мероприятий, проводимых по всей стране. С удовлетворением отмечаю, что движущей силой и ядром этих инициатив является армянская молодежь.
Символично, что в этом году Международный день Франкофонии проходит под девизом «Поколение мира: вклад молодежи в более стабильный мир» — крайне актуальная и ключевая тема для франкофонной семьи, сталкивающейся с вызовами, включая нашу страну — Армению. Тем самым будет подчеркнута важность потенциала молодежи в процессах установления и укрепления мира.
Культура и спорт играют ключевую роль в установлении и укреплении мира через диалог, солидарность и уважение к разнообразию. Для Армении является большой честью проведение Игр Франкофонии 2027 года. Наша страна с большим энтузиазмом готовится к проведению юбилейного, десятого выпуска Игр на самом высоком уровне в соответствии с ожиданиями большой франкофонной семьи.
Уверен, что и в этом году двухмесячник Франкофонии найдет широкий отклик в армянском обществе, еще более укрепив позиции французского языка и франкофонных ценностей в Армении», — говорится в послании.
Мирзоян пожелал успешного проведения и выразил благодарность всем структурам и людям, благодаря усилиям которых эта инициатива реализуется.
Культурно-спортивные Игры Франкофонии 2027 года пройдут в Армении, где ожидается участие около 4000 человек из более чем 50 делегаций.
Игры Франкофонии проводятся каждые четыре года с 1989 года и представляют собой художественные и спортивные мероприятия для франкоязычных стран.