Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրվա առիթով հղած ուղերձում նշել է, որ ՀՀ համար մեծ պատիվ է 2027-ին Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի հյուրընակալումը:
Նա նշել է, որ մարտի 20-ին, Ֆրանկոֆոն տարածքում և դրա սահմաններից անդին պաշտոնապես մեկնարկում է Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակը՝ աշխարհի տարբեր անկյուններում համախմբելով ֆրանսախոսներին և Ֆրանկոֆոնիայի առանցքում գտնվող արժեքները կրողներին։
«Անմասն չմնալով այս գեղեցիկ ավանդույթից՝ Հայաստանի պետական կառույցների, համայնքների, ֆրանկոֆոն երկրների դեսպանությունների, ֆրանկոֆոն հասարակական կազմակերպությունների, համալսարանների, դպրոցների, թատրոնների, գրադարանների և մշակութային կենտրոնների ջանքերով տարեցտարի բազմապատկվում և բազմազանեցվում են ամբողջ երկրի տարածքում կազմակերպվող միջոցառումները։ Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ դրանց շարժիչ ուժն ու առանցքը հայ երիտասարդությունն է։
Խորհրդանշանական է, որ այս տարի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային օրը նշվում է «Խաղաղության սերունդ․ երիտասարդության ներդրումը հանուն ավելի խաղաղ աշխարհի» խորագրի ներքո՝ ավելի քան արդիական և առանցքային թեմա մարտահրավերների բախվող ֆրանկոֆոն ընտանիքի, այդ թվում՝ մեր երկրի՝ Հայաստանի համար։ Այդպիսով, կարժևորվի և կընդգծվի երիտասարդների ներուժի կարևորությունը՝ խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործընթացներում:
Երկխոսության, համերաշխության և բազմազանության նկատմամբ հարգանքի միջոցով խաղաղության հաստատման և ամրապնդման գործում առանցքային դեր են խաղում մշակույթն ու սպորտը: Հայաստանի համար մեծ պատիվ է 2027 թվականին Ֆրանկոֆոնիայի խաղերի հյուրընակալումը: Մեր երկիրը ﬔծ եռանդով և խանդավառությամբ պատրաստվում է՝ Խաղերի հոբելյանական 10-րդ թողարկումը ֆրանկոֆոն մեծ ընտանիքի ակնկալիքներին համահունչ լավագույնս կազմակերպելու նպատակով:
Համոզված եմ, որ Ֆրանկոֆոնիայի երկամսյակն այս տարի նույնպես լայն արձագանք կգտնի հայ հասարակության շրջանում՝ առավել ամրապնդելով ֆրանսերենի և ֆրանկոֆոն արժեքների դիրքերը Հայաստանում»,-ասվում է ուղերձում:
Միրզոյանը բարի երթ է մաղթել երկամսյակին և շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն կառույցներին ու անհատներին, որոնց ջանքերով այս գեղեցիկ նախաձեռնությունը կյանքի է կոչվում։
Ֆրանկոֆոնիայի 2027 թվականի մարզամշակութային խաղերը կանցկացվեն Հայաստանում: ՀՀ-ն կհյուրընկալի ավելի քան 50 պատվիրակության մոտ 4000 մասնակցի:
Ֆրանկոֆոնյան խաղերը 1989 թվականից ի վեր յուրաքանչյուր չորս տարին մեկ անցկացվող ֆրանկոֆոնիայի գեղարվեստական և սպորտային իրադարձություններ են, որոնք կազմակերպվում են հիմնականում ֆրանսախոս ժողովուրդների համար:

21 March 2026 - 07:07 AMT
In a message marking International Francophonie Day, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan noted that it is a great honor for Armenia to host the Francophonie Games in 2027.
He stated that on March 20, the Francophonie Month officially begins both across the Francophone space and beyond, bringing together French speakers and those who uphold the core values of Francophonie around the world.
“Not remaining aside from this beautiful tradition, through the efforts of Armenia’s state institutions, communities, embassies of Francophone countries, Francophone NGOs, universities, schools, theaters, libraries, and cultural centers, the number and diversity of events organized across the country grow each year. I am pleased to note that Armenian youth are the driving force and core of these initiatives.
It is symbolic that this year International Francophonie Day is marked under the theme ‘A generation for peace: youth contributions to a more peaceful world’—a highly relevant and central topic for the Francophone family facing challenges, including our country, Armenia. In this way, the importance of young people’s potential in establishing and strengthening peace will be highlighted.
Culture and sport play a key role in establishing and strengthening peace through dialogue, solidarity, and respect for diversity. It is a great honor for Armenia to host the Francophonie Games in 2027. Our country is preparing with great energy and enthusiasm to organize the 10th anniversary edition of the Games at the highest level, in line with the expectations of the large Francophone family.
I am confident that the Francophonie Month will once again receive a wide response among Armenian society this year, further strengthening the position of the French language and Francophone values in Armenia,” the message said.
Mirzoyan wished the Francophonie Month success and expressed gratitude to all institutions and individuals whose efforts bring this meaningful initiative to life.
The 2027 Francophonie cultural and sports Games will be held in Armenia, hosting around 4,000 participants from more than 50 delegations.
The Francophonie Games, held every four years since 1989, are artistic and sporting events organized primarily for French-speaking communities.