23 Մարտ 2026 - 11:48 AMT
2025թ․ տարեվերջի դրությամբ վերջին հինգ տարվա մեջ առաջին անգամ դատապարտյալների թիվը 70-ով ավելի է եղել ալանավորված անձանց թվից: Այդ մասին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հայտարարել է Սրբուհի Գալյանը` ներկայացնելով կառավարության ծրագրի 2025 թվականի կատարման ընթացքն ու արդյունքները:
Նա նշել է, որ Gallup կենտրոնի 2025 թվականի զեկույցով Հայաստանի ցուցանիշը 2024-ի համար կազմել է 84 տոկոս, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճ է 1 միավորով։ Միաժամանակ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության մամուլի ազատության համաթվում Հայաստանը զբաղեցրել է 34-րդ հորիզոնականը՝ բարելավելով դիրքերը 9 կետով, հայտնում է 1lurer.am-ը:
Նախարարի խոսքով՝ հաշվետու ժամանակահատվածում շարունակվել են նոր Սահմանադրության մշակման աշխատանքները։ Ազգային ժողովը ընդունել է սեփականության օտարման ոլորտի բարեփոխումների փաթեթը՝ ուղղված հանրության գերակա շահերի ապահովմանը։ Խորհրդարանին ներկայացվել են նաև օրենսդրական նախաձեռնություններ, որոնք նախատեսում են քաղաքացիական և վարչական գործերի քննության հստակ ժամկետներ ու գրավոր ընթացակարգեր։
Նախատեսվել է նաև, որ դատավորի փոփոխության դեպքում գործի քննությունը շարունակվելու է նույն փուլից, ինչպես նաև ներդրվել են ապացույցների ուսումնասիրության ավելի ճկուն մեխանիզմներ։ Միաժամանակ սահմանվել է, որ վարչական մարմինները մինչև 300,000 դրամ պահանջներով դատական ակտերը Վերաքննիչ դատարանում չեն բողոքարկելու, ինչը կնվազեցնի դատարանի ծանրաբեռնվածությունը մոտ 20-30 տոկոսով։
Գալյանը նշել է, որ հակակոռուպցիոն բարեփոխումների շրջանակում ՏՀԶԿ Ստամբուլյան ծրագրի մոնիթորինգի 5-րդ փուլի 9 ցուցիչներից 6-ում գրանցվել է էական առաջընթաց։ Նա նաև ընդգծել է, որ շարունակվել են աշխատանքները ԵԽ ԳՐԵԿՈ-ի 5-րդ փուլի 22 հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ։
Քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի բարեփոխումների համատեքստում նախարարն ընդգծել է, որ պրոբացիայի ծառայությունը ձեռք է բերել 759 էլեկտրոնային հսկողության սարքավորում, որոնցից 459-ը կիրառվում են էլեկտրոնային հսկողության, իսկ 300-ը՝ վարչական վերահսկողության համար։
Նշվել է նաև, որ բարելավվել են քրեակատարողական հիմնարկներում պահման պայմանները և անցկացվել են վերապատրաստման ծրագրեր։
Նիստի ընթացքում նախարարը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, իսկ ներկայացված զեկույցը ընդունվել է ի գիտություն։

23 Март 2026 - 12:45 AMT
По итогам 2025 года впервые за последние пять лет число осужденных превысило число содержащихся под стражей на 70 человек, заявила министр юстиции Србуи Галян на заседании парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, представляя выполнение программы правительства за 2025 год.
Она отметила, что по данным центра Gallup показатель Армении за 2024 год составил 84%, что на один пункт выше по сравнению с предыдущим годом. В рейтинге свободы прессы организации «Репортеры без границ» Армения заняла 34-е место, улучшив позиции на девять пунктов, сообщает «1lurer.am ».
По словам министра, в отчетный период продолжалась работа над новой Конституцией. Национальное собрание приняло пакет реформ в сфере отчуждения собственности, направленный на обеспечение общественных интересов. В парламент также внесены законодательные инициативы, предусматривающие четкие сроки и письменные процедуры рассмотрения гражданских и административных дел.
Предусмотрено, что в случае смены судьи рассмотрение дела будет продолжаться с той же стадии, а также внедрены более гибкие механизмы исследования доказательств. Одновременно установлено, что административные органы не будут обжаловать судебные акты по требованиям до 300 000 драмов в Апелляционном суде, что позволит снизить нагрузку на суды примерно на 20–30%.
Галян сообщила, что в рамках антикоррупционных реформ достигнут существенный прогресс по 6 из 9 показателей пятого этапа мониторинга Стамбульского плана действий ОЭСР. Она также подчеркнула продолжение работы по выполнению 22 рекомендаций пятого раунда оценки ГРЕКО Совета Европы.
В рамках реформ уголовно-исполнительной и пробационной систем министр отметила, что служба пробации приобрела 759 устройств электронного контроля, из которых 459 используются для электронного мониторинга, а 300 — для административного надзора.
Также было отмечено улучшение условий содержания в исправительных учреждениях и проведение обучающих программ.