ՀՀ-ն կվավերացնի ընձառյուծների պահպանությանն ուղղված միջազգային համաձայնագիրը: Ազգային ժողովի մարտի 25-ի նիստում շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը ներկայացրել է «Խոշոր կատվազգիների հարցերով միջազգային դաշինքի վերաբերյալ» շրջանակային համաձայնագրի վավերացման նախագիծը։
Համաձայնագիրը ստորագրվել է 2025 թվականի հունիսի 30-ին եւ նպատակ ունի խթանել խոշոր կատվազգիների պահպանության ոլորտում միջազգային համագործակցությունը եւ կանխել դրանց պոպուլյացիաների անկումը:
Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի հարուստ կենսաբազմազանության մեջ ուրույն տեղ ունի կովկասյան ընձառյուծը (Panthera pardus ciscaucasica):
Նախարարը նաև ընդգծել է, որ ընձառյուծը հանդիսանում է էկոհամակարգի կարևոր ցուցիչ, և դրա պահպանությունը նշանակում է ոչ միայն մեկ տեսակի պաշտպանություն, այլ նաև բնական հավասարակշռության և շրջակա միջավայրի պահպանում։
Կովկասյան ընձառյուծը ներառված է ՀՀ կենդանիների Կարմիր գրքում և Բնության պահպանության միջազգային միության Կարմիր ցուցակում «վտանգված» և «կրիտիկական վիճակում գտնվող» կարգավիճակով: Այժմ Հայաստանում ընձառյուծի թվաքանակը տատանվում է մինչև 10 առանձնյակի սահմանում, իսկ նրա համար կեր հանդիսացող կենդանատեսակներինը՝ աճել է 1000-ից մինչեւ 3000-ի:
Բացի այդ, Մաթևոսյանը նշել է, որ համաձայնագրին Հայաստանի անդամակցությունը հնարավորություն է տվել զարգացնել միջազգային համագործակցությունը, իրականացնել համատեղ հետազոտություններ և կիրառել կենսաբազմազանության պահպանության ոլորտում լավագույն փորձը։
Հայաստանի տարածքում հանդիպում են նաև կատվազգիների այլ տեսակները, ինչպիսիք են լուսանը, եվրոպական անտառակատուն (Felis silvestris Schreber) և մանուլը (Otocolobus manul): Վերջին երկուսը գրանցված են Հայաստանի Հանրապետության կենդանիների Կարմիր գրքում:

25 Март 2026 - 09:05 AMT
Армения намерена ратифицировать международное соглашение, направленное на сохранение крупных кошачьих, в частности находящихся под угрозой исчезновения леопардов.
На заседании Национального собрания 25 марта министр окружающей среды Амбарцум Матевосян представил проект ратификации Рамочного соглашения о Международном альянсе по крупным кошкам.
Соглашение, подписанное 30 июня 2025 года, направлено на развитие международного сотрудничества в сфере сохранения крупных кошек и предотвращение сокращения их популяций.
Министр отметил, что кавказский леопард (Panthera pardus ciscaucasica) занимает особое место в богатом биоразнообразии Армении.
Он подчеркнул, что леопард является важным индикатором состояния экосистемы, и его сохранение означает защиту не только одного вида, но и природного баланса и окружающей среды в целом.
Кавказский леопард включен в Красную книгу животных Армении и Красный список Международного союза охраны природы как вид, находящийся под угрозой и в критическом состоянии. В настоящее время численность леопарда в Армении оценивается до 10 особей, тогда как численность его кормовой базы увеличилась с 1000 до 3000.
Матевосян также отметил, что участие Армении в соглашении позволит расширить международное сотрудничество, проводить совместные исследования и внедрять лучшие практики в сфере сохранения биоразнообразия.
На территории Армении также обитают другие представители семейства кошачьих, такие как рысь, европейская лесная кошка (Felis silvestris Schreber) и манул (Otocolobus manul). Последние два вида занесены в Красную книгу Республики Армения.