21 Մարտ 2026 - 09:19 AMT
Խորթ մոր կողմից ծեծի ենթարկված 1․2 տարեկան երեխան, որը մի քանի օր առաջ էր հոսպիտալացվել և ծանր վիճակում էր, մահացել է։ Այդ մասին հայտնել են «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը:
«Խոր ցավով տեղեկացնում ենք, որ մեկ տարեկան երկու ամսական փոքրիկի կյանքը փրկել չի հաջողվել։ Նա մարտի 16-ին «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ ընդունվել էր «Արաբկիր» բժշկական համալիր։ Բժիշկներին այդ պահին հաջողվել էր վերականգնել երեխայի կենսական ֆունկցիաները։
Վերջին օրերին նա գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում`ծանր վիճակում, և բժիշկները շարունակում էին պայքարել նրա կյանքի համար։ Ցավոք, մարտի 21-ին արձանագրվել է երեխայի կենսաբանական մահը»,-ասվում է հաղորդագրության տեքստում։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը մարտի 19-ին հայտնել էր, որ դաժան ծեծի ենթարկված մեկամյա երեխայի առողջական վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում սպանության փորձի հատկանիշներով նախաձեռնված է քրեական վարույթ։ Կալանավորվել է երեխայի խորթ մայրը:
Մարտի 16-ին կեսգիշ անց «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ Երևանի «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն էր տեղափոխվել 1 տարեկան 2 ամսական տղա երեխա։ Բժիշկները մոտ 1 ժամ անհրաժեշտ բուժօգնություն ցուցաբերելուց հետո կարողացել են երեխայի սրտի աշխատանքը վերականգնել։

Ребенок в возрасте 1 года 2 месяцев, подвергшийся жестокому избиению со стороны мачехи и госпитализированный несколько дней назад в тяжелом состоянии, скончался, сообщили в Медицинский центр «Арабкир», передает «Арменпресс».
«С глубокой болью сообщаем, что спасти жизнь малыша в возрасте одного года и двух месяцев не удалось. Он был доставлен 16 марта в медицинский комплекс «Арабкир» с диагнозом «клиническая смерть». В тот момент врачам удалось восстановить жизненные функции ребенка.
В последние дни он находился в реанимационном отделении в тяжелом состоянии, и врачи продолжали бороться за его жизнь. К сожалению, 21 марта была зафиксирована биологическая смерть ребенка», — говорится в сообщении.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян 19 марта сообщила, что состояние подвергшегося жестокому избиению ребенка оценивается как крайне тяжелое.
По факту в следственном управлении по городу Ереван Следственного комитета Армении возбуждено уголовное производство по признакам покушения на убийство. Мачеха ребенка арестована.
16 марта после полуночи мальчик в возрасте 1 года 2 месяцев был доставлен в медицинский центр «Арабкир» в Ереване с диагнозом «клиническая смерть». После примерно часа оказания неотложной помощи врачам удалось восстановить сердечную деятельность ребенка.