Քրեակատարողական համակարգում արձանագրված մահվան դեպքերը, ըստ մասնագետների, վկայել են լուրջ համակարգային խնդիրների մասին։
2025-ին ՔԿՀ-ներում գրանցվել է դատապարտյալների և կալանավորների մահվան 24 դեպք, ուրեմն խնդիրը համակարգային է, հայտարարել է ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող դիտորդների խմբի ղեկավար Սերգեյ Գաբրիելյանը: Այդ մասին նա հայտարարել է Մեդիա կենտրոնում կազմակերպված «Առողջության պահպանման իրավունքը բանակում և քրեակատարողական համակարգում» թեմայով քննարկման ընթացքում։
Նրա ներկայացմամբ՝ նախորդ տարվա ընթացքում դիտորդական խումբը ստացել է ավելի քան 180 ահազանգ, որոնց մոտ 80 տոկոսը վերաբերել է առողջական խնդիրներին՝ բուժօգնության ուշացում, քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխման ուշացում, ոչ պատշաճ բուժօգնություն և դեղորայքի տրամադրում, հայտնում է Panorama.am-ը:
https://www.panorama.am/am/news/2026/03/24/%D5%94%D4%BF%D5%80-%D5%B4%D5%A1%D5%B0/3154962
Գաբրիելյանը նշել է, որ բազմիցս դիմել են արդարադատության և առողջապահության նախարարություններ, ինչպես նաև վարչապետի աշխատակազմ՝ բարձրաձայնելով խնդիրները, սակայն արձագանքները եղել են մասնակի, իսկ մի շարք հարցեր մնացել են անպատասխան։
«ՔԿՀ-ներում մահվան դեպքերի նման բարձր ցուցանիշ գրանցվել է 2016 թվականին՝ 29 մահ։ 2024 թվականին գրանցվել է 12 մահ, բոլոր դեպքերը ներկայացվել են որպես կենսաբանական մահեր։ 2025-ին գրանցվել է մահվան 24 դեպք, որից 8-ն ինքնասպանություն է, 16-ը՝ կենսաբանական մահ, բայց այս դեպքերը բազմաթիվ հարցեր են առաջացնում, ո՞վ է պատասխանատվություն կրում այդ մահերի համար։ Մեր այս հարցերը մնացել են անպատասխան; Մարդը եղել է ՔԿՀ-ում, այդ մարդը չկա, թե ինչպիսի զարգացումներ են եղել մահվան հետևանքով, էլի տեղեկատվություն չկա»,- ասել է Գաբրիելյանը։
ՄԻՊ աշխատակազմի զինծառայողների և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքների պաշտպանության բաժնի գլխավոր մասնագետ Ալբերտ Դանիելյանը նույնպես մտահոգություն է հայտնել՝ նշելով, որ մեկ տարվա ընթացքում փակ հաստատություններում մահվան դեպքերը կրկնապատկվել են, իսկ վերջին տարիներին արձանագրվել է ինքնասպանությունների ամենաբարձր մակարդակը։
«Ինքնասպանության նման բարձր ցուցանիշ մենք չենք ունեցել, 2011-ին և 2016-ին գրանցվել էր ինքնասպանության 7 դեպք։ Սա վկայում է այն մասին, որ իրավասու մարմինները թերացել են ՔԿՀ-ներում գրանցված մահվան ու ինքնասպանության դեպքերի պատճառների վերհանման գործում»,- ասել է ՄԻՊ ներկայացուցիչը։

Случаи смертей в уголовно-исполнительной системе Армении свидетельствуют о серьезных системных проблемах, считают специалисты.
В 2025 году в уголовно-исполнительных учреждениях зарегистрировано 24 случая смерти осужденных и задержанных, что указывает на системный характер проблемы, заявил руководитель наблюдательной группы общественного контроля в системе Минюста Сергей Габриелян. Он сделал это заявление в ходе обсуждения на тему «Право на охрану здоровья в армии и уголовно-исполнительной системе», организованного в Медиацентре.
По его словам, за прошлый год наблюдательная группа получила более 180 сигналов, около 80 процентов из которых касались проблем со здоровьем — задержек в оказании медицинской помощи, переводе в гражданские больницы, ненадлежащего лечения и обеспечения лекарствами, сообщает «Panorama.am».
Габриелян отметил, что они неоднократно обращались в министерства юстиции и здравоохранения, а также в аппарат премьер-министра, поднимая эти вопросы, однако ответы носили частичный характер, а ряд вопросов остался без ответа.
«Подобно высокий показатель смертности в учреждениях был зафиксирован в 2016 году — 29 случаев. В 2024 году зарегистрировано 12 смертей, все они были представлены как биологические. В 2025 году зафиксировано 24 случая, из них 8 — самоубийства, 16 — биологические смерти, однако эти случаи вызывают множество вопросов. Кто несет ответственность за эти смерти? Наши вопросы остаются без ответа. Человек находился в учреждении, теперь его нет, а информации о развитии событий, приведших к смерти, нет», — заявил Габриелян.
Главный специалист отдела защиты прав военнослужащих и членов их семей аппарата омбудсмена Альберт Даниелян также выразил обеспокоенность, отметив, что за один год число смертей в закрытых учреждениях удвоилось, а в последние годы зафиксирован самый высокий уровень самоубийств.
«Такого высокого показателя самоубийств у нас не было: в 2011 и 2016 годах было зарегистрировано по 7 случаев. Это свидетельствует о том, что уполномоченные органы не смогли должным образом выявить причины смертей и самоубийств в учреждениях», — отметил представитель омбудсмена.