24 Մարտ 2026 - 08:40 AMT
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ավարտել է Սևանի բժշկական կենտրոնի տնօրենի վերաբերյալ քրեական վարույթը: Գործի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան։
Հիմնավորվել է, որ «Սևանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերության տնօրենը, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, կատարել է իրեն վստահված խոշոր չափերի գույքի հափշտակություն, ինչպես նաև խմբի կազմում փաստաթուղթ է կեղծել։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ նշված բժշկական կենտրոնի տնօրենը 2022 թվականին աշխատանքի է ընդունել իր մտերիմ անձին, ով, սակայն, այդ ժամանակահատվածից մինչև 2024 թվականի նոյեմբերն աշխատանքի չի հաճախել և չի իրականացրել իր պարտականությունները։
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ տնօրենը նույն բժշկական կենտրոնի աշխատակցի հետ նախնական համաձայնությամբ կազմել է կեղծ փաստաթուղթ՝ վերաբերող նշված անձի աշխատանքի հաճախելուն, ինչի արդյունքում բժշկական կենտրոնի բյուջեից որպես աշխատավարձ ավել վճարվել է 2,238,745 ՀՀ դրամ։
ԲԿ տնօրենի նկատմամբ մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելքն ու պաշտոնավարման կասեցումը։ Տնօրենի մտերիմ անձին և բժշկական կենտրոնի աշխատակցին ևս մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով։

Антикоррупционный комитет завершил уголовное производство в отношении директора ЗАО «Медицинский центр Севана». Материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Армении.
Установлено, что директор, злоупотребляя служебными полномочиями, совершил хищение вверенного имущества в особо крупном размере, а также в составе группы подделал документы.
В частности, выяснено, что в 2022 году директор принял на работу своего близкого знакомого, который с того времени до ноября 2024 года не посещал работу и не исполнял свои обязанности.
Следствием также установлено, что директор по предварительному сговору с сотрудником того же медцентра составил поддельный документ о якобы посещении работы указанным лицом, в результате чего из бюджета медцентра было излишне выплачено 2 238 745 драмов в виде заработной платы.
Директору предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256, а также по части 2 статьи 457 Уголовного кодекса Армении. В качестве меры пресечения применены запрет на отсутствие и отстранение от должности. Близкому лицу директора и сотруднику медцентра также предъявлены обвинения по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-256 УК Армении.
В ходе предварительного следствия причиненный государству ущерб в размере 2 238 745 драмов полностью возмещен.