ՀՀ-ն կվավերացնի ընձառյուծների պահպանությանն ուղղված միջազգային համաձայնագիրը: Ազգային ժողովի մարտի 25-ի նիստում շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ներկայացրել է «Խոշոր կատվազգիների հարցերով միջազգային դաշինքի վերաբերյալ» շրջանակային համաձայնագրի վավերացման նախագիծը։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին եւ նպատակ ունի խթանել խոշոր կատվազգիների պահպանության ոլորտում միջազգային համագործակցությունը եւ կանխել դրանց պոպուլյացիաների անկումը:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանության մեջ ուրույն տեղ ունի կովկասյան ընձառյուծը (Panthera pardus ciscaucasica):
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ ընձառյուծը հանդիսանում է էկոհամակարգի կարևոր ցուցիչ, և դրա պահպանությունը նշանակում է ոչ միայն մեկ տեսակի պաշտպանություն, այլ նաև բնական հավասարակշռության և շրջակա միջավայրի պահպանում։
Կովկասյան ընձառյուծը ներառված է ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում և Բնության պահպանության միջազգային միության Կարմիր ցուցակում «վտանգված» և «կրիտիկական վիճակում գտնվող» կարգավիճակով: Այժմ Հայաստանում ընձառյուծի թվաքանակը տատանվում է մինչև 10 առանձնյակի սահմանում, իսկ նրա համար կեր հանդիսացող կենդանատեսակներինը՝ աճել է 1000-ից մինչեւ 3000-ի:
Բացի այդ, Մաթևոսյանը նշել է, որ համաձայնագրին Հայաստանի անդամակցությունը հնարավորություն է տվել զարգացնել միջազգային համագործակցությունը, իրականացնել համատեղ հետազոտություններ և կիրառել կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում լավագույն փորձը։
Հայաստանի տարածքում հանդիպում են նաև կատվազգիների այլ տեսակները, ինչպիսիք են լուսանը, եվրոպական անտառակատուն (Felis silvestris Schreber) և մանուլը (Otocolobus manul): Վերջին երկուսը գրանցված են Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում:

25 March 2026 - 09:04 AMT
Armenia is set to ratify an international agreement aimed at the conservation of big cats, with a focus on protecting endangered leopard populations.
At the National Assembly session on March 25, Minister of Environment Hambardzum Matevosyan presented the draft law on ratifying the Framework Agreement on the International Alliance for Big Cats.
The agreement, signed on June 30, 2025, seeks to enhance international cooperation in the conservation of large felines and to prevent the decline of their populations.
The minister noted that the Caucasian leopard (Panthera pardus ciscaucasica) holds a special place in Armenia’s rich biodiversity.
He emphasized that the leopard is a key indicator of ecosystem health, and its protection means safeguarding not only a single species but also ecological balance and the environment as a whole.
The Caucasian leopard is listed in Armenia’s Red Book of Animals and the International Union for Conservation of Nature (IUCN) Red List as “endangered” and “critically endangered.” Currently, the population in Armenia is estimated at up to 10 individuals, while the number of its prey species has increased from 1,000 to 3,000.
Matevosyan also highlighted that Armenia’s participation in the agreement will enable the country to expand international cooperation, conduct joint research, and apply best practices in biodiversity conservation.
Other feline species found in Armenia include the lynx, the European wildcat (Felis silvestris Schreber), and the Pallas’s cat (Otocolobus manul). The latter two are also listed in Armenia’s Red Book.