24 Մարտ 2026 - 08:00 AMT
Առողջապահության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ առողջապահության քարտուղարի գլոբալ հարցերի գրասենյակի ղեկավար Բեթանի Կոզմայի հետ, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել երկկողմ համագործակցության օրակարգին՝ այդ համատեքստում մասնավորապես ընդգծելով առողջապահության ոլորտում համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր՝ կենսաանվտանգության, լաբորատոր կարողությունների զարգացման, բժշկական կրթության և վերապատրաստման, ինչպես նաև առողջապահության ոլորտում արհեստական բանականության, նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։
Ընդգծվել է նաև ամերիկյան համապատասխան կառույցների և մասնագիտական հաստատությունների հետ համատեղ աշխատանքների ընդլայնման կարևորությունը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել մասնագիտական կարողությունները և խթանել փորձի փոխանակումը։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը՝ ապահովելու քննարկված հարցերի գործնական իրականացումը։

24 March 2026 - 09:28 AMT
To discuss prospects for developing Armenian-American cooperation in the healthcare sector, Ambassador Narek Mkrtchyan met in Washington with Bethany Kozma, head of the Office of Global Affairs at the U.S. Secretary of Health, according to the Armenian Embassy in the United States.
The sides reviewed the bilateral cooperation agenda, emphasizing in particular the importance of strengthening the institutional foundations of cooperation in healthcare.
During the meeting, a number of issues were discussed, including biosafety, development of laboratory capacities, medical education and training, as well as opportunities for cooperation in the application of artificial intelligence and innovative technologies in healthcare.
The importance of expanding joint work with relevant U.S. agencies and professional institutions was also highlighted, with the aim of developing professional capacities and promoting the exchange of experience. The parties agreed to continue dialogue to ensure the practical implementation of the discussed issues.