23 Մարտ 2026 - 11:01 AMT
Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում ավարտվել է քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ հաստատվել է, որ զինծառայողի մահը Երևանի կայազորային հոսպիտալում վրա է հասել օրդինատորի անզգուշության հետևանքով:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել տվյալներ, որ օրդինատորը 2024 թվականի հուլիսի 19-ից մինչև օգոստոսի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում չի իրականացրել հիվանդի վիճակի ամբողջական գնահատում, ինչի հետևանքով չի հաջողվել կանխել բարդությունների զարգացումը։
Արդյունքում չեն հայտնաբերվել երիկամային համակարգի խնդիրները, թոքային երկարատև հիվանդության վատթարացումը և կիրառվել են ոչ արդյունավետ բուժումներ, ինչը հանգեցրել է Վեգեների համախտանիշի ուշացած ախտորոշմանը։
Հետագայում հիվանդը ուշ տեղափոխվել է այլ բազմապրոֆիլային բուժհաստատություն, որտեղ արդեն հիվանդության տերմինալ փուլում հաստատվել է «Վեգեների գրանուլեմատոզ» ախտաբանական գործընթացը, ինչը դարձել է զինծառայողի մահվան պատճառ։
Օրդինատորի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ հաստատման և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ։

23 Март 2026 - 12:38 AMT
Главное военное следственное управление Следственного комитета Армении завершило предварительное расследование, установив, что смерть военнослужащего в Ереванском гарнизонном госпитале наступила вследствие неосторожности ординатора.
В ходе следствия установлено, что в период с 19 июля по 6 августа 2024 года ординатор не провел всестороннюю оценку состояния пациента, что не позволило своевременно выявить и предотвратить развитие осложнений.
В результате не были диагностированы проблемы почечной системы и ухудшение хронического заболевания легких, применялись неэффективные методы лечения, что привело к поздней диагностике синдрома Вегенера.
Позднее пациент был с опозданием переведен в другое многопрофильное медицинское учреждение, где уже на терминальной стадии был подтвержден патологический процесс — гранулематоз Вегенера, ставший причиной смерти военнослужащего.
В отношении ординатора возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 187 Уголовного кодекса.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору для утверждения и последующей передачи в суд.