24 Մարտ 2026 - 08:00 AMT
Առողջապահության ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացման հեռանկարները քննարկելու նպատակով դեսպան Նարեկ Մկրտչյանը Վաշինգտոնում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ առողջապահության քարտուղարի գլոբալ հարցերի գրասենյակի ղեկավար Բեթանի Կոզմայի հետ, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել երկկողմ համագործակցության օրակարգին՝ այդ համատեքստում մասնավորապես ընդգծելով առողջապահության ոլորտում համագործակցության ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր՝ կենսաանվտանգության, լաբորատոր կարողությունների զարգացման, բժշկական կրթության և վերապատրաստման, ինչպես նաև առողջապահության ոլորտում արհեստական բանականության, նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառման ուղղություններով համագործակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։
Ընդգծվել է նաև ամերիկյան համապատասխան կառույցների և մասնագիտական հաստատությունների հետ համատեղ աշխատանքների ընդլայնման կարևորությունը՝ նպատակ ունենալով զարգացնել մասնագիտական կարողությունները և խթանել փորձի փոխանակումը։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել երկխոսությունը՝ ապահովելու քննարկված հարցերի գործնական իրականացումը։

24 Март 2026 - 09:28 AMT
В Вашингтоне состоялась встреча посла Армении Нарека Мкртчяна с руководителем офиса глобальных вопросов министра здравоохранения США Бетани Козмой, в ходе которой были обсуждены перспективы развития армяно-американского сотрудничества в сфере здравоохранения, сообщает посольство Армении в США.
Стороны рассмотрели повестку двустороннего взаимодействия, особо подчеркнув важность укрепления институциональных основ сотрудничества в сфере здравоохранения.
В ходе встречи были обсуждены ряд вопросов, включая биобезопасность, развитие лабораторных возможностей, медицинское образование и переподготовку, а также перспективы сотрудничества в области применения искусственного интеллекта и инновационных технологий в здравоохранении.
Также была подчеркнута важность расширения совместной работы с профильными американскими структурами и профессиональными учреждениями с целью развития профессиональных навыков и стимулирования обмена опытом. Стороны договорились продолжить диалог для обеспечения практической реализации обсужденных вопросов.