Հայաստանում կազմակերպվելու է «Ծաղկունք» միջազգային 10-րդ հոբելյանական փառատոնը, որի շրջանակում նախատեսվել են մի շարք միջոցառումներ և համերգներ տարբեր հարթակներում։
Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում ապրիլի 13-ին փառատոնի շրջանակում համերգ տեղի կունենա:
«Փառատոնը միավորում է տարբեր երկրների պարային խմբերի և մշակութային կազմակերպությունների՝ ստեղծելով հարթակ միջազգային համագործակցության և մշակութային փոխանակման համար։ Այս տարվա հոբելյանական թողարկումն առանձնանում է ընդլայնված ձևաչափով և մի քանի բեմերում անցկացվող համերգներով։
Միջոցառմանը նախատեսվում է մասնակցություն տարբեր երկրներից ժամանած պարային անսամբլների՝ Ֆրանսիայի (Ստրասբուրգ, Լիոն), Մեծ Բրիտանիայի (Լոնդոն), Հունաստանի (Աթենք), Վրաստանի (Թբիլիսի), Ռուսաստանի (Սոչի), ինչպես նաև Հայաստանի պարային խմբերի կողմից»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փառատոնի շրջանակներում նախատեսված են մի շարք համերգներ․ մարտի 28-ին՝ Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոն, ապրիլի 13-ին՝ Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն, ապրիլի 17-ին՝ Վրաստանի Վասո Աբաշիձեի անվան պետական երաժշտական և դրամատիկական թատրոն։

В Армении состоится 10-й юбилейный международный фестиваль «Цахкунк», в рамках которого запланирован ряд мероприятий и концертов на различных площадках.
13 апреля в рамках фестиваля пройдет концерт в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна.
«Фестиваль объединяет танцевальные коллективы и культурные организации из разных стран, создавая платформу для международного сотрудничества и культурного обмена. Юбилейный выпуск этого года отличается расширенным форматом и проведением концертов на нескольких сценах.
Ожидается участие танцевальных ансамблей из Франции (Страсбург, Лион), Великобритании (Лондон), Греции (Афины), Грузии (Тбилиси), России (Сочи), а также коллективов из Армении», — говорится в сообщении.
В рамках фестиваля запланированы концерты: 28 марта — в Государственном театре музыкальной комедии имени Акопа Пароняна, 13 апреля — в Национальном академическом театре оперы и балета имени Александра Спендиаряна, 17 апреля — в Государственном музыкально-драматическом театре имени Васо Абашидзе в Грузии.
Завершение юбилейной программы запланировано на 25 октября в Москве, в концертном зале MOS PRODUCER.